Odborníci si lámou hlavu: Co bude s <span>Wikipedií?</span>

24. 3. 2008 20:00
Zakladatel Wikipedie Jimmy Wales.
Zakladatel Wikipedie Jimmy Wales.

Ilustrační fotoFinanční budoucnost oblíbené internetové encyklopedie Wikipedia není jednoznačná. Wikipedia, kterou zdarma sestavily armády dobrovolníků, je přitom díky své oblibě na sedmé příčce mezi nejsledovanějšími webovými stránkami v USA.

A v první desítce jsou kolem ní nejbohatší internetové firmy jako Yahoo, Amazon, News Corp., Microsoft a Google, napsala agentura AP.

Se dvěma miliony článků jen v angličtině přesto Wikipedia nabízí mnohem méně možností, jak vydělat peníze, než mají ostatní podniky v nejvyšší desítce internetové sledovanosti. A komunita dobrovolníků kolem Wikipedie víří otázku, jak by nezisková nadace Wikimedia Foundation, která má nad projektem dohled, mohla získávat a utrácet peníze.

Měla by Wikipedia zachovat svůj současný kurz, kdy žádá o finanční dary, aby mohla své servery udržet v chodu? Nebo by si měla rozšířit zdroje příjmů například o reklamu, aby naplnila velké vize o rozesílání DVD či tištěných knih lidem bez počítače? To by byly těžké otázky pro jakoukoli organizaci, v níž stovky spolupracovníků předpokládají, že v ní jejich slovo má váhu.

"Systém má silné stránky i slabiny," říká spoluzakladatel Wikipedie Jimmy Wales. "Síla je v tom, že nic neuděláme bez spousty a spousty diskusí. Slabinou je to, že ničeho nedosáhneme, pokud nakonec nedojdeme k závěru," dodal.

Ani lidé v čele nadace nejsou jednotní. Florence Devouardová, francouzská badatelka v botanice předsedající správní radě nadace, je spolu s dalšími Evropany vůči výdělečnému potenciálu encyklopedie skeptičtější než její američtí kolegové.

Finanční situace projektu přitom vůbec není špatná. Loni příspěvky v hotovosti vzrostly na 2,2 milionu dolarů (přes 36 milionů Kč) z 1,3 milionu v předchozím roce. A s posledními velkými dary je v letošním rozpočtu nadace již 4,6 milionu dolarů.

Za poslední rok se nadace na sobě pokusila zapracovat. Počet lidí v ní vzrostl z ani ne deseti na zhruba 15, přestěhovala se ze St. Petersburgu na Floridě do San Franciska a má novou generální ředitelku Sue Gardnerovou. Bývalá šéfka internetových aktivit společnosti Canadian Broadcasting Corp. má nadaci zajistit získávání prostředků na profesionální úrovni a zlepšit vztahy s jejími patrony.

Zakladatel Wikipedie Jimmy Wales."Když jste před dvěma lety věnovali 10 tisíc dolarů, možná vám nikdo nezavolal ani neposlal dopis s poděkováním," přiznává spoluzakladatel Wales. "To je prostě nepřijatelné," dodává dnes.

Gardnerová je zjevně pro strategii růstu. Personál nadace chce do roku 2010 rozšířit na 25 lidí a roční rozpočet zvýšit na šest milionů dolarů. Lídři projektu by například rádi měli v rozvojových zemích centra pro příspěvky v jiných jazycích.

Wales také chce zavést software, který by nováčkům technicky usnadnil upravovat články encyklopedie. O této myšlence se ale diskutuje v nadaci nejméně dva roky. A je překvapivé, že i tak detailní věc může vyvolat spory. Wikimedia a Wales už se setkali se stížnostmi, že s finančními dary nezacházejí obezřetně. Někteří přispěvatelé encyklopedie naopak chtějí, aby nadace utrácela více.

Co se týče reklam a příjmů z nich, má ale Gardnerová jasno. "Myslím, že jsme k tomuto bodu ještě nedozráli. Proto reklamu nepovažuji ani za téma k diskusi," citovala manažerku AP.

Foto: Wikipedia, ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Fušeři, literární debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025

Čtyři děti zabil řidič v USA, když projel budovou školní družiny, uvedla policie

Zahraničí
29. 4. 2025

Ve volbách v Kanadě podle médií zvítězili vládnoucí liberálové premiéra Carneyho

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ