České Radiokomunikace spustily experimentální vysílání DVB-T2, jež umožňuje přijímat televizní programy v HD kvalitě. Zatím si diváci v Praze a v Plzni mohou naladit programy stanic ČT 2, ČT 4, Prima Family a TV Barrandov.
Signál experimentálního vysílání k divákům putuje z pražského vysílače Žižkov a také z vysílače Krkavec v Plzni. Vysílání v HD kvalitě by tak teoreticky mohly přijímat až 2 miliony diváků. Prakticky si ho mohou naladit ale pouze ti diváci, kteří vlastní HD televizory nebo set-top boxy vybavené tunery splňující standardy DVB-T2. Mnoho televizorů s vysokým rozlišením je přitom vybaveno pouze tunery DVB-T, které tento signál přijímat neumějí.
Vysílání ve vysokém rozlišení umožňuje digitálně přenášet čistý a bezchybný obraz v širokoúhlém formátu 16 : 9. Barvy jsou realističtější a vizualizace je podrobnější. DVB-T2 je platformou, která svojí kapacitou umožňuje zpřístupnit i další možnosti televizního vysílání, například hybridní televizi, prostorový zvuk či 3D obraz.
Za Evropou zaostáváme
Pravidelné vysílání v DVB-T2 v současné době funguje již například ve Velké Británii, Finsku, Itálii a Švédsku, pilotní provoz pak v Rakousku, Německu či na Slovensku. Do roku 2015 se rozhodlo pokrýt celou zemi signálem ve vysokém rozlišení též Rusko.
"Trochu nám ujel vlak, zbytek Evropy se posouvá mílovými kroky, my zaostáváme," přiznal generální ředitel Českých Radiokomunikací Kamil Levinský, podle kterého je DVB-T2 "televizním formátem budoucnosti".
Levinský předpokládá, že plný přechod ze současného systému DVB-T na DVB-T2 by v Česku měl proběhnout přibližně do roku 2018. Do té doby by mělo probíhat souběžné vysílání v obou standardech, aby domácnosti měly dostatek času na obnovu svých televizních přijímačů. Poslední průzkumy podle Radiokomunikací ukazují, že tento cyklus trvá ve vyspělých zemích 5 až 7 let.
České Radiokomunikace též v HD kvalitě odvysílají olympijské hry z Londýna. Signál programů ČT2 a ČT4 ve vysokém rozlišení je k dispozici ve třetím multiplexu již od 17. července.