Karel Prášek se narodil v Řivně u Benátek nad Jizerou v roce 1868 v rodině velkostatkáře, v roce 1897 spoluzaložil Sdružení českých zemědělců, v roce 1899 byl za toto sdružení zvolen poslancem a úspěch vedl k přeměně sdružení na Českou agrární stranu, v níž se stal místopředsedou.
V roce 1900 byl zvolen do Říšské rady a v roce 1904 se stal díky své politické i zemědělské činnosti předsedou českého odboru Zemědělské rady. V letech 1907 a 1908 pracoval jako český ministr krajan v Beckově vídeňské vládě, ale byla mu vyčítána přílišná loajálnost k rakouskému trůnu a k ministerskému předsedovi. Přesto Prášek uspěl v politice i v roce 1918 a byl jmenován do Revolučního Národního shromáždění a stal se i prvním československým ministrem zemědělství.
V roce 1920 byl zvolen senátorem a stal se i předsedou Senátu. Značně se však zkompromitoval v tzv. lihové aféře, kterou odsoudil i prezident Masaryk, politický i společenský tlak donutily Práška v roce 1924 k demisi na předsednictví v Senátu. Když byl v roce 1925 zbaven mandátu, opustil agrární stranu a založil vlastní Českou stranu agrární a konzervativní. Ta však ve volbách v roce 1925 propadla. Nadále se věnoval jen svému velkostatku v Košeticích, ze kterého postupně vybudoval vzorné zemědělské zařízení. Zemřel v roce 1932.
Zdroj: Z historie Senátu ČR