Obrovským úspěchem zábavného pořadu Partička skončilo letošní vyhlašování televizní ankety TýTý. Bodovala hned ve třech kategoriích - stala se celkovým vítězem, získala ocenění pro nejlepší pořad roku a Ondřej Sokol navíc zvítězil v kategorii Osobnost televizní zábavy. Proč se stal právě z tohoto pořadu během krátké doby takřka fenomén? Zeptali jsme se producenta Partičky Jana Novotného.
Čím si vysvětlujete tak velký úspěch Partičky?
Úspěch v TýTý je podmíněn počtem hlasů diváků. Partička má mnoho mladých diváků, kteří jsou mimo jiné schopni aktivně podporovat to, co se jim líbí. Pořad má dnes 250 tisíc fanoušků na Facebooku a jsem přesvědčen, že právě jejich hlasy letos rozhodly.
V čem je Partička jiná než další zábavní pořady v českých televizích?
Je to především improvizační show, kde účinkující nevědí, co je čeká. Neexistuje scénář, kde by bylo dáno, co kdo z improvizátorů bude dělat nebo říkat. Vzniká tak zcela unikátní a neopakovatelný útvar, kde jednotlivé herecké etudy nemají žádná omezení, jsou spontánní, vtipné, hravé, bláznivé a je to z nich cítit. Neříkám, že jiné pořady nejsou vtipné, ale myslím, že mladí diváci se u zábavných pořadů moc nezasmějí. U Partičky ano.
Jak vznikla herecká sestava Suchánek, Genzer, Sokol, Chmela doplněná moderátorem Danglem?
První byl Dano Dangl, který byl hybným motorem při vzniku slovenské Partičky a v obou verzích zastává funkci scenáristy, moderátora a režiséra. Po nějaké době fungování pořadu pozval Dano k hostování Michala a Geňu. Když se začalo přemýšlet o české variantě s herci okolo Michala, přihlásil se Ondřej, že nechce Partičku režírovat, což jsme mu původně nabízeli, ale hrát v ní. Ondřej také doporučil Igora. Nebylo vždy jasné, že v české verzi bude hrát Michal Suchánek a spol. Komunikoval jsem s lidmi z Dejvického divadla, dělali jsme s nimi a taky s dalšími herci kamerové zkoušky.
Čím si vysvětlujete, že Ondřej Sokol v kategorii Osobnost televizní zábavy porazil tak známá jména jako Karel Šíp či Jan Kraus?
Vysvětluji si to podporou fanoušků z Facebooku. Nicméně faktem zůstává, že Ondřej podává v Partičce fantastické výkony.
Proč byl nominován právě Ondřej Sokol a ne jeko kolegové z Partičky Genzer, Chmela nebo Suchánek?
Nominace provádí broadcaster, takže to je spíš otázka pro TV Prima.
Ve slovenské verzi Partičky, kterou stejně jako tu českou produkuje společnost Maya, se čtveřice herců mnohem víc mění. Proč tomu tak je?
I na Slovensku se začínalo se stálou čtveřicí. Ale pokud mají herci i hodně jiných aktivit, musíte mít alternace. Taky pro případ, že někdo onemocní. V Česku nejčastěji hostovala Táňa Vilhelmová.
Kolik lidí a kdo vymýšlí scénáře improvizací?
Vše dělá Dano Dangl s přispěním dramaturga.
Jak vlastně koncept Partičky vznikl?
Koncept přinesl právě Dano Dangl na základě upozornění na potřebu improvizační show. Následně se Partička hrála jako divadelní představení, ze kterého vznikl i pilotní díl. Ten jsme nabídli Markíze, a tak vznikla Partička pro televizi.
Jste spokojeni se sledovaností, která se pohybuje kolem 400 tisíc diváků?
Počet diváků odpovídá času nasazení. Důležitý je také podíl na trhu a s tím můžeme být spokojeni.
Budete se snažit, aby Prima Partičku po úspěchu na TýTý vysílala v lepším čase?
Snažili jsme se už před TýTý. Ano, naše doporučení producenta je, aby Partička začínala před 22. hodinou. Pořad by tam dosáhl lepší sledovanosti, tudíž i většího výkonu pro Primu. Jsem přesvědčen, že v nynějším vysílacím slotu okolo 22.30 už se pořad míjí se svou cílovou skupinou. Mnoho lidí musí jít spát a Partičku si najdou až druhý den na internetu.
Partička je jasně inspirovaná britskou show Whose Line Is It Anyway. V čem je jiná?
V čem je jiná, jsem nezkoumal, ale asi se budou lišit vnitřní úlohy. Na světě je mnoho improvizačních show se stejným principem. Faktem zůstává, že když nemáte herce, kteří jsou improvizace schopni, nemáte nic.