Česká Mata Hari milenkou padlého krále

Domácí
10. 10. 2010 07:00
Portugalci bojovali a česká milenka jejich krále vyprávěla.
Portugalci bojovali a česká milenka jejich krále vyprávěla.

10. říjen 1910: Portugalskem již pátý den otřásala revoluce. Ve vídeňském hotelu Astoria si však novináři vyprávěli s Hedvikou Navrátilovou z Horních Moštěnic na Hané, milenkou právě sesazeného portugalského krále Manuela II.

Revoluce v Lisabonu vypukla 4. října 1910 a už o den později byla zrušena monarchie a vyhlášena republika na čele s univerzitním profesorem literatury Téofilem Bragu. Vzbouřené vojsko a námořnictvo zpacifikovalo královskou jednotku a král Manuel II. utekl přes Gibraltar do Anglie. Ještě v neděli 10. října se však v Portugalsku střílelo, jak dokazuje i následující zpráva z dobového tisku.

Zprávy z minulého století vám přináší Stoletý kurýr.„Z Londýna, 10. října. (Zvláštní telefonát.) Oznamuje se z Lisabonu, že boje mezi jezuity a republikánským vojskem trvají. Z jednoho kláštera házeli jezovité pumy. Klášter obklíčen vojskem a dobyt. Několik kněží při tom zabito. Jezovité prchli podzemnímu chodbami." Vláda totiž zvláštním dekretem vypověděla ze země všechny řeholníky a nařídila obsazení klášterů. Zvláště jezuitský řád, založený kdysi válečníkem Ignácem z Loyoly, však nemínil Portugalsko opustit úplně bez boje.

Důvěrné styky s králem

Zatímco uprchlý portugalský král Manuel II. trávil první dny v britském exilu, jeho milenka se rozpovídala ve vídeňském hotelu Astoria. „Nikterak nezapírám, že jsem byla s králem Manuelem ve stycích velmi důvěrných," prohlásila před novináři tehdy po celé Evropě populární tanečnice Gaby Deslys, vlastním jménem Hedvika Navrátilová, narozená v roce 1884 v Horních Moštěnicích na Přerovsku. Ke svému hanáckému původu se už ale v říjnu 1910 nehlásila.

Gaby Deslys. Nebo také Hedvika Nádherná.Jak nedávno zjistila přerovská historička Věra Fišmistrová, slavnou tanečnici se v hotelu pokusily navštívit její sestra a teta, obě oblečeny do hanáckých krojů. Umělkyně je nepřijala a raději dalším žurnalistům líčila svůj milostný poměr s portugalským panovníkem, takto například pro deník Zeit: „Zamilovali jsem se navzájem, a protože jsem svobodnou, tak jako on je svobodným, byla to jenom moje a jeho záležitost soukromá." Zároveň odmítla, že by od krále přijímala cenné dary, což nebyla úplně pravda.

Z portugalské královské pokladny dostala darem nejen palác na Elysejských polích v Paříži a zámeček na francouzském venkově ale i luxusní sídlo v Londýně. „Nepotřebuji věru žádnou podporu, jsouc hrda, že žiji svým vlastním uměním," dušovala se tanečnice, která večer 10. října 1910 už poněkolikáté vystoupila ve vídeňském divadle Apollo. A vídeňské publikum šílelo! Ovace znásobilo i vědomí, že na pódiu tančí královská milenka.

Nedořešené tajemství

Co tehdy psaly noviny.Gaby Deslys svůj hanácký původ odmítala přiznat až do smrti v roce 1920. Pochybnosti, zda byla skutečně totožná s Hedvikou Navrátilovou, tak nejsou zcela rozptýleny podnes. Jisté je, že Gaby Deslys se v době první světové války zapletla do špionážní aféry a vojenští historikové ji později dokonce dali přezdívku česká či moravská Mata Hari. Dochoval se nicméně  zatykač rakouských úřadů, v němž je tanečnice obviněna z protistátní činnosti a v textu výslovně stojí, že „špionka Hedvika Navrátilová vystupuje pod uměleckým jménem Gaby Deslys". 

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ