Tuzemské reklamní agentury věnující se venkovní reklamě zažívají značný pokles příjmů, který u mnohých dosahuje až 50 procent ve srovnání s minulým rokem. Oznámil to prezident Asociace českých reklamních agentur Pavel Brabec.
Mnohé reklamní agentury sice nepovažují situaci za nijak tragickou, výraznější pokles tržeb nicméně připouštějí. Vyplývá to z ankety ČTK mezi reklamními agenturami zabývajícími se outdoorovou propagací.
Nezájem je o billboardy, bigboardy či plakáty
"Venkovní reklama se kromě hospodářské krize dostala do problému tím, že v předchozích letech vznikalo na území ČR ohromné množství ploch, které je nyní problém zaplnit," řekl Brabec. Podle něj může být dalším faktorem nezájmu o billboardy, bigboardy či plakáty a další formáty outdooru, ale i o jiné typy reklamy, také nástup takzvaných privátních značek - tedy značek velkých řetězců, které reklamu ve vysoké míře nepotřebují.
Samotné reklamní agentury situaci nevnímají nijak tragicky, nicméně připouštějí, že meziroční pokles zakázek je znatelný. "Propad v outdooru o 50 procent se mi zdá jako velice pesimistický odhad. Domnívám se, že 20 procent by bylo reálnější číslo," uvedl vedoucí obchodního oddělení reklamní agentury News Outdoor Jakub Kencl s tím, že pokles zakázek firma určitě pocítila, a to především od zahraničních klientů a klientů aktivních ve stavebnictví.
"V mnoha případech se nám však tyto výpadky podařilo nahradit novými kampaněmi a opět tak co nejvíce snížit negativní dopad těchto ztrát. Pokud bych porovnával letošní a loňský rok, mohl bych hovořit o propadu, ale zdaleka bych se nedostal ani k mému odhadovanému procentu," dodal Kencl.
Zhoršila se platební morálka
Dopady krize na reklamním trhu pocítila také agentura Bona Media. Podle jejího jednatele Jana Zábrodského je pokles zakázek vůči minulému roku v rozmezí 15 až 20 procent. Zároveň ale připustil, že propad může být ještě vyšší, jelikož v loňském roce zaznamenala firma naopak zhruba 30procentní meziroční nárůst. Samotná outdoorová reklama však podle něj zaznamenala největší pokles. "Konkrétně u polepů vozidel máme propad až 50 procent, u velkoplošného tisku je to pak o něco lepší, tam se to pohybuje jen okolo 20 procent," uvedl Zábrodský s tím, že krize má i jednu výhodu, jelikož někteří dodavatelé Bona Media zřejmě kvůli menšímu počtu zakázek a podpoře prodeje snížili ceny.
S krizí se potýkají i agentury, které poskytují dlouhodobé kampaně. Právě to je případ společnosti Idols Poděbrady, která nabízí přibližně 100 billboardů v oblasti středních Čech. "Zatím máme všechny plochy obsazené a komplikace nám nezpůsobily ani zrušené volby, jelikož nám strany za kampaně zaplatily a my volné plochy obsadili. Problém je však v tom, že se zhoršila platební morálka některých našich klientů, čímž vzniká nedůvěra. Jak to bude vypadat v příštím roce je zatím otázkou," řekl Ondřej Vopěnka z Idols Poděbrady.
Podle odhadů společnosti OMD z konce srpna by měl objem investic do outdoorové reklamy v České republice letos meziročně klesnout o 20 procent na 1,94 miliardy korun. Krize však zasáhla celý reklamní trh a meziroční pokles reklamních investic letos podle odhadů zaznamenají kromě internetu všechny typy médií. Celkový pokles by měl dosáhnout 25,1 procenta, což znamená, že zadavatelé reklamy letos investují "pouze" 18,5 miliardy. Propad by měl podle dřívějšího vyjádření Víta Smékala z OMD pokračovat i v příštím roce.
ČTĚTE TAKÉ: Server YouTube slaví: miliarda rozkliknutých videí denně
Spot s uklízečkou plivající na „Mnichov" má další cenu
Podle něj se v ČR neobjevují známky oživení nebo alespoň jednoznačné zastavení propadu ekonomiky. Aby se reklamní trh v ČR mohl znovu vrátit k růstu, tak se podle něj nejdříve musí k oživení vrátit trhy zemí, ze kterých pocházejí nebo kde mají většinu svých aktivit zahraniční společnosti, jež jsou velkými inzerenty na českém trhu. Takové oživení prý patrně nastane až v roce 2011.
Foto: archiv