Na prvních stranách pochodující neonacisté a spálený dům, ve kterém útočníci skoro zabili dvouletou romskou holčičku. Deníky dál předjímají přeskupení na politické a vůbec společenské scéně - Václav Havel v rozhovoru pro sobotní LN vyjádřil sympatii k „nové ODS".
Neonacistická demonstrace v Ústí proběhla pod policejní ochranou, jediní, proti komu zákon zakročil, byli ti, kdo přišli dát najevo, že „autonomní nacionalisty" ve městě nechtějí. Martin Zvěřina v Lidových novinách: „Naprostým nesmyslem je však Topolánkovo vychvalování sobotního zásahu policie v Ústí nad Labem. Extremistický pochod byl všechno možné, jen ne zvládnutý. To si dovolí tvrdit jen pánové Topolánek či Langer. Jak vypadalo centrum téměř stotisícového Ústí v sobotu? Jako ve válce nebo při výjimečném stavu - vylidněné ulice, zabedněné výkladní skříně, odvezené odpadní koše, omezená výuka na univerzitě, vrtulník a patnáct stovek policistů. To vše proto, aby si čtyři stovky extremistů mohly odnést ze severočeského města pocit, že jejich provokace náš stát nejen nemůže zakázat, ale nepřímo je i podporuje. Nakládačku přece dostali ti druzí, kterým se podobné pochody nelíbí." Kromě spousty dalších věcí v tom, že sobotní demonstrace vypadala právě takhle, podle mě hrají docela důležitou roli ještě dva faktory. Sklon místní policie pořádat okázalé manévry - vždyť i v před Obamovou návštěvou nakonec museli Američani trochu korigovat představy místních policistů o tom, co všechno se v Praze nebude moci smět, co všechno lidi nebudou moci mít u sebe. A „nepolicisti" se takovým požadavkům bez otázek přizpůsobují - pokud by například ústecká univerzita chtěla, nic omezovat nemusela. Je to, myslím, projev zbožnění pořádku, který je vnímán jako nejvyšší hodnota, musí být udržen za každou cenu i ve chvílích, kdy normální, zdravou reakcí na situaci by byla trocha toho brajglu. Máme v Česku přebezpečno.
Noviny se rozepisují o rýsujícím se neformálním spojenectví pravého středu, Mirek Topolánek hezky promluvil o okruhu stoupenců Václava Havla, Václav Havel zase hezky promluvil o „nové ODS", Miroslav Kalousek naznačil, že chystá novou politickou stranu. Lenka Zlámalová z toho v komentáři pro Hospodářské noviny vyvozuje, že střet před podzimními předčasnými volbami se povede především o hodnoty. „Antiparoubkovská koalice se skládá na dosud nepředstavitelné ose Topolánek - Havel - Kalousek. Co je spojuje? Několik věcí. 1. Pád vlády a ztráta české prestiže. Mirek Topolánek může ukazovat, jak Paroubkova nezkrotná touha po moci poškodila mezinárodní renomé země. Právě kvůli tomu Václav Havel ostře zaútočil na předsedu ČSSD: dobré jméno Česka bývalý prezident právem považuje za svůj nejdůležitější politický odkaz. (...) 2. Dvacet let svobody. Když půjdeme v říjnu k volbám, všude už bude cítit atmosféra dvacátého výročí pádu totality. A když jeden z táborů bude mít komunisty, a druhý Václava Havla... 3. Ekonomická krize. (...) Potíže zelených a KDU-ČSL."
Právo věnuje Havlově vystoupení ve prospěch ODS hned dva komentáře, Petr Uhl v osobně laděném textu Havlova slova má za „poslední hřebík nejen do rakve jeho levicovosti a intelektuálství, ale i demokracie a osobní integrity. (...) Potvrdilo se mi dávné podezření, že Havlova kritika klientelismu, zneužívání funkcí, ale i národovectví a protievropanství a pohrdání občanskou společností, jež vyjadřoval Havel upřímně (byly protažením jeho postojů z doby před rokem 1990), byla jen podpůrným postojem v jeho odporu k Václavu Klausovi." Alexandr Mitrofanov: „Žádné složité úvahy s výlety do transcendentna jako v někdejších prezidentských projevech. Naopak přímý vstup do politiky nikoli na straně myšlenek, ale konkrétní politické strany. Skutečně Václav Havel nevidí, že současná ODS je - pokud se marketingového přístupu k politice a technologického chápání moci týče - jen jinak zbarvená současná sociální demokracie?"
K náznaku vznikajícího spojenectví Topolánek-Havel se pro Lidové noviny vyjádřil Václav Klaus: „Doufám, že i díky tomuto výroku Václava Havla leckdo dodatečně pochopí nezbytnost mého loňského odchodu z ODS. Topolánkova vláda - pánů Vondry, Schwarzenberga, Kocába, Bursíka, Lišky - je daleko více vládou pana Havla než vládou mou. (...) S kým se už delší dobu politicky (nebo možná jen mocensky) identifikuje Mirek Topolánek, je snad každému, kdo má oči otevřené, zřejmé. Kruh zahájený listopadem 1989 se v podstatě uzavírá. Vzniká Občanské hnutí č. 2, ale to s pravicí nikdy nemělo a ani teď nemá nic společného." Vypadá to, že na podzim si to ve čtyřhře rozdají těžké váhy Topolánek s Havlem proti Klausovi s Paroubkem. Obě strany (ta druhá jmenovaná asi především Klausovými ústy) budou mluvit o záchraně dědictví roku 1989, Klausovy argumenty v té souvislosti mohou působit hodně, ehm, kreativně - to ale neznamená, že by na ně lidi nemuseli slyšet.
Mladá fronta Dnes popisuje jakousi složitou realitní podivnost v Černošicích u Prahy, kde mít adresu je docela nóbl. Starosta a poslanec ODS Aleš Rádl a místostarosta Michal Jirout se tam měli angažovat v podezřele vyhlížejících obchodech, snad šlo o snahu vykoupit pozemky, kde by radnice pak zrušila stavební uzávěru a tím hodně zvedla jejich cenu. Používám hodně kondicionálu, protože, jak se říká, „věc je složitá" a důležitým zdrojem informací je bývalá místostarostova přítelkyně Lucie Moni, která se s ním rozešla ve zlém. „Skutečností je, že místní politici spolu s Moni opravdu založili společnost Dalmatin. ‚Já jsem tam měla dvacet procent, Michal Jirout čtyřicet a zbytek měli Rádl a Přibík. Každý jsme tam za sebe dali jednoho bílého koně.‘ (...) Podle Lucie Moni i tentokrát měla zakoupené pozemky zhodnotit změna územního plánu, kterou by vedení obce zařídilo." Inu... nová ODS. Ocaď pocaď.
Aha! na titulní straně referuje o vyhlašování cen Týtý. Iveta Bartošová v hlasování porazila Lucii Bílou. Ta reagovala velkoryse: „Já ten pomyslný řízek jím už takovou dobu, ať si pro jednou kousne i Iveta." S pozdravem "za řízky pomyslnější" Zápisník pro dnešek utínám.