5. listopad 1910: Nejmodernější revolver Browning 1910 byl prodáván bez zbrojního průkazu, na splátky a výrobce zaručoval "jistotu trefení". Stejnou zbraní byl v Sarajevu zabit arcivévoda Ferdinand.
Před sto lety mohl každý Čech vlastnit moderní revolver a s nabitou pistolí chodit ulicemi. Policie lidem zbraně zabavovala jedině v případech, když s nimi byl spáchán zločin. Stačilo i nebezpečné vyhrožování, jak to dosvědčuje událost ze soboty 5. listopadu 1910 z pražských Košíř.
Výhrůžky v Košířích
"Zatčen pro nebezpečné vyhrožování. V sobotu byl zatčen a dodán k trestnímu soudu 37letý soustružník z Košíř, ježto vyhrožoval své manželce smrtí a uvedl ji v opravdový strach již tím, že si opatřil ostře nabitý revolver. Zbraň a krabice patron mu byla odňata a zabavena."
Nic však nebránilo tomu, aby se soustružník po propuštění z vazby dostal k nové pistoli. Stačilo otevřít noviny, třeba Právo lidu, Národní politiku či Lidové noviny. Tisk denně přinášel hned několik inzerátů, které propagovaly nejnovější revolvery. A právě v sobotu, kdy byl ozbrojený muž z Košíř zatčen kvůli výhrůžkám, objevila se v novinách mimořádně lákající nabídka na "patentní samonabíjecí bambitku typu Browning, model 1910, ráže 6,35 mm".
Zaručená výkonnost a jistota trefení
Model bylo možno koupit i na splátky, stačilo ušetřit čtyři koruny měsíčně (týdenní plat dělníka se pohyboval v rozmezí od 15 do 30 korun). V hotovosti pak revolver přišel na 60 korun. Po zaplacení první splátky bylo také možno vyzkoušet si zbraň "bez závazku ke koupi 5 dní na zkoušku". A třeba mezitím někoho zastřelit, neboť tento typ poloautomatického browningu byl zbraní smrtící. Však také prodejce zdůrazňoval "zaručenou výkonnost a jistotu trefení". Pistolí tohoto typu tak bylo v monarchii zavražděno bezpočet lidí (spočítal je někdo?). Nejznámější příklad využití revolveru je ze Sarajeva. Tam z něho bylo stříleno 28. června 1914 při atentátu na následníka rakousko-uherského trůnu arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este.
A ještě jeden údaj o zbrani. Byla to prý svým tvarem ideální bambitka do kapsy. Výrobce totiž tvrdil, že "nosí se pohodlně v kapse vesty". Zbrojní průkaz byl v roce 1910 záležitostí zcela neznámou. Vlastnictví krátkých zbraní bylo podmíněno ohlášením na příslušném oddělení policie teprve až za první republiky.