Americká federální obchodní komise zpřísnila dohled nad blogery v USA. Amatérští recenzenti výrobků na blozích či komunitních webech jako je Facebook nebo Twitter, musí nově oznamovat jakékoliv dary nebo peníze, které dostanou od výrobců.
Pokud blogeři zmínku o „úplatcích" do svých článků nezahrnou, hrozí jim pokuta až 11 tisíc dolarů (téměř 200 tisíc korun). Přísnými změnami komise reaguje na novou situaci v moderní společnosti. Důležitost blogerů a komunitních webů pro marketingové plánování společností neustále roste.
ČTĚTE TAKÉ: Japonští politici nesmějí na Twitter a Facebook
Někteří amatérští recenzenti navíc přiznávají, že od společností, o jejichž výrobcích píší, něco dostávají. Jich se však nařízení komise nedotkne. Pokutováni by měli být pouze ti, kteří se vstřícností výrobců veřejně nechlubí.
Do Kaliforie za náhražkou mateřského mléka
Podle specialistů na společenský a virální marketing, kteří jsou sdruženi pod asociací Word of Mouth Marketing Association, investovaly americké společnosti do marketingu v blozích a na komunitních webech 1,35 biliónu dolarů. Asociace odhaduje, že se částka během příštích dvou let téměř ztrojnásobí. Trend potvrdila deníku Guardian i Americká federace spotřebitelů. „Spotřebitelé jsou stále více závislí na informacích o nákupech dostupných na internetu," říká mluvčí federace Jack Gillis. „Toto místo poskytuje neuvěřitelnou příležitost k odlákání spotřebitelů špatným směrem."
S tvrdým nařízením řada blogerů nesouhlasí. Podle blogerky a feministické spisovatelky Jessicy Valenti vyspěla blogoscéna do fáze, kdy si tuto problematiku dokáže ohlídat sama. Jako příklad uvádí ve svém komentáři na webových stránkách Guardianu reakci blogerů na chování firmy Nestlé.
Ta do svého sídla v Kalifornii pozvala dvacet vlivných amatérských recenzentů s rodičovskou zkušeností, aby si zajistila pozitivní propagaci nové náhražky mateřského mléka. Blogeři nejenže takový krok nepodpořili, ale navíc uveřejnili negativní ohlasy na síti Twitter.
Protest proti strategii Nestlé nabral charakteristickou formu i na Facebooku, kde vznikla tisícičlenná skupina bojkotující produkty společnosti.
Komise si posvítí i na celebrity a zázraky na počkání
Zpřísnění dohledu neovlivní pouze činnost blogerů, na mušce úřadu jsou i celebrity podporující produkty v tradiční reklamě. Podle nového nařízení mají stejnou odpovědnost za lživou nebo nepodloženou propagaci výrobku jako samotný výrobce. Navíc budou mít povinnost odhalit případnou spolupráci se společnostmi, jejichž výrobky chválí na internetu mimo ociální spolupráci.
ČTĚTE TAKÉ: Za hrozbou Obamovi na Facebooku bylo dítě
Útrum mají pravděpodobně i zadavatelé reklamy, kteří lákají zákazníky na neskutečné výsledky, například na neskutečně rychlý úbytek hmotnosti při používání prostředku na hubnutí. Pokud do své reklamy zahrnou výpověď konzumentů, kterým výrobek pomohl k zázračně proměně, musí nepravděpodobnost takového výsledku zdůraznit.
Foto: Profimedia