Dokument ČT bourá předsudky o "internetové generaci"

Relax
26. 1. 2017
Mladí Češi a Češky podle zjištěných dat vidí například svou budoucnost pozitivněji než jejich vrstevníci v západní Evropě.
Mladí Češi a Češky podle zjištěných dat vidí například svou budoucnost pozitivněji než jejich vrstevníci v západní Evropě.

Česká televize natočila dokumentární film o generaci "sametových dětí". Dokument zpracovává výsledky loňského výzkumu, který v celé Evropě zjišťoval postoje mladých lidí ve věku od 18 do 34 let, takzvané generace ypsilon. Mladí Češi a Češky podle zjištěných dat vidí například svou budoucnost pozitivněji než jejich vrstevníci v západní Evropě. Informovala o tom mluvčí České televize Alžběta Plívová. Dokument by podle ní měl být zcela hotový v dubnu, nasazení do vysílání ještě nebylo stanoveno.

Polovina mladých v obsáhlém průzkumu uvedla, že očekává lepší budoucnost v porovnání s životy rodičů. Podle sociologa Martina Buchtíka tak Češi nesdílí skepsi svých vrstevníků z Francie, Itálie, Španělska či Belgie, což je dáno socialistickou minulostí země.

Jednotná charakteristika generace je podle kreativní producentky Aleny Müllerové obtížná. "Jde o generaci velmi rozštěpenou, rozbitou na různé malé segmenty. Jako jednotící prvek těchto skupin vnímám internet, digitální technologie a s tím související jiný přístup ke vzdělávání a autoritám," uvedla.

Také Buchtík označuje technologie jako pojítko různorodé společnosti mladých. "Když mají označit svoji generaci nějak, tak ji často označují jako internetová generace," uvedl. Bez internetu a mobilu by se podle výzkumu obešlo 53, respektive 51,5 procenta mladých, zatímco bez televize by bylo šťastných 72,8 procenta a bez novin 83,3 procenta mladých Čechů a Češek. Většina si neumí představit život bez přátel (90 procent) a bez lásky (83 procent). V názorech na veřejné dění se mladí lidé podle Buchtíka v tom nejhrubším pohledu až tak neliší od dalších generací.

V celoevropském srovnání mladých je rozdílů celá řada. Češi a Češky mají proti nábožensky založeným zemím větší toleranci k jiným sexuálním orientacím, na rozdíl od Západoevropanů vnímají Evropu jako kontinent (48 procent) než jako projekt pro budoucnost (13 procent).

Bourání předsudků

"Existují obecné pověry, jako například, že je to generace, jejímiž základními znaky jsou, mezi jinými, příklon k individualitě a sobě samotnému, k technologiím a internetu, stále více globálně propojenému světu, změnám a flexibilitě ve většině oblastí osobního života. Náš film mnohé tyto předsudky bourá," uvedla režisérka dokumentu Ivana Pauerová.

ČT spolu s Českým rozhlasem pokládaly od dubna loňského roku pět měsíců generaci ypsilon otázky, které se vztahovaly k životnímu stylu, očekáváním, hodnotám i návykům. Reprezentativního výzkumu se zúčastnilo 800 lidí, v internetové anketě odpovědělo 60 tisíc lidí. Odborným garantem a partnerem projektu se stal Sociologický ústav Akademie věd ČR.

Dokument nazvaný Generace What? je poskládán ze záběrů pořízených v rámci dotazníkového projektu, miniportrétů vybraných zástupců dané generace i vzkazů osobností, například Heleny Třeštíkové, Petra Pitharta, Tomáše Sedláčka, Martina C. Putny nebo Ivana Pilného.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaTV BarrandovPředplatné