Zastřelený vlk vážil půl metráku aneb noviny před sto lety

Domácí
28. 1. 2008 08:48
Dobová nabídka k sňatku.
Dobová nabídka k sňatku.

Od počátku roku přinášely noviny zprávy o výskytu vlků na Moravě.Moravským myslivcům se podařilo skolit vlka. V Praze se opět vraždilo, tentokrát na Vinohradech. Při atentátu v Lisabonu přišel o život portugalský král, zahynul i následník trůnu. Ve srovnání s jinými týdny lze období mezi 27. lednem a 5. únorem 1908 považovat za „mimořádně vražedné". A jaké byly vyhlídky dobových meteorologů na měsíc únor? Vánice, mrazy a silné větry.

27. LEDEN 1908

Poplatky v lékárnách nejsou jen nápadem vlády premiéra Topolánka. Již před sto lety nařídila speciální platby vláda ministerského předsedy Maxe Wladimira von Becka. Nařízení se týkalo nočních lékáren, které měly v době od 22 hodin do 6 hodin vybírat padesátihaléřový poplatek, pacient samozřejmě musel uhradit i cenu léků. Existovala jen jediná výjimka: "Od noční taxy osvobozeny budou předpisy, jež lékař označí nápisem "expeditio nocturna".

A ještě jedna "staletá podobnost". Premiér Topolánek nepřeje dostavbě říčního kanálu, který by propojil Dunaj s Odrou. "Ukazuje se, že ten staletý sen mnoha generací možná nebude možné uskutečnit," řekl Topolánek letos v půli ledna. Pokusil se tak zúčtovat s projektem, který se v projekčních kancelářích připravuje více než sto let. "Žádáme neodkladnou stavbu průplavu dunajsko-oderského, jehož hospodářský prospěch pro říši markrabství moravského nad jiné jest dokázán," žádala rezoluce poslanců, podnikatelů a jiných významných Moravanů, která byla zveřejněna 27. ledna 1908. Signatáře pobuřovalo, že ačkoliv rakouská vláda stavbu kanálu nařídila už roku 1901 "zákonem vodocestným", ani sedm let od schválení zákona nebylo pořádně kopnuto do země.

28. LEDEN 1908

Od počátku roku přinášely noviny zaručené zprávy o výskytu vlků na Moravě. Jednoho se nakonec podařilo zastřelit u Zábřehu na Moravě. "Tento vlk, jenž váží 52 kilogramů a měří v délce 180 centimetrů, bude preparován a v knížecím liechtenstejnském museu v Úsově vystaven." Lesnicko-myslivecké muzeum je v zámku Úsov podnes.

"Úřední list" uveřejnil zprávu o jmenování nových "vládců" Moravy a Slezska (s platností od 26. ledna). Moravským místodržitelem se stal Karl baron Heinold, slezským prezidentem byl jmenován Max von Coudenhove. Neznámá jména? Dnes ano, ale před sto lety stálice v denním tisku. Oživme proto několik dat z jejich biografií. Nový slezský prezident Max Coudenhove (1865-1928) pocházel ze starého aristokratického rodu, který se zúčastnil již křižáckých výprav do Palestiny ve 13. století. Max Coudenhove přitom nebyl po svém jmenování do funkce slezského prezidenta (1908) jediným místodržícím rakouského císaře v českých zemích z rodu Coudenhovů, neboť Maxův bratr Karl byl v letech 1896-1911 místodržícím v Čechách. V roce 1915 na místo českého místodržícího nastupuje přímo Max Coudenhove, jenž slezskou Opavu vyměnil za Prahu a v hlavním městě zůstal až do převratu v roce 1918. Inu, kádry se musejí točit. Česká větev Coudenhovů žila naposledy v severních Čechách a zabývala se podnikáním v Duchcově, Teplicích a jinde, Victor Coudenhove byl do roku 1933 předsedou Automobilového klubu severozápadních Čech. Moravský místodržící (1862-1943) Karl Heinold zůstal ve funkci místodržícího do roku 1911, kdy se ve Vídni vyšplhal na funkci ministra vnitra, aby se v roce 1915 znova vrátil na Moravu. V Místodržitelském paláci v Brně setrval až do vzniku Československa.     

Dobová nabídka k sňatku.29. LEDEN 1908

Věřte, nevěřte. V západním Rusku bylo hladovými vranami rozsápáno desetileté děvčátko. Tuto nepříliš důvěryhodnou zprávu, která byla jen neurčitě datována do "minulých dnů poblíž stanice Wierzbolovo", otisklo více deníků. Novináři přitom nešetřili naturalismem: "Tělo bylo úplně rozdrásáno a na několika místech kusy masa vyžrány."

30. LEDEN 1908

"Z Prahy oznamujeme. Mrtvolu neznámé ženštiny nalezlo několik lidí v Bubenči, v polích blíže podbabské silnice. Ležela v blátě, daleko od ní ležela špinavá zástěra, pravou botu měla mrtvola zutou. Dle všeho v napilém stavu si v místech těch neznámá ulehla a zmrzla."

Třetina posluchačů chemického oddělení české techniky vstoupila do stávky. Důvod? Katastrofické studijní podmínky. Reportéři na místě zjistili, že "ventilace jsou tak špatné, že pro dým a páry nebývá vidět z jednoho kouta do druhého".

Sotva se Praha vzpamatovala ze štědrovečerní vraždy v Jindřišské ulici (viz předchozí Stoleté expresy) a už se znova mordovalo. Tentokrát na Vinohradech v bytě sedmdesátileté Anny Šťastné, sběratelky obrazů. "Odpoledne k ní přišel do bytu mladý, slušně oděný muž a představiv se jako umělec prosil ji, aby mu ukázala sbírku." Dáma vyhověla, avšak v salónu ji neznámý "umělec" zasadil do hlavy tři rány tupým předmětem. Než se žena skácela k zemi, ještě stačila zavolat o pomoc, vrah se vylekal a utekl. Nikoliv daleko, sousedy byl zadržen již v předsíni bytu. "Při výslechu udal, že jest 16 roků starý, jmenuje se Václav Neumann a jest synem majitele domu na Vinohradech."

31. LEDEN 1908

Jak bude v únoru? "1. čtvrť vánice mrazy; 2. čtvrť při častých větrech vánice; 3. čtvrť mrazy za jasných dnů; 4. čtvrť silné větry, srážky." Předpověď prý byla vypracována na základě dlouholetých zkušeností. Bude platit i po sto letech?

1. ÚNOR 1908

Na Ostravsku se potuluje vysoký muž vydávající se za cestujícího firmy Koziel. Prodává kuchařské knihy, které nosí pod kabátem. "Dotěrně vchází do bytů, násilně si otevírá dvéře. Staly se případy, že zmíněné individuum chtělo znásilnit kuchařku."

Vražda portugalského krále.V Portugalsku byl zavražděn král Carlos I., střelbě atentátníků podlehl i korunní princ Ludvík Filip. Útok provedla radikálně-demokratická opozice nespokojená s diktátorskými praktikami krále.

2. ÚNOR 1908

České noviny přinesly první informace o královraždě v Portugalsku. "Vyšlo najevo, že královská rodina, když se vracela kočárem z Villaciosy do Lisabonu, byla očekávána na rohu ulice u vojenského arsenálu tlupou mužů, kteří z karabin počali stříleti do otevřeného kočáru. Policie usmrtila na místě tři útočníky a mrtvoly členů královské rodiny odvezeny byly do vojenského arsenálu." Vražda otřásla všemi evropskými monarchiemi. V obavách před výtržnostmi se například v ruských novinách nesmělo o atentátu vůbec psát.

3. ÚNOR 1908

Za atentát lze považovat i vraždu z haličské Kolomyje, tehdy městečka v Rakousko-Uhersku. Studenti gymnázia tam utloukli svého profesora. "Z úkrytu v domě hodili mu pytel přes hlavu a uškrtili jej."

Nakonec inzertní nabídka, jaká se už dnes nevídá: "Lepší děvče s věnem a krásnou výbavou hodlá se provdati za pána, úředníka, učitele aneb dozorce."       

Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ