Křeslo pro kandidáty
Jana Škopková: ČT nesmí podléhat módním trendům
06.09.2011 09:47 Rozhovor
SERIÁL. Boj o horké křeslo generálního ředitele České televize vrcholí. V současné době se o ně uchází 32 lidí. Proč chtějí vést televizi a co by v ní chtěli změnit? On-line deník TÝDEN.CZ položil nejvážnějším kandidátům na ředitele ČT sérii tří stejných otázek a postupně zveřejňuje jejich odpovědi. Dnes se představuje šéfdramaturgyně Jana Škopková.
Proč chcete být ředitelkou České televize?
Televize je můj život, dala jsem jí dvacet let, a tak vím, jak tento složitý organismus funguje. V televizi jsem začínala doslova od píky, vyzkoušela jsem si řadu profesí - od redaktorky, moderátorky zpráv, reportérky až po šéfdramaturgyni největšího výrobního centra v ČT. Díky práci v komerčních televizích a v ČT dokážu objektivně hodnotit úspěchy, chyby, ale i potenciál České televize. Chtěla bych rozvinout potenciál ČT, navrátit jí tvář seriózního, respektovaného média, kterému diváci důvěřují. Vím, že mám co nabídnout - mám široké profesionální znalosti, umím naslouchat, hledat řešení, jednat strategicky i takticky, koordinovat velké množství subjektů a nebojím se rozhodnout a své rozhodnutí si obhájit.
Jana Škopková (49) Šéfdramaturgyně Centra publicistiky, dokumentaristiky a vzdělávání ČT. Pro různé televize pracuje od roku 1994, mimo jiné působila jako sportovní redaktorka na TV Premiéra (nyní Prima), jako reportérka pořadu Na vlastní oči na Nově či redaktorka pořadu Fakta v ČT. Je rozvedená, má syna. |
Co byste změnila v programu jako první ?
Jakákoli jednotlivá změna programu v ČT podle mého názoru nic nezmění. Diváci by ji možná ani nezaznamenali. Vzhledem k výsledku reorganizace, kdy se programové vedení ČT v podstatě rozpadlo a roztříštilo, považuji za zásadní určit jako první dlouhodobou koncepci, jak dál. Jde tedy o strategické rozhodnutí, jakým směrem se má vyvíjet dál vlastní tvorba na jednotlivých kanálech. Například v jakém rozsahu dlouhodobě podpořit dokumentární tvorbu, co s klasickými "veřejnoprávními" pořady, co s novými formáty, jak má vypadat dětská tvorba, dramatika, zábava, vzdělávání či kam mají směřovat publicistické formy, v jakém poměru má být zastoupena akviziční tvorba. Ruku v ruce s tím určit i to, jak má televize vystupovat vzhledem k externím tvůrcům a producentům. Teprve na základě tohoto koncepčního rozhodnutí již začít ovlivňovat výrobní úkol roku 2012.
Popište nejdůležitější bod své koncepce.
V České televizi, ale i mimo ni pracuje řada lidí, kterých si velmi vážím a o jejichž schopnostech jsem přesvědčena, neboť jsem měla možnost si je ověřit na vlastní kůži. Z těchto lidí chci vytvořit silný tým, který dobuduje kvalitní televizi se širokým programovým spektrem. Jednoznačně budu usilovat o vyrovnané, efektivní fungování ČT, protože mrhání prostředky se přímo příčí mým životním zásadám a mé povaze. Mým cílem je, aby výsledkem těchto změn byla fungující, kvalitní a sebevědomá televize, kde bude řád, pořádek, optimální počet zaměstnanců a profesionální vedení, které ví, kam firma dlouhodobě směřuje. Česká televize by měla jít cestou konzervativní, přesto ale aktuální a moderní tvorby, nikoli podléhat krátkodobým módním trendům. Měla by opět najít cestu k mladým divákům. Médium veřejné služby by se nemělo podbízet, ale kultivovat vzdělávat a být sebevědomé.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.