Protiprávního jednání se dopustí nejen člověk, který na internet umístí pirátskou kopii filmu, hudby či softwaru, ale ve většině případů i ten, kdo si kopii stáhne. V online rozhovoru na webových stránkách České televize to dnes uvedla ředitelka České protipirátské unie (ČPU) Markéta Prchalová.
Aby bylo stahování dat z webu v souladu se zákonem, musí podle Prchalové splňovat takzvaný třístupňový test: musí jít o jednu kopii uveřejněného díla pro osobní potřebu a stažení nesmí být v rozporu ani s běžným užitím díla ani se zájmy autora.
"Současná stahování už přitom (posledním) dvěma podmínkám ve většině nevyhovují, protože lidi stahují z nelegálních zdrojů, jsou přímo závislí na protiprávním jednání jiné osoby, navíc stahují díla, která jsou oprávněně uváděna pouze v kinech," prohlásila Prchalová.
Takové stahování prý sice není přímo trestným činem, může se ale prodražit. "Porušením občanskoprávní normy vznikne škoda, za kterou je 'sosač' (stahující) odpovědný. A pokud je hodně aktivní, může být taková škoda vysoká," vysvětlila Prchalová.
Závažnějším prohřeškem je prý stahování pirátských kopií v rámci takzvaných peer to peer (P2P) sítí. "Je třeba si uvědomit, že některé P2P sítě v technologickém postupu zahrnují současně se stahováním i sdílení díla s jinými osobami," uvedla Prchalová. V takovém případě pak člověk jen nestahuje, ale i poskytuje kopie dalším uživatelům sítě.
Česko v boji zaostává
Boj proti internetovým pirátům je prý v České republice méně efektivní než v západní Evropě, podle Prchalové se ale stav mění k lepšímu. "První vlaštovky už přece jen máme - za sdílení filmů byly pravomocně odsouzeny již tři osoby," uvedla Prchalová.
"Ročně vyšetřujeme kolem tisícovky případů, v trestním řízení se jich řeší cca přes 200. Trestní řízení trvá určitou dobu, ale ročně evidujeme kolem padesátky odsuzujících rozsudků či trestních případů. Další stovky případů se řeší ve správním či přestupkovém řízení," doplnila Prchalová.
Z porušení autorského zákona v pátek policisté obvinili devatenáctiletého mladíka z Kaplice na Českokrumlovsku, který údajně v kině pořídil záznam amerického snímku Simpsonovi ve filmu. Nelegální záznam filmu pak prý umístil na internet. Díky spolupráci ČPU a policie byl mladík údajně dopaden již tři dny od podání trestního oznámení. Nyní mu hrozí šest měsíců až pět let vězení a peněžitý trest až pět milionů korun.
Ilustrační foto: archiv
Stahování kopií z internetu je podle ČPU nelegální
Relax
22. 8. 2007 18:01Ilustrační foto
Autor: ČTK