4. říjen 1912: Stovka Romů přitáhla na Mělnicko a likvidovala úrodu: hlavně zelí a brambory. V Týnu nad Vltavou vykradli cikáni obchody.
V Bolevci u Plzně byla na svatého Václava před sto lety spáchána smělá krádež. "Vykraden byl hostinec Na radosti a 15 špižíren v různých domech," informovala Národní politika. Už 4. října 1912 se četnictvo z Křimic dostalo na stopu zlodějům. Krádeže měla mít na svědomí rodina "známého cikána Krause". Kraus byl proto dopraven k soudu do Touškova, kde se potkal s mnoha příbuznými. "Tam již uvězněni dva cikáni a tři cikánky z rodiny Krausovy," uvedl denní tisk.
V ustavičném strachu před Romy
V sobotu 5. října 1912 prošla velká skupina Romů východními Čechami. "Neobyčejnou podívanou mělo obyvatelstvo v Hradci Králové. V sobotu večer dopravena byla tam z Bohdanče tlupa cikánů, čítající přes 200 členů a 20 obytných vozů. Cikány doprovázelo četnictvo a četa hulánů na koních. Přes noc tábořili cikáni u městských jatek. Ráno vystřídali hulány vojíni pěšího pluku č. 18, kteří nevítané hosty odvedli do Josefova, odkud budou cikáni dopraveni na pruské hranice, ježto jsou pruskými příslušníky. Transport způsobil v Hradci značnou pozornost nejen malebnou svojí pestrostí, ale i nezvykle velkým počtem osmahlých cikánů," uvedla Národní politika.
Méně malebně pociťovali soužití s Romy v Týnu nad Vltavou. Zprávu z Týna otiskla Národní politika v černé kronice. "Cikáni jsou poslední dobou opravdovou pohromou celého našeho venkova. V okresu zdejším udržují se již od loňského roku v celých tlupách v okolních lesích a odtud pořádají zlodějské výpravy do blízkých obcí a měst. Obyvatelé jsou jim vydáni takřka na milost a nemilost a jsou v ustavičném strachu o svůj majetek, ba i o sám život. V úterý přitáhli cikáni s vozem do obce Koloděje. A hned v noci spáchali krádeže na více místech. Po půlnoci dobývali se oknem do krámu obchodníka Šmejkala; následkem cinkotu vymáčknutých skleněných tabulek byli však zpozorováni a zaplašeni. Ještě téže noci vloupali se do krámu obchodníka Jižky v č. p. 79, přičemž vypáčili železnou pákou dvéře a ukradli tam různé kupecké zboží v ceně 150 korun. Nato vloupali se ještě v noci do neobývané světnice bednáře Karla Janečka v č. p. 82, kdež odcizili mouku, šatstvo, prádlo a peřiny. Po oznámení těchto krádeží postihlo četnictvo cikány ještě v Kolodějích a po vykonané prohlídce učinilo na ně trestní oznámení."
Postrkem od vesnice k vesnici
Cikáni na počátku podzimu 1912 tábořili také na Mělnicku, situace opět bedlivě monitoroval další zpravodaj Národní politiky. "V tyto dny utábořila se blíže obce Kly neobyčejně silná tlupa cikánů, čítající 105 osob a mající 30 koní a 14 vozů. Cikáni i cikánky statečně popíjeli v blízkém hostinci U zlámaného kříže a tak se zpili, že ohrožovali hostinského i občany, kteří kolem nich jíti museli. Mezi cikány a občany vznikly každé chvilky prudké hádky, které později začaly nabývati hrozivé tvářnosti. V kritickém okamžiku dostavil se strážmistr Rubáš a cikány po dosti značné námaze zahnal za obvod obce. Cikání ale daleko nešli a utábořili se hned v druhé obci Tuhaň-Písce, kde pustili všechny koně své do luk a sami jako kobylky rozlezli se po polích, kde směle sklízeli hlávkové zelí, okurky a vůbec vše, co ještě na polích bylo, jakož i ovoce ze stromů. Poněvadž cikánů bylo neobyčejně mnoho, neodvažoval se nikdo v řádění jim zabrániti. Konečně dostavili se z Mělníka čtyři četníci, kteří cikány za obvod obce doprovodili."
A nakonec zpráva z Poděbradska. "Podobný případ zažili občané v Pístech, kam přitíhla větší tlupa cikánů, kteří směle brali vše, co jim bylo na blízku, ať zelí, brambory, neb ovoce."