Absolutní marketingový sen - tak hodnotí nejeden americký novinář nedávnou premiéru filmu Sex ve městě, ve kterém reklama na spoustu značek sehrála téměř hlavní roli.
Každým rokem přicházejí ženy kolem dvacítky do New Yorku za dvěmi „L" - značkami a láskou (anglicky love and labels). Takto uvádí Sarah Jessica Parkerová coby Carrie Bradshawová diváky do děje seriálu a následně i filmu Sex ve městě. Vlastně z devadesáti procent divačky, protože scénáristé i tvůrci celé nablýskané kampaně kolem Sexu ve městě mužské diváky nevídaným způsobem ignorují. Jiní přirovnávají k seriálovému fenoménu vrchol národní ligy amerického fotbalu Superbowl. Čím je první pro ženy, je druhé pro muže. Pro obojí přitom platí milionové investice do reklamy.
Pokud nejste zapáleným fanouškem nebo „fanynkou" alespoň některé ze čtyř hlavních představitelek, snadno můžete mít při sledování filmu pocit, že listujete módním časopisem s pohyblivými obrázky, několikrát přerušovanými celostránkovým inzerátem. Producent John Melfi a režisér Michael Patrick King se v článku z New York Times samozřejmě hájí, že značky jako Dior, Dolce & Gabbana a další byly zapsány do scénáře od samého počátku seriálu za účelem důvěryhodnosti, než z komerčních důvodů. „Ten film nesmrdí nastrčenou mísou cereálií nebo lahví koly před kamerou. Značky a výrobky jsou v Sexu ve městě organickou součástí života těch dam," dodává producent Melfi.
Kára pro pana Božského
Automobilka Mercedes-Benz jako jeden z třinácti oficiálních promotérů dostal do filmu své dva modely a to díky svému sponzoringu newyorského Fashion Week. Ve filmu se v spolehlivé německé značce prohání Cariin pan Božský. Promo-partneři prý neplatí za umístění či zmínku své značky ve filmu, zato však investují řádově mnohdy více do svých kampaní, ve kterých zároveň propagují i spřízněný kino snímek. Mercedes-Benz tak například vytvořil tiskovou, televizní, venkovní i on-line reklamu, vše s motivy Sexu ve městě. Přes oficiální stránky k filmu se lze dostat na microsity partnerských značek. Povedená je kupříkladu ta společnosti Apple - Carrin Macbook. Virtuální prezentace ve stylu počítačové plochy nabízí chat s Carrie a jejími příteli, pod složkou Quicktime je schovaný trailer k filmu. Apple tak chtěl návštěvníky stránky alespoň trochu navést na své produkty, o což se jiní příliš nesnaží.
Již v některých z čtyřiadevadesáti epizodách Sexu ve městě nešlo přehlédnout ani koktejlové sklenky naplněné Skyy Vodkou firmy Grupo Campari. Komplexní mediální kampaň doplnila značka vlastními recepty na drinky inspirované charaktery Carrie, Samanthy, Mirandy a Charlotte, a nezapomněla ani na charitu. Finanční výtěžek z filmových projekcí v několik amerických měst darovala nadaci pro léčbu nemocných AIDS. Kirsten van Sickleová, senior brand managerka Skyy Vodky, se v rozhovorech pro americký tisk rozplývá nad tím, jak kulturní ikona Sex ve městě naučila městský mainstream opět pít koktejly.
Zadarmo na plátno
Údajně existuje i několik příkladů manažerů firem, kteří svou značku viděli v kině naprosto nečekaně. Jedním z nich je prý i původem britský sendvičový řetězec Pret A Manger. Do filmu si jej prosadila S. Jessica Parkerová, která jeho sendviče s oblibou konzumuje i stranou filmových klapek.
A nakonec - podle Ann M. Mack, ředitelky divize Trendspottingu reklamní agentury JWT, jsou seriál i film minimálně z padesáti procent reklamou ne New York. Pokud se chystáte do velkého jablka, můžete si na turistickém webu VisitNYC.com ještě před odletem rezervovat projížďku metropolí se všemi „pamětihodnostmi" ze seriálu či filmu Sex ve městě.
Zda se zadavatelé reklamy dívali na Sex ve městě pozorně a skutečně objevili potenciál svobodných žen mezi dvacítkou a čtyřicítkou, ochotných utratit 500 dolarů za pár bot, ukáže čas. Jisté je, že seriál i film diváky po celém světě nevídaně vyškolily v oblasti módy. Mimochodem, britské zákaznice budou mít již brzy možnost koupit si některý kousek z kolekce hlavní kostymérky Sexu ve městě Patricie Fieldové v řetězci Mark´s and Spencer.
Foto: Mercedes, Darren Star Productions