Nová ředitelka Radiožurnálu Barbora Tachecí se nemusí bát, že by jí chyběla reflexe. Od pondělí má přibližně patnáct hlídacích psů, kteří sbírají chyby, jež její stanice udělá. Skupina, do níž patří počítačový technik, univerzitní doktorand, student divadelní fakulty, letec či zahradnice, chce Radiožurnál monitorovat do té doby, než se jeho kvalita zlepší.
Stejný požadavek kladou i v petici „Nechceme přeladit, nemáme kam", kterou zveřejnili na internetu. Teď chtějí získat konkrétní důkazy o tom, že se vysílání Radiožurnálu po nástupu Tachecí zhoršilo.
„S komplexním monitoringem jsme začali v pondělí v šest hodin ráno a chceme ho skončit v neděli 20. ledna ve 23.59 hodin. Poslouchat a posuzovat Radiožurnál ale budeme samozřejmě i potom, teď jde o intenzivní zkoumání," vysvětluje počítačový technik Roman Kučera, jeden ze zástupců petice.
Nemůžeme poslouchat nonstop. Pracujeme
„Monitoring zatím probíhá tak, že dvacet čtyři hodin denně vysílání Radiožurnálu nahráváme. A když nás někdo upozorní, že slyšel nějakou chybu, jdeme se do záznamu podívat," vysvětluje Kučera.
„Sami Radiožurnál samozřejmě taky posloucháme, ale vzhledem k tomu, že musíme chodit do práce, nemůžeme to dělat pořád," dodává.Skupina kolem petice „Nechceme přeladit, nemáme kam" vznikla teprve před týdnem. „Nejdříve jsme byli ve spojení přes e-mail, první schůzka se odehrála minulý týden v Praze," popisuje Roman Kučera. Kolem petice se podle něj pohybuje patnáct lidí, jedenáct je z Prahy, čtyři jsou mimopražští.
Kvůli nedostatku času musejí zatím v monitoringu spoléhat na lidi, kteří nesrovnalosti ve vysílání zaslechnou a pošlou je e-mailem. Někteří je píšou i přímo do diskuse na stránkách petice.
Tusk není Kaczyński a mléko se nejí
Terčem výtek se zatím nejčastěji stávala moderátorka Lucie Výborná, kterou do rozhlasu přivedla právě Tachecí.
„10. ledna - rozhovor s Ondřejem Brzobohatým: slovo brzobohatý nebyla schopna vyslovit ani napočtvrté a pak se přeřekla: Naším hostem je Ondřej Muzikant, pardon Ondřej Brzybohatý," píše na webu jeden z posluchačů. Týž den si Výborná měla splést polského premiéra a prezidenta. O den později zase prohlásila, že Češi méně jedí mléko.
„Přeřeky samozřejmě nejsou hlavní problém, ale chceme je také kontrolovat. V Kodexu Českého rozhlasu totiž stojí: Hlasatelé, moderátoři a redaktoři jsou povinni vyjadřovat se zásadně spisovným jazykem (s výjimkou citací) a dbát na správné užívání jazyka a být vzorem. Takže se dá mluvit o jeho porušování," vysvětluje zástupce petice Roman Kučera.
Věcných chyb zachytili organizátoři zatím jenom několik, analýzu obsahu vysílání teprve chystají. Některá „tvrdá" data však přece jen v rukou mají.
Radiožurnál 2008 - 41 zrušených pořadů, 7 nových
„Udělali jsme průzkum, kolik pořadů je od ledna na Radiožurnálu nových a kolik jich bylo zrušeno," říká Jana Kopecká, povoláním zahradnice. „Když jsme srovnali programové schéma v roce 2007 a v lednu 2008, vyšlo nám, že z 65 pořadů jich bylo 41 zrušeno a přibylo jen sedm nových," shrnuje Kopecká.
Nyní chce prověřit, zda Barbora Tachecí mluví pravdu, když vyzdvihuje minuty přidané do zpravodajských pořadů. „Časová dotace na některé zpravodajské relace je možná větší, ale otázka je, zda je to po celý den. A taky nás zajímá, kolik času zaberou průpovídky jako: Tady a teď, váš Radiožurnál, které moderátoři opakují," vysvětluje Kopecká.
Zrušené pořady |
Ateliér Michaely Grimmové, |
Nově pořady od ledna 2008 |
Design, architektura, stavebnictví, Host Radiožurnálu, Když voláte 150, Kořeny, Školství, zdravotnictví a vy, Třetí svět, Týden v kultuře |
Organizátoři také mají navrhnout termín, kdy se setkají s ředitelem rozhlasu Václavem Kasíkem. Ten vyhověl jejich žádosti, aby s ním mohli probrat změny na osobní schůzce.
Zároveň slibuje, že na podněty bude reagovat. "ČRo v žádném případě nezavírá oči před vlnou posluchačské iniciativy. Každý posluchačský podnět intenzivně vnímáme a pečlivě rozebíráme," uvádí se ve středečním stanovisku Českého rozhlasu.
Foto: Jan Zatorsky, Karel Šanda, Rozhlas.cz