<span>Odvolají mě,</span> říká šéf rozhlasu Václav Kasík

21. 7. 2009 15:40
Rada ČRo loni na podzim křivě nařkla rádio Wave z šíření fašismu.
Rada ČRo loni na podzim křivě nařkla rádio Wave z šíření fašismu.

Rada Českého rozhlasu zítra pravděpodobně odvolá Václava Kasíka. "To nejsou spekulace, ale výrok blížící se realitě," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ na otázku, zda bude na zítřejším mimořádném zasedání Rady ČRo odvolán. Zároveň se však odmítl vyjadřovat, dokud nebude po zítřejším jednání jasno. "Zatím se nebudu k ničemu vyjadřovat, nechci přivolávat zlo," řekl.

Rada Českého rozhlasu posunula zasedání o týden. I to nasvědčuje tomu, že chce odvolání ředitele urychlit. "Nepopírám, že tento bod může být na programu, rozhoduje o tom rada," řekla dnes místopředsedkyně Rady ČRo Dana Jaklová ČTK a dodala, že situaci, která se týká šéfa rozhlasu, rada považuje za vážnou.

Václav Kasík rezignovat nehodlá.Obavy o své místo Kasík poprvé otevřeně vyjádřil v pátečním rozhovoru pro Lidové noviny. V něm uvedl, že se potýká s nátlakem blíže nespecifikovaných lobbistů, aby dobrovolně složil funkci. To odmítá. „Já sám odstupovat nebudu. Nemám nejmenší důvod ve svém svědomí, který by mě k takovému kroku pohnal," řekl Kasík Lidovým novinám.

A jaké proti němu může rada vznést námitky? Jednak jmenování Libora Křivky do funkce šéfa sekretariátu bez lustračního ověření (Křivka před listopadem ’89 spolupracoval s StB), jednak prodražující se rekonstrukci budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě. Podle oponentů rady jde však o čistý populismus.

Václava Kasíka se dnes zastaly tři občanské iniciativy, které rozeslaly médiím společnou tiskovou zprávu s názvem Komu překáží ředitel rozhlasu? Všechny tři iniciativy - Nechceme přeladit, Pro Wave a Gorily on-line v ohrožení, - vznikly z podnětů posluchačů jako reakce na dění v ČRo. Nechceme přeladit (nemáme na co) při příchodu Barbory Tachecí do Čela Radiožurnálu v roce 2008, Pro Wave kvůli stažení Radia Wave z analogového vysílání a Gorily on-line v ohrožení po ukončení „gorilí reality show" Odhalení.  

Rada ČRo loni na podzim křivě nařkla rádio Wave z šíření fašismu.Iniciativy naopak zpochybňují kompetence radních, upozorňují na to, že místopředseda rady Ladislav Jíša (dříve Ladislav Anderlík) je bývalým vysokým funkcionářem komunistického rozhlasu a že druhá místopředsedkyně rozhlasu Dana Jaklová nastoupila v roce 1980 do francouzské redakce zahraničního vysílání, které mělo za úkol šířit myšlenky socialismu.

Václav Kasík je generálním ředitelem Českého rozhlasu od července 1999, v květnu 2005 byl potvrzen ve funkci na dalších šest let. Šest členů Rady ČRo - tedy většina - letos v březnu Kasíka vyzvala, aby zvážil odchod z funkce.

Občanské iniciativy také sestavily desetibodový seznam pochybení Rady ČRo. Přinášíme jej v plném znění:

DESET POCHYBENÍ RADY ČRO: 

1. Křivé nařčení Radia Wave ze šíření fašismu
Rada Českého rozhlasu loni na podzim na základě posudku od nekompetentního hodnotitele špatně přeložila text písničky, kterou odvysílalo rádio pro mladé, a naprosto obrátila její smysl. Když pravda vyšla najevo, místo omluvy se členové rady snažili nehorázné obvinění bagatelizovat tím, že šlo o svobodnou diskusi.

2. Utajená zasedání
Rada si v rozporu se zákonem zřídila neveřejná zasedání, na kterých se skoro každý týden schází. Veřejnost se může zasedání zúčastnit jenom jednou měsíčně, nesmí radním klást otázky, a pokud chce předložit stížnost, tak pouze písemně.

3. Neveřejný výběr spolupracovníků
Rada každý měsíc vyhodnocuje vysílání stanic Českého rozhlasu. Na tuto činnost si najala externí spolupracovníky - hodnotitele. Veřejnost s nimi nikdy neseznámila, vybrala je na jednom ze svých neveřejných zasedání. Texty posudků nejsou veřejně přístupné, ačkoliv jsou placeny z peněz koncesionářů.

4. Stažení Radia Wave z analogového vysílání
Přes nejasnosti v zákoně a v rozporu s právními posudky rada donutila generálního ředitele, aby vypnul analogové vysílání stanice pro mladé Radio Wave a odsunul ji jen do digitálního televizního vysílání. Rada neprojevila žádnou snahu zachovat Radio Wave v analogovém vysílání a to považujeme za pohrdání mladými posluchači.

5. Omezování přístupu veřejnosti na zasedání rady
Jednání rady jsou ze zákona veřejná, ale na přání radních se konají v malé zasedací místnosti, kam se vejde jen málo lidí. Dříve se přitom Rada scházela v dostatečně velkých prostorách a vedení rozhlasu je radním také opakovaně nabízelo.

6. Překračování kompetencí vymezených zákonem
Zákon o Českém rozhlase až do července neznal funkce místopředsedů rady, přesto si je rada zřídila a vyplácela jim vyšší odměny. Obdobně rada uděluje generálnímu řediteli důtky, i když jí zákon žádnou takovou možnost nedává.

7. Vyhrožování posluchačům právními postihy
Rada Českého rozhlasu vyvolala právní kroky proti posluchačkám, které si na její chování stěžovaly u zákonodárců. Řešila je několik měsíců, nakonec je zastavila.

8. Činnost pro komerční sdělovací prostředky
Radní Antonín Zelenka, Dana Jaklová a Ladislav Jíša pracují pro soukromé sdělovací prostředky. Podle našeho názoru je to v rozporu s § 5 zákona o Českém rozhlase: Ladislav Jíša dokonce řídí festival Znojemský hrozen, se kterým rozhlas uzavírá smlouvy o spolupráci. Dana Jaklová pracuje pro stanici RTA a web Česká média, Antonín Zelenka byl moderátorem na kanálu UPC Express a stanici TV Barrandov, nyní natáčí videa pro server První zprávy.

9. Poškozování značky Český rozhlas
Jarní rozhovor Antonína Zelenky pro týdeník Profit, ve kterém vznesl několik neodůvodněných spekulací a zkreslených údajů kolem rekonstrukce historické budovy, musel rozhlas dementovat a označil Zelenkovy výroky za "záměrné nepravdy a dezinterpretace".

10. Nepřijatelné výroky v oficiálních dokumentech
Důkazem, jak Rada Českého rozhlasu pohrdá stížnostmi posluchačů a kontrolou své činnosti ze strany občanů, jsou také její konstatování ve výroční zprávě Českého rozhlasu za rok 2008 na adresu občanských iniciativ.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Týden 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ