První hloubková studie užívání internetu v Německu přinesla několik překvapivých výsledků. Mimo jiné i fakt, že téměř 40 procent Němců internet téměř nepoužívá. Studie také zjistila, že uživatelé internetu u našich západních sousedů mají velmi odlišná očekávání týkající se bezpečnosti na webu. O výsledcích unikátního průzkumu informoval list Die Welt.
Studii provedl německý Ústav pro důvěru a bezpečnost na internetu (DIVSI). Jeho ředitel Matthias Kammer mluví o "diametrálně odlišných bezpečnostních potřebách" a varuje, že v důsledku toho mohou vyvstat konflikty vedoucí k rozkolu ve "společenské solidaritě".
Studie rozděluje Němce na tři základní skupiny - takzvané digitální domorodce, digitální přistěhovalce a digitální cizince. Podle studie se "digitální domorodci" - především mladí lidé - cítí na internetu bezpečně a přebírají odpovědnost za vlastní osobní data. Naopak ti, které překřtila na "digitální přistěhovalce", používají internet sice pravidelně, ale většinou neradi nebo proti své vůli. Podle Kammera mají pocit, že by politici měli přijít s novými přísnými pravidly na ochranu údajů. Třetí skupinou jsou "digitální cizinci", kteří se natolik bojí ztráty kontroly nad svými osobními údaji, že se k internetu nepřipojují vůbec.
Konflikt generací
V Německu je podle studie 27 milionů lidí, kteří se nikdy nebo jen velmi zřídka připojují on-line. To představuje téměř 40 procent populace - dvojnásobek počtu lidí, o nichž se až dosud předpokládalo, že nepoužívají internet. Více než 40 procent Němců lze charakterizovat jako "digitální domorodce" a necelých 20 procent tvoří "digitální přistěhovalci".
Kammer je přesvědčen, že politici musejí najít legislativu, která uspokojí očekávání a potřeby všech tří těchto skupin, a nastolí odpovídající rovnováhu mezi voláním po svobodě a bezpečnosti zároveň. Podstatný rozdíl podle Kammera vyvstal mezi mladými uživateli, kteří používají světovou počítačovou síť s důvěrou a věří, že "chce-li někdo moje data, může je mít - na tom tolik nesejde", a mezi mnohem skeptičtější a ustrašenějšími staršími uživateli.
Třetina všech uživatelů internetu je toho názoru, že taková věc, jako je absolutní bezpečnost, na internetu existovat může. Padesát procent se nicméně bojí, že podobné bezpečnosti nikdy být dosaženo nemůže. Tři čtvrtiny účastníků studie očekávají, že němečtí političtí a ekonomičtí hráči zajistí větší bezpečnost na internetu, ovšem čtvrtina uživatelů, převážně ze skupiny "digitálních domorodců", je proti všemu, co omezuje svobodu světové počítačové sítě. "Digitální domorodci" jsou také těmi, kdo rozhoduje o tom, jaký jazyk a gramatika se na webu používá, zjistila studie.