Otevřený dopis tvůrcům Sanitky 2 napsal dokumentarista Lukáš Senft. V listu zveřejněném na serveru Romea.cz jim vyčítá, že Romy zobrazují jako podivnou, živočišnou a krvelačnou menšinu. Dokumentarista rovněž upozorňuje na zvyšující se napětí v Evropě, jež by mohlo být kvůli lživým mediálním obrazům snadno vybito na nějaké menšině. Režisér Filip Renč se ovšem brání, že v osmém díle Sanitky 2 je naopak romská komunita vyobrazena jako spravedlivá.
Lukáš Senft ve svém dopisu reaguje na osmý díl seriálu Sanitka 2. Adresoval jej scenáristovi seriálu Ivanu Hubačovi a režiséru Filipu Renčovi.
V osmém díle (vysílaném 25. října) chce Jaroslav Jandera (Tomáš Juřička) pomstít svoji mrtvou slepou manželku (Ivana Andrlová), která byla okradena dvěma Romy a následně zemřela, protože ji, dezorientovanou, posadili do špatného autobusu a ona při hledání cesty domů spadla z mostu. Hrdina se tedy vypraví do romské komunity pomstít svoji milovanou. V domě ovšem převezme spravedlnost do svých rukou tamní vůdce - vajda. V seriálu připouští, že Romové sice kradou, ale podle nepsaného etického kodexu nesmějí okrádat slepé. Následuje prohledávání lupu, nalezení mobilního telefonu pro slepé a bičování viníků u ohně.
Lukáši Senftovi vadí lživé vyobrazení romské komunity. Lupiči v seriálu nosí značkové oblečení, o všem rozhoduje jakýsi místní vůdce (vajda). Spravedlnost téměř není, a pokud se objeví, je vykonána krvavou cestou (bičování karabáčem). V dopisu Senft zmiňuje své vlastní zkušenosti s romskými komunitami, kde podle něj není postava "cikánského barona", tedy samozvaného vůdce. Dále se mu nelíbí vyobrazování Romů jakožto zlodějů a vyzývá oba hlavní tvůrce seriálu, aby přiznali své chyby.
Dokumentarista Lukáš Senft pro server TÝDEN.CZ uvedl: "Především mi jde o to, že umělci (zejména ti, kteří jsou zaštítěni veřejnoprávní ČT) by se měli snažit ukazovat realistický pohled na současná témata. V tomto případě by tedy měli spíše narušovat a problematizovat zavedené předsudky. Pokřivený obraz Romů rozhodně nesmějí ještě více pokrucovat a povzbuzovat tak odcizení romské komunity od společnosti většinové. Nesmějí vytvářet tíhnutí k ostrakizaci Romů kvůli představě o divném nebo dokonce kriminálním způsobu jejich života. V současnosti, kdy se tlak na Romy zvyšuje kvůli ocejchování jejich komunity jako parazitní, by si tvůrci měli uvědomit, že společnost je přecitlivělá a snadno vycítí a využije možnosti poukázat na možné viníky - viníky neuspokojivé životní situace většiny občanů. A málokomu záleží na tom, že důvody obvinění jsou smyšlené a nepodložené argumenty."
Senft dále uvedl, že již svůj dopis poslal vedení České televize. Odpovědi se ale dosud nedočkal, protože zákonná lhůta na odpověď je jeden měsíc.
"Scénář je napsaný a já jsem to takhle natočil. Rasistické to není, protože pak ukazujeme, že romská komunita si problémy řeší mezi sebou. V seriálu máme celou řadu různých dramatických situací. Vyobrazujeme v něm i feťáky, bílé grázly a jedním z problémů je kriminalita Romů," řekl režisér seriálu Fillip Renč pro TÝDEN.CZ.
Na otázku, zda necítí chybu ve vyobrazování romské komunity jako krvelačné, Renč odpověděl, že ne. "V tom seriálu je patrné, že podle nás jsou Romové charakterní. Někteří z nich porušili pravidla a jejich vajda je potrestá. My jsme je vyobrazili naopak jako spravedlivé. V seriálu nejsou dramatické jenom scény s Romy, máme tam celou řadu dramat. Pokud mi ovšem někdo bude tvrdit, že žádný Rom nikdy nekradl, tak to pravda nebude. Kradou všichni, černí i bílí. My jsme to jenom chtěli pravdivě natočit," uvedl dále Renč.
Dokumentarista Lukáš Senft ovšem požaduje uznání chyb. "Chci vás tedy požádat o vyjádření k této profesní i občanské chybě," vzkazuje Senft na závěr svého dopisu.
Celé znění dopisu zde.