Pančované Lesněnky a falešné Maggi zaplavují Česko

Domácí
1. 11. 2010 04:57
Maggiho kostky se před sto lety snažilo padělat množství výrobců.
Maggiho kostky se před sto lety snažilo padělat množství výrobců.

1. listopad 1910: Výrobci bonbonů Lesněnek či Maggiho kostek jsou zděšeni drzostí padělatelů, kteří po českých zemích prodávají pančované polévky a bylinná cukrátka pod originálními značkami těchto oblíbených poživatin.

Bonbony Lesněnky jsou vynálezem bývalého lesníka Františka Šimanovského. "Vyrobené ze vzácných lesních bylin a vynikající svou lahodnou chutí a účinností," vychvaloval Šimanovský svůj výrobek v říjnu 1910.

Plagiátor obchází Prahu

Falešné Lesněnky prodávali po Praze podomní obchodníci.   Jenže vše dobré stojí za napodobení. Proto Šimanovský upozorňoval zákazníky na nejrůznější padělatele. "Nutno však dáti pozor při nákupu, by nebyly zaměňovány s napodobeninami! Pravé původní Lesněnky musí býti označeny hořejší značkou andělem a slovy: Šimanovského býv. lesníka Lesněnky zák. chrán. a plnou adresou Šimanovského. Vše jiné odmítněte," upozorňoval Šimanovský na ochranné prvky na obalech Lesněnek.

Zvláště mu vadil jistý pražský padělatel, na kterého upozornil ve speciálním inzerátu, jenž byl vydán v denním tisku v úterý 1. listopadu 1910: "Upozorňuji, že jakýs člověk obchází Prahu a nabízí Lesněnky. V pravdě však je to padělek, jelikož podomní obchod nevedu!"

Století potravinových padělků

Venkovský koloniál. Kdo zaručí, že Maggi a Lesněnky nekoupil majitel krámu od prodejců potravinových padělků?  Šimanovský odkazoval na seznam osmi set krámů, drogerií či lékáren, kde lze koupit originální bylinomedové Lesněnky. Ale ani on si nemohl být stoprocentně jist, že některý z těchto živnostníků neodebírá od padělatelů Lesněnky falešné.

Bývalý lesník František Šimanovský vedl boj s větrnými mlýny. Nemohl tušit, že i za dalších sto let bude mít prakticky každá kvalitní značka potravin dvojníka v podobě plagiátu. Například všechny proslulé značky alkoholu, žvýkaček či čokolád.

Mezi další potraviny, které se podobně jako Lesněnky vyrábějí dodnes a které byly už za monarchie hromadně padělány, patřily polévkové Maggiho kostky. "Při nákupu žádejte však výslovně pravé Maggiho kostky po 5 hal. a dbejte jména Maggi a ochranné známky křížové hvězdy," upozorňoval výrobce v novinovém inzerátu z 1. listopadu 1910.

S kostkou se drahota snáší lépe

Varování v novinách z 1. listopadu 1910. Maggi pouze s křížovou hvězdou.Maggi šlo před sto lety dobře na odbyt, čehož využívali mnozí padělatelé výrobku. V roce 1910 na české země stále doléhala všeobecná drahota potravin. Kilogram masa na polévku stál minimálně 1 korunu a 20 haléřů, zatímco Maggiho kostka jen 5 haléřů a dle reklamního letáku "zdražení masa snáší se lehčeji, jestliže hospodyně neupotřebí hovězí maso jedině na polévku, nýbrž vezme-li ku přípravě hovězí polévky výborné a praktické Maggiho kostky a hovězí maso buď dusí, neb použije na svíčkovou".

Podnes proslulé kostky vynalezl švýcarský mlynář Julius Maggi, jenž byl osloven Švýcarskou společností pro veřejné blaho, která se snažila o vývoj levných potravin pro sociálně slabé. První dehydratované polévky vyrobil Maggi v roce 1886 z hrachu a fazolí a ve stejném roce učinil i objev tekutého koření pro ochucení polévek v podnes nezaměnitelné čtyřhranné lahvičce.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ