Dospívající dívky, které se v televizi pravidelně dívají na reality show, se mnohem víc fintí, mají sklon pomlouvat, ale přitom si o sobě myslí, že jsou chytré a zábavné. Tvrdí to nová studie, kterou v USA zveřejnil Girl Scout Research Institute (GSRI), jenž se zabývá zdravým vývojem dospívajících dívek.
Z průzkumu vyplynulo, že dívky sledující reality show přikládají větší váhu fyzickému vzhledu a mají tendenci pohlížet na sebe coby na vůdkyně a vzory pro ostatní. Studie se zúčastnilo téměř 1200 děvčat ve věku od 11 do 17 let a výsledky prý ukazují, jaký dopad mohou mít televizní reality show na dívky na prahu dospělosti. Na druhou stranu právě dívky určitého druhu mohou mít větší sklon sledovat reality show než jiné, třeba intelektuálněji a méně povrchně zaměřené.
"Neměli jsme tušení, co zjistíme," řekla agentuře AFP badatelka Kimberlee Salmondová z GSRI. "Byli jsme dost překvapení, když jsme objevili tak velký rozdíl mezi dívkami, které se pravidelně dívají na reality TV, a těmi, které ji nesledují," dodala. "A navíc si většina těch dívek myslí, že reality TV je skutečná a předem nepřipravená."
Sledované dívky představovaly prý reprezentativní vzorek americké populace. Zhruba polovina z nich se pravidelně dívala na televizní reality show a jejich pohled na život byl podstatně jiný než u vrstevnic dávajících přednost jiným pořadům. Například 78 procent divaček reality show bylo náchylnějších souhlasit s tím, že šířit drby mezi ostatní dívky je normální, zatímco v druhé skupině s tím nesouhlasilo 54 procent dívek. V první skupině souhlasilo 68 procent dívek, že je v "holčičí nátuře" být zlomyslné, škodolibé a soupeřivé, zatímco ve druhé skupině s tím souhlasila jen polovina. Stejně tak 63 procent divaček reality show mělo problém věřit ostatním dívkám, zatímco ve druhé skupině to bylo 50 procent.
Lhát se musí
Divačky reality TV byly rovněž častěji přesvědčené o tom, že dívky se musejí drát o pozornost chlapců a že randění a vlastní kluk je činí šťastnějšími. Proto trávily spoustu času prací na vlastním vzhledu a hodnoty ostatních dívek odvozovaly od toho, jak vypadají. Častěji byly také ochotné věřit, že člověk musí lhát, aby dostal, co chce, že podlost člověku vydobude větší respekt, anebo že člověk musí dělat podrazy, aby dostal, co chce. Většina dívek sledujících reality show měla tendenci hodnotit samu sebe jako dospělou, chytrou, zábavnou a společenskou. Sledování těchto pořadů jim prý otevírá nové obzory a nabízí nové ideje. Nejoblíbenější přitom jsou soutěžní reality show, jako je American Idol, anebo ty, v nichž jde o přeměnu (například The Biggest Looser, kde se soutěží o to, kdo nejvíce zhubne).
Žánr reality show je stejně starý jako samotná televize. Zrodil se v podobě různých soutěží, ale v posledním desetiletí zaznamenal po celém světě doslova explozivní rozmach díky rozšíření kabelových a satelitních programů. K jeho oblibě přispívá i to, že výroba je levnější než natáčení programů podle scénáře, stejně jako snadná přenositelnost, ať už jde o různé regionální mutace původně nizozemské reality show Big Brother nebo britské Strictly Come Dancing. V USA zůstává pro dívky sledování televize "aktivitou číslo jedna", která jim ubere zhruba 12 hodin z volného času týdně, uvedla Salmondová. "To zdaleka překonává čas strávený děláním úkolů, s přáteli anebo na sociálních sítích," dodala.