Zástupce generálního ředitele a ředitel redakcí Economie Pavel Šafr nebude od května interním zaměstnancem tohoto vydavatelství. „Dohodli jsme se na externí spolupráci. Jemu i nám to bude více vyhovovat,“ řekl serveru TÝDEN.CZ generální ředitel vydavatelství Michal Klíma.
„Nic není podepsáno, počkejte prosím do příštího týdne," reagoval včera Šafr na dotaz o jeho odchodu z Economie, která vydává Hospodářské noviny, týdeník Ekonom a provozuje server iHNed.cz. "Pavel Šafr i vedení Economie mají zájem, aby dosavadní úspěšná spolupráce nadále pokračovala," doplnil Klíma.
Šafr působí v Economii od loňského roku. Informace o jeho odchodu se objevily jen pár týdnů po zveřejnění zájmu majoritního akcionáře Verlagsgruppe Handelsblatt prodat svůj podíl ve vydavatelství.
"Pavel Šafr i vedení Economie mají zájem, aby dosavadní úspěšná spolupráce nadále pokračovala," doplnil Klíma. Bývalý šéfredaktor Lidových novin a MF Dnes loni vedl marketingové aktivity Economie a podílel se i na změnách v sesterském deníku Hospodárske noviny na Slovensku.
Největší úspěch zaznamenal Šafr jako šéfredaktor Lidových novin a posléze MF Dnes, kterou řídil po Petrovi Šabatovi více než pět let. S tímto obdobím je spojeno nastoupení nového trendu v české žurnalistice, kdy se seriózní deníky více přiblížily bulvárním titulům. Novinám to ovšem přineslo stabilitu na mediálním trhu.
„Šafr je dnes nazýván 'otcem bulvarizace', protože jeho působení v novinách prý vedlo k úpadku novinářství. Neprávem - svět polistopadových médií se proměnil jako nic jiného. Jistě, vybral si model, který nedráždí masu, je podbízivě srozumitelný a předkládá čtenářům hodnoty a jevy jen tak, jak je jsou roky zvyklí vnímat," napsal před dvěma lety v komentáři pro Marketing & Media tehdejší šéfredaktor Aktuálně.cz Jakub Unger.
Dnes již mediální manažer byl na počátku 90. let mluvčím tehdejší Liberálně demokratické strany. Poté působil jako novinář a od roku 1993 vedl Český deník, později i Denní telegraf. V polovině 90. let byl spolumajitelem agentury Penguin, která pracovala pro ODA a Chemopetrol. Šéfredaktorem LN se stal v roce 1997, o tři roky později nastoupil do vedení MF Dnes.
Foto: Economia