
Sociologové z University of Pennsylvania sledovali po šest měsíců chování amerických čtenářů, kteří přeposílají své e-maily přátelům. Po přečtení tisíců článků a jejich podrobné analýze dospěli k překvapivému závěru. Lidé se nezaměřují na články o sexu, kuriozitách nebo negativních událostech. Za jejich touhou předat informaci svým blízkým stojí především hluboký lidský úžas.
Během půlročního výzkumu sledovali badatelé každých patnáct minut chování čtenářů on-line verze amerického deníku The New York Times. Nedívali se jen na to, jaké články čtenáři přeposílají svým známým, ale také jakou mají texty polohu v rámci webové stránky.
ČTĚTE TAKÉ: Nové věci přinášejí hlavně stará média, říká výzkum
ČTĚTE TAKÉ: Nové věci přinášejí hlavně stará média, říká výzkum
K překvapení vědců vyčnívala nad ostatními tématy věda. "Věda si vedla lépe než jsme očekávali," komentoval závěry studie její spoluautor Jonah Berger, který je sociálním psychologem a profesorem marketingu na Penn's Wharton School.
"Předpokládali jsme, že lidé budou sdílet články s praktickými informacemi o zdraví nebo užitečných věcech. To opravdu dělali, zároveň si ale přeposílali články o paleontologii a kosmologii. V nejvyšších pozicích seznamu, který jsme vytvořili, tak můžete vidět článek o optice očí vysoké zvěře," řekl Berger.
Čtenáři při přeposílání dávali přednost emotivním příběhům a nad negativními zprávami převažovaly ty s pozitivním vyzněním. Lépe se dařilo spíše delším než kratším článkům, což Berger vysvětluje tím, že delší texty mohou být jednoduše poutavější.
Ilustrační foto: profimedia.cz
Ilustrační foto: profimedia.cz