Média protestují proti zákazu vstupu novinářů do Gazy
20.11.2008 14:51
Několik mezinárodních mediálních skupin zaslalo izraelskému premiérovi Ehúdu Olmertovi dopis, kterým protestují proti zákazu vstupu novinářů do pásma Gazy. Trvá už dva týdny.
Za blokádu lidnatého palestinského území kritizoval izraelskou vládu i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Associated Press, Reuters, CNN, BBC a další významné mediální společnosti žádají přímo izraelského premiéra, aby povolil jejich reportérům přístup na uzavřená území.
„Požadujeme váš příslib, že zahraničním novinářům bude s okamžitou platností zajištěn přístup do Gazy. Odvoláváme se v tomto ohledu na dlouhodobou tradici svobody tisku v Izraeli," píše se v prohlášení.
Bezpečnostní opatření?
K zákazu vstupu zahraničních novinářů na palestinské území přistoupil Izrael po velmi dlouhé době. Izraelští žurnalisté takový zákaz už v minulosti měli, trval dva roky.
Izraelské úřady své rozhodnutí vysvětlují nebezpečím, které znamenají rakety vypalované z pásma Gazy na území jižního Izraele.
Britský deník Guardian v této souvislosti poukazuje na fakt, že v oblasti došlo v minulosti k ostřejším bojům než teď a žádný podobný zákaz vydán nebyl.
„Nemáme snahu bránit médiím v přístupu do Gazy. Jakmile bezpečnostní situace umožní běžný provoz na hranicích, vpustíme zahraniční novináře do pásma stejně jako kohokoli jiného," řekl mluvčí izraelského premiéra Mark Regev.
Mediální obraz
Mluvčí ministerstva obrany Šlomo Dror ale naznačil, že Izrael nebyl spokojený s mediálním pokrytím událostí v Gaze.
„Kdykoli se objevila Gaza, náš obraz byl špatný. Když tam novináři jdou, je to pro nás špatné, když tam nejdou, je to také špatně," řekl Dror.
Současná blokáda Gazy souvisí s porušením příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás, jež Gazu ovládá. Došlo k němu před dvěma týdny. Od té doby dochází k vzájemným útokům.
ČTĚTE TAKÉ: Mírová ofenziva Palestinců: inzeráty v izraelském tisku
Novináři, kteří působí v Izraeli a na palestinských územích, musejí projít bezpečnostní prověrkou, aby mohli od izraelské vlády dostat oficiální press kartu. Další nutností je podpis pod souhlas s cenzurou článků, fotografií a nahrávek, „které mají vztah k bezpečnostním a obranným tématům". V praxi ale k cenzorským zásahům dochází jen velmi ojediněle.
Z českých novinářů v Izraeli působí například stálý zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislav Tureček. S českými médii také spolupracuje novinářka Taťána Hoffmanová, která v Izraeli žije.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.