ČT na poslední chvíli stáhla Olmerův dokument. Podruhé
27.08.2009 16:53 Původní zpráva
Místo dokumentárního filmu o práci investigativních novinářů odvysílá Česká televize večer ve 21.20 na druhém programu medailonek výtvarníka Jiřího Anderleho. Proč? Vyhláška generálního ředitele zakazuje šest týdnů před volbami výskyt politiků na obrazovce - mimo předvolební spoty, zpravodajství a aktuální publicistiku.
Žádný zákon od České televize takovou opatrnost nevyžaduje. Přesto již tradičně její zaměstnanci kontrolují před volbami na pokyn generálního ředitele hrané filmy i reprízované zábavní pořady, zda se v nich náhodou nevyskytuje některý z kandidátů do sněmovny. „Není to nic jednoduchého. Musíme prověřit stovky materiálů. Kandidátů taky není zrovna málo," říká mluvčí televize Ladislav Šticha.
Výskyt politika na veřejnoprávní obrazovce by podle vedení televize mohl před volbami někoho zvýhodnit, i kdyby hrál třeba vodníka ve třicet let staré inscenaci pro děti. "Česká televize nemá zájem jakýmkoliv způsobem ovlivňovat předvolební boj a nechce zavdávat důvody ke spekulacím o možné podpoře některých kandidujících," říká programová ředitelka Kateřina Fričová.
„Nemůžeme ale zaručit, že nám někdo neproklouzne. Občas na někoho přijdeme jen náhodou," připouští mluvčí Šticha. To byl i případ pražského primátora Pavla Béma, který si předloni zahrál taxikáře v pokleslé komedii Chyťte doktora. „Dívali jsme se na to, když někdo řekl: Toho pána odněkud znám!" usmívá se mluvčí Šticha. Televize zatím nerozhodla, čím film příští neděli v hlavním vysílacím čase nahradí.
Ze srpnového a zářijového vysílání už vyřadila kvůli výskytu politiků asi dvacet pořadů. Vedle již zmíněných také například dnešní Přezůvky s sebou. Písničkáři Jan a František Nedvědovi si do (reprízovaného) dílu pozvali nynějšího poslance ČSSD Vítězslava Jandáka.
Olmer: Je to haškiáda a kafkárna
"Zaskočilo mě to a strašně jsem se rozčílil," popsal režisér Vít Olmer on-line deníku TÝDEN.CZ svou první reakci na zprávu, že televize jeho dokument Bez bázně již podruhé stáhla z vysílání. Když pak dostal vysvětlující dopis od programové ředitelky Kateřiny Fričové, že nejde o přímý politický tlak ani o pomstu za to, že dřív otevřeně kritizoval poměry v ČT, uklidnil se jen částečně: „Stejně je to kafkárna a haškiáda. Nechce se mi věřit, že zařazení pořadu zrovna na dnešní den, kdy embargo začíná, je náhoda. Přece o tom museli vědět už dávno!"
Mluvčí Šticha vysvětluje, že změny v programu se dějí na poslední chvíli proto, že televize neměla dřív k dispozici definitivní verze všech kandidátek. Olmerův film o práci sedmi investigativních reportérů, kteří odhalují zákulisní kšefty politiků, měla televize vysílat již v dubnu. Tehdy jej stáhla s odůvodněním, že porušuje autorská práva. Bylo v něm totiž několik minut prostřihů z westernu Sedm statečných.
ČTĚTE TAKÉ: ČT stáhla Olmerův film o investigativních reportérech
Olmer se spolupracovníky film přestříhal a problematické pasáže nahradil archivními záběry, například z loňské opulentní oslavy narozenin primátora Béma. „Paradoxně teď dokument vyznívá ještě syrověji," myslí si Olmer. Nyní spočívá problém v tom, že dva z novinářů, jejichž práci film sleduje, kandidují za politickou stranu Věci veřejné. Ředitelka Fričová Olmerovi napsala, že televize „bude na jeho film myslet" a odvysílá ho po volbách „jak nejdříve to půjde". Termín však zatím nesdělila.
Volební zákon ukládá médiím zdrženlivost až těsně před otevřením volebních místností a v průběhu voleb. Přesto si zvýšenou opatrnost před volbami naordinoval i Český rozhlas. Zrušil například ranní fejetony na Radiožurnálu. „Netušil jsem, že slovo veřejnoprávnost je ekvivalentem jadrnějšího slova připosranost," komentoval to jeden z jejich autorů, bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.