Finanční budoucnost oblíbené internetové encyklopedie Wikipedia není jednoznačná. Wikipedia, kterou zdarma sestavily armády dobrovolníků, je přitom díky své oblibě na sedmé příčce mezi nejsledovanějšími webovými stránkami v USA.
A v první desítce jsou kolem ní nejbohatší internetové firmy jako Yahoo, Amazon, News Corp., Microsoft a Google, napsala agentura AP.
Se dvěma miliony článků jen v angličtině přesto Wikipedia nabízí mnohem méně možností, jak vydělat peníze, než mají ostatní podniky v nejvyšší desítce internetové sledovanosti. A komunita dobrovolníků kolem Wikipedie víří otázku, jak by nezisková nadace Wikimedia Foundation, která má nad projektem dohled, mohla získávat a utrácet peníze.
Měla by Wikipedia zachovat svůj současný kurz, kdy žádá o finanční dary, aby mohla své servery udržet v chodu? Nebo by si měla rozšířit zdroje příjmů například o reklamu, aby naplnila velké vize o rozesílání DVD či tištěných knih lidem bez počítače? To by byly těžké otázky pro jakoukoli organizaci, v níž stovky spolupracovníků předpokládají, že v ní jejich slovo má váhu.
"Systém má silné stránky i slabiny," říká spoluzakladatel Wikipedie Jimmy Wales. "Síla je v tom, že nic neuděláme bez spousty a spousty diskusí. Slabinou je to, že ničeho nedosáhneme, pokud nakonec nedojdeme k závěru," dodal.
Ani lidé v čele nadace nejsou jednotní. Florence Devouardová, francouzská badatelka v botanice předsedající správní radě nadace, je spolu s dalšími Evropany vůči výdělečnému potenciálu encyklopedie skeptičtější než její američtí kolegové.
Finanční situace projektu přitom vůbec není špatná. Loni příspěvky v hotovosti vzrostly na 2,2 milionu dolarů (přes 36 milionů Kč) z 1,3 milionu v předchozím roce. A s posledními velkými dary je v letošním rozpočtu nadace již 4,6 milionu dolarů.
Za poslední rok se nadace na sobě pokusila zapracovat. Počet lidí v ní vzrostl z ani ne deseti na zhruba 15, přestěhovala se ze St. Petersburgu na Floridě do San Franciska a má novou generální ředitelku Sue Gardnerovou. Bývalá šéfka internetových aktivit společnosti Canadian Broadcasting Corp. má nadaci zajistit získávání prostředků na profesionální úrovni a zlepšit vztahy s jejími patrony."Když jste před dvěma lety věnovali 10 tisíc dolarů, možná vám nikdo nezavolal ani neposlal dopis s poděkováním," přiznává spoluzakladatel Wales. "To je prostě nepřijatelné," dodává dnes.
Gardnerová je zjevně pro strategii růstu. Personál nadace chce do roku 2010 rozšířit na 25 lidí a roční rozpočet zvýšit na šest milionů dolarů. Lídři projektu by například rádi měli v rozvojových zemích centra pro příspěvky v jiných jazycích.
Wales také chce zavést software, který by nováčkům technicky usnadnil upravovat články encyklopedie. O této myšlence se ale diskutuje v nadaci nejméně dva roky. A je překvapivé, že i tak detailní věc může vyvolat spory. Wikimedia a Wales už se setkali se stížnostmi, že s finančními dary nezacházejí obezřetně. Někteří přispěvatelé encyklopedie naopak chtějí, aby nadace utrácela více.
Co se týče reklam a příjmů z nich, má ale Gardnerová jasno. "Myslím, že jsme k tomuto bodu ještě nedozráli. Proto reklamu nepovažuji ani za téma k diskusi," citovala manažerku AP.
Foto: Wikipedia, ČTK