Agentura pro armádní výzkum USA pravděpodobně podcenila sílu sociálních sítí. Odměnu pro člověka nebo skupinu, kteří během devíti dnů vypátrají pozice deseti meteorologických balonů vypuštěných na různých místech země, získal tým, jemuž k hledání stačilo pouhých devět hodin.
Když na utajených místech napříč Spojenými státy vzlétlo deset velkých červených meteorologických balonů, nechali je výzkumníci americké agentury pro armádní výzkum (DARPA) na místě po celý den. Jak se ukázalo devět hodin po vypuštění, vůbec to nebylo nutné. Na výzkumnou otázku, zda jsou sociální sítě vhodné pro řešení komplexních problémů, odpověděl tým zformovaný Massachusettským technologickým institutem (MIT). Jeho výkon ukázal, že lidé mohou za jistých okolností fungovat jako gigantický počítač a dokáží kolektivně zpracovat kvanta informací nezbytných pro vyřešení konkrétního úkolu.
PSALI JSME: Americká armáda hledá balony. Nálezce čeká 40 tisíc
"DARPA vzdává hold týmu MIT, který úspěšně splnil tento komplexní úkol za méně než devět hodin od vypuštění balonů," komentovala úspěch ředitelka agentury Regina Duganová.
Do prosincové soutěže se podle informací deníku Guardian zaregistrovalo přes 4000 skupin. Jen 58 z nich našlo alespoň dva balony. Všechny odhalil pouze čtyřčlenný tým profesora MIT Sandyho Pentlanda. Odměnu 40 tisíc dolarů si však nerozdělí jen vítězný tým, peníze dostanou i lidé, kteří jej k balonům dovedli.
Podíl z odměny dostali nálezci i "spojovatelé"
Vítězná strategie, kterou její členové popsali na vlastních webových stránkách, spočívala ve vytvoření sítě informátorů pomocí komunitních webů a dalších forem digitální komunikace, jako je e-mail nebo Instant messaging. Vítězství jim spadlo do klína díky virální kampani, která motivovala oslovené lidi k tomu, aby šířili informaci o hledání mezi své známé. Tým nabídl podíly z výhry každému, kdo přinesl jakoukoliv užitečnou informaci. Dva tisíce dolarů bylo nabídnuto lidem, kteří jako první oznámili nález balonu, menší odměna čekala i na ty, kteří takové lidi našli. Vytvořila se tak dobře motivovaná síť zdrojů, které zpracovaly těžko dostupné informace dosud nevídanou rychlostí. Tým neuveřejnil žádné detaily o samotném průběhu hledání, jeho strategie ale očividně zabrala.
Deset balonů bylo nakonec vypuštěno v devíti různých státech federace: Arizoně, Kalifornii, Delaware, Floridě, Georgii, Oregonu, Tennessee, Texasu a Virginii.
Jako Q z Jamese Bonda
Státní agentura Darpa ze svého ročního rozpočtu převyšujícího tři miliardy dolarů financuje vývoj převratných armádních technologií. V minulosti se finančně podílela na zrození internetu nebo výzkumu bezpilotních letounů UAV. Potenciál veřejnosti nevyužívá ve svých experimentech poprvé. V roce 2007 zorganizovala závody pro amatérské i profesionální automobilové konstruktéry. Účast v závodech byla tehdy omezena pouze na prototypy dálkově ovladatelných automobilů, které by mohly být využitelné k armádním účelům.
Foto: Darpa
Vědci odkryli <span>sílu sociálních sítí</span>
6. 1. 2010 15:42
Vítězný tým profesora Sandyho Pentlanda.
Autor: Petr Vnouček