Napětí a nejistota v České televizi kolem volby jejího nového ředitele stoupá. Televizní odboráři ostře kritizují způsob, jakým je vedeno výběrové řízení na generálního ředitele České televize, a přímo napadají dva kandidáty, kteří postoupili do dalšího kola. Praktiky Rady ČT, která nového ředitele volí, označili odboráři za mafiánské a kvůli "neprůhlednému výběrovému řízení" se dokonce chtějí obrátit na Poslaneckou sněmovnu.
"Rada ČT nepochopitelným způsobem porušuje pravidla, která sama předem nastavila. To je v demokratické společnosti, kde má vládnout právo, řád a slušnost, naprosto nepřijatelné," uvádějí odboráři v dopise, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.
Nezávislé odborové organizaci ČT vadí především údajně špatný výběr kandidátů, kteří postoupili do druhého kola. "Rada ČT tvrdila, že bude brát v potaz kvalitu jednotlivých projektů. To se podle našeho názoru ale nestalo," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ odborový předseda v ČT Antonín Dekoj. Za špatný projekt označil například ten, který odevzdala kandidátka Jana Škopková, která ale do druhého kola volby vůbec nepostoupila. Na přímý dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ, jak velkou část zaměstnanců televize jeho sdružení zastupuje, odpověděl odborový předák velmi vyhýbavě: "Je to důvěrný údaj, ale je jich hodně."
Hrozba destabilizace a komercializace?
Televizní odboráři napadají kandidaturu šéfa zpravodajství Romana Bradáče. "Proč Rada ČT, deklarující nutnou změnu ve vedení ČT, vybrala do pětice finalistů kandidáta, který je dlouhou dobu součástí dnešního managementu, tzv. týmu Jiřího Janečka, který přispívá k destabilizaci a ke komercionalizaci televize veřejné služby a uvnitř ČT nemá absolutně žádný kredit?" píší odbory, aniž kandidáta jmenují. Jediným, kdo do druhého kola ze současného vedení ČT ale postoupil, je právě Roman Bradáč.
Odboráři též kritizují fakt, že výběrem Rady ČT prošel bývalý marketingový ředitel Primy a pražského Dopravního podniku Jan Svoboda, který podle nich nedoložil požadované vysokoškolské vzdělání. Rada ČT ovšem jeho diplom získaný na Nottingham Trend University po debatách uznala."Shodli jsme se, že pan Svoboda vysokoškolské vzdělání má," řekl minulý týden předseda rady Milan Uhde. Podle šéfky Akreditační komise Vladimíry Dvořákové postup nebyl v pořádku: Podle mého názoru nelze MBA považovat za adekvátní vysokoškolské vzdělání," citují ji úterní Lidové noviny.
Stížnost poslancům
Odboráři se nyní prý hodlají obrátit na Poslaneckou sněmovnu, aby se situací kolem výběrového řízení začala neprodleně zabývat. "Rada ČT totiž svým postupem dala najevo, že vůbec nejde o budoucnost televize veřejné služby, jako spíš o nekalé kšefty a zákulisní dohody. Tyto mafiánské praktiky opět stupňují napětí nejen v České televizi, ale i ve společnosti, za což nesou plnou odpovědnost členové Rady ČT," tvrdí odboráři ve svém prohlášení.
Odbory ČT zasahovaly do výběru generálního ředitele i v minulosti. Výběr pětice kandidátů napadly ostře například i v roce 2000, kdy sdružovaly údajně dva tisíce členů. Do voleb vstupovaly i v roce 2003, kdy byla horkou kandidátkou bývalá manažerka Primy Jana Kasalová, ale Rada ČT nakonec nikoho nezvolila a vlády se ujal za podpory odborů jako prozatimní ředitel Petr Klimeš
Pětici kandidátů na nového ředitele ČT vybrali radní minulý týden z dvaatřiceti uchazečů. Ředitel ČT se bude volit ve středu 21. září a ve hře jsou kromě Romana Bradáče a Jana Svobody také bývalý ředitel Novy Petr Dvořák, zakladatel hudební televize Óčko Hynek Chudárek a prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory Radomír Šimek.