„Jed´ jsi někdy lanýže?" ptá se šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. „Ne," odpovídá provozní pražské restaurace a diskotéky People „Tak proč to tady doprdele prodáváte?" O drsné i komické hlášky nebyla ani ve druhém díle kuchařské show Ano, šéfe! nouze. Primě přilákala k obrazovkám přes 730 tisíc diváků.
První díl Ano, šéfe! dostal od diváků na specializovaných blozích o jídle většinou nadšené nebo alespoň pozitivní komentáře. Jak dopadl ten druhý? Podle prvních ohlasů na internetu se diváci bavili i tentokrát, bylo jich však méně.
"Chtělo by to alespoň dvakrát do týdne, ráda oželím VKV. U Šéfa mám pravidelnou dávku emocí taky!," píše jedna z divaček. Podle údajů Primy sledovalo první díl 843 tisíc diváků v kategorii 15+ (24,7 procent trhu), druhý o zhruba 100 tisíc méně. Pořad si určitě najde své stálé příznivce, ale ne každý nemá rád oblohu nebo preferuje sezonnost potravin před hotovkami jako Zdeněk Pohlreich, duše pražských restaurací Divinis a Café Imperial.
Show podle zahraničního vzoru zkouší pozvednout českou gastronomii: v každém díle se zkušený šéf snaží napravit provoz neprofitující či nekvalitní restaurace, abychom nemuseli "jíst blafy".
Zatímco u původem britského pořadu Kitchen Nightmares s šéfem Gordonem Ramsayem leckdy dojde na konci na slzy štěstí, svatbu nebo dojemná objetí, česká adaptace si zatím drží odstup. A nemusí končit happyendem. Polreich dává ruku k dílu, nabízí majitelům novou marketingovou strategii a svůj pohled na fungování dobré restaurace. Tým kolem Ramsaye s přehledem předělá přes noc styling celého provozu, vymění nábytek, vymaluje. V Česku výdaje leží na restauracích, mění se hlavně menu a styl práce.
Zatímco v prvním díle šlo o klasickou českou hospodu, takovou, kterou najdeme včetně jídel snad v každém městě, People hraje jinou ligu. Už tím, že sídlí v centru Prahy ve Štěpánské ulici, a také tím, že tady nebyl hlavním problémem šéfkuchař a jeho kuchařské umění. Spíš nejasný koncept podniku. Šéf Pohlreich nabídl styl „barbecue a gril“, menu zkrátil a přidal některé taháky, jako je třeba domácí burger. Ten také při závěrečném hodnocení, při kterém asistoval Roman Vaněk z Kulinářského institutu, společně s kuřecí polévkou dostal doporučení a pochvalnou nálepku na dveře. Naopak do prázdna vyzněla návštěva Pohlreichova kolegy, profesionálního barmana Martina, který měl rozjet noční část podniku. Ten sice měl nějaké připomínky, ale diváci se už nedozvěděli, jak jeho snažení dopadlo.
S pozitivní odezvou nebo alespoň s pochopením se nesetkal u obsluhy Pohlreichův drsný styl, který však má v popisu práce. Provozní se po upozornění, ať si vyndá "hlavu ze zadku", urazil. Jenže právě nevybíravá šťáva k pořadu patří, ale na české poměry může být někdy až moc hustá.
Po prvním díle se majitelé některých restaurací ostrého tónu zalekli. Podle serveru iDnes souhlas s vysíláním už stáhla restaurace Fregatta v Měchenicích u Prahy, televizní sestřih se nelíbil ani majiteli litoměřické restaurace Hrádek, která se objevila v prvním díle, Karlu Vinařovi. "Lidsky mě pošpinili. Restauraci jsem koupil nedávno ve špatném stavu a chtěl jsem poradit, jak ji zlepšit. Místo toho jsem z pořadu vyšel jako hlupák," vzkázal přes média Vinař. Podle mluvčí Primy Jany Kocové se ale další restaurace naopak přihlásily.
Foto: archiv televize Prima