Írán propustil řeckého novináře
05.07.2009 17:30
Írán propustil na svobodu řeckého novináře pracujícího pro americký list The Washington Times a zadrženého při protestech po kontroverzních prezidentských volbách. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na íránské ministerstvo zahraničí.
V Íránu se mezitím nadále ozývají hlasy popírající oficiální výsledky červnového hlasování o nové hlavě státu. Do tábora nespokojených se zapojila skupina proreformních duchovních z íránského svatého města Kóm a syn íránského revolučního hrdiny.
Řek Jason Atanasiadis byl zadržen 23. června během demonstrací v Teheránu. "Díky humanitárnímu úsilí íránského vyslance v Řecku ... byl dnes řecký novinář propuštěn," tvrdil mluvčí íránského ministerstva Hasan Kaškaví.
ČTĚTE TAKÉ: Írán versus Anglie. Zatčeni pracovníci britské ambasády
Demonstrace v íránském hlavním městě vypukly v polovině června po vyhlášení výsledků prezidentských voleb, v nichž podle oficiálních údajů zvítězil dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Jeho neúspěšný protikandidát Mír Hosejn Músáví ale vítězství Ahmadínežáda neuznal a hlasování označil za zmanipulované.
Za "neplatné" výsledky voleb označila i skupina proreformních íránských duchovních ze svatého města Kóm, a to přesto, že nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí výsledky hlasování podpořil. V projevu prohlubujícího se rozkolu mezi šíitskými duchovními rovněž Shromáždění vysokoškolských vědců a badatelů z Kómu vyzvalo k propuštění Íránců zadržených během pouličních protestů proti Ahmadínežadovi.
ČTĚTE TAKÉ: Írán: rada dohlížitelů potvrdila Ahmadínežádovo vítězství
"Stížnosti dalších kandidátů a pádné důkazy o falšování hlasů byly ignorovány ... poklidné protesty Íránců byly násilně potlačeny ... desítky Íránců byly zabity a stovky nelegálně zadrženy," uvádí prohlášení skupiny. Město Kóm, které leží asi 125 kilometrů jižně od Teheránu, je íránským střediskem šíitského vzdělávání. Hlas místních učenců nemá větší politický vliv, ale zveřejněné prohlášení je významným projevem odporu, protože Kóm je základnou místní duchovní hierarchie.
K anulování výsledků voleb dnes vyzval také Alí Rezá Beheští; syn ajatolláha Mohammada Beheštího, jednoho z vůdců islámské revoluce z roku 1979, který byl o dva roky později zavražděn při bombovém atentátu. Sedmačtyřicetiletý Alí Rezá Beheští je blízkým spojencem Músávího a ve svém prohlášení vyzval parlament, aby výsledky zrušil, protože "lidé očekávají, že je jejich poslanci budou zastupovat a ne že budou hájit jakýmikoli prostředky vrchnost".
Íránské vedení opakovaně obvinilo západní státy a média z vměšování do vnitřních záležitostí a z ovlivňování účastníků demonstrací. Íránské úřady před časem nechaly zatknout kvůli zapojení do protestů mimo jiné i devět Íránců, kteří pracovali na britské ambasádě. Jeden z nich byl v sobotu obviněn, že jednal proti íránské národní bezpečnosti. Podle íránských tiskových agentur bylo dalších osm zaměstnanců velvyslanectví z vazby propuštěno.
Íránský policejní náčelník ve středu oznámil, že během protestů v Teheránu bylo zadrženo 1032 lidí, z nichž většina už je opět na svobodě. Aktivisté hájící dodržování lidských práv nicméně tvrdí, že ve věznicích po celé zemi nadále může být zadržováno až 2 tisíce lidí včetně opozičních představitelů, profesorů, novinářů a studentů.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.