Analogové vysílání pro <span>střední Čechy</span> končí v říjnu

15. 9. 2009 06:48
Analogové vysílače ve středních Čechách ukončí provoz v říjnu.
Analogové vysílače ve středních Čechách ukončí provoz v říjnu.

Analogové vysílače ve středních Čechách ukončí provoz v říjnu.Všechny velké analogové vysílače České televize ve středních Čechách ukončí 31. října provoz. ČT vypne vysílače na Cukráku, Mezivratech a vrchu Praha u Příbrami.

Jejich vysílání je od 1. září označené piktogramem, který upozorňuje na to, že se diváci musejí připravit na digitální příjem, řekl ČTK Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT.
Od pondělí 5. října se na televizní obrazovce vedle piktogramu začne průběžně zobrazovat také textová lišta s bližšími informacemi. Několikrát denně bude do vysílání zařazován také speciální spot.

Signál z analogových vysílačů Cukrák, Mezivrata a vrch Praha využívá 37 analogových převaděčů ČT1 a ČT2 ve Středočeském, Jihočeském, Ústeckém a Plzeňském kraji a na Vysočině. O jejich vypnutí či přeladění na jiný zdrojový signál bude rozhodnuto v následujících týdnech. Česká televize bude o postupu individuálně informovat dotčené obce, dodal Janda.

V územní oblasti Praha už jsou v provozu tři digitální vysílače veřejnoprávního multiplexu se všemi čtyřmi programy ČT. Vysílají na 53. kanálu. Síť 1 provozovaná ČT šíří vysílání ČT1, ČT2, ČT24 a sportovní ČT4 v digitální kvalitě a doplňkové služby, jako je teletext a stanice Českého rozhlasu.

Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top-boxu nebo televizoru s digitálním tunerem. Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa, pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech, a dále anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu, uvedl Janda.Zásadní potíže podle něj může způsobit nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu. Nutná je také odborná úprava většiny společných antén v bytových domech.

Ilustrační foto: Týden

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ