Na adresu programové ředitelky České televize Kateřiny Fričové dopadá kritika. Scenáristka Lucie Konečká v ní vidí „všemocnou Kateřinu Velikou", dramatik Pavel Kohout zas „černou díru ČT pohlcující energii tvůrců".
Jak to vnímáte?
Nic příjemného to není, ale znáte to, co vás nezabije... navíc se mi ozvalo hodně lidí, kteří mi vyslovují své sympatie, a to pomáhá. Představa, že já tady rozhoduju o všem, o každém detailu, je samozřejmě nesmysl. Mám na starosti především obecné otázky - kam by měla Česká televize směřovat, co by měla vyvíjet za látky, aby byla žánrově pestrá, aby nabízela pořady, které nikdo jiný nenabízí. To mě zajímá, to je moje práce. A nejsem na ni sama, mám okolo sebe profesionálně i lidsky dobře vybavené lidi. A samozřejmě, i rozhodovat musím, to se holt manažerům stává...
ČTĚTE TAKÉ: Z ČT24 zmizí až polovina moderátorů, televize šetří
Opakovaně vás kritizuje ARAS (asociace režisérů a scenáristů).
Ano, nedávno jsme s nimi jednali a příliš jsme se nedohodli. Požadují podmínky, jaké by je v jiných televizích ani nenapadly.
Například?
Například provozovací honoráře, v ještě větší míře než dosud. (Honoráře za každou reprízu díla - pozn. red.). Přitom Nova ani Prima neplatí žádné. Na Českou televizi se klade jiný metr než na privátní televize. Tady režisérovi dramaturg řekne, že například nesouhlasí s obsazením, a režisér z toho udělá skandál. To by si v privátu nikdy nedovolil, respektive byla by to poslední věc, kterou by tam udělal. U ČT se uznává právo tvůrce - což je v pořádku, ale absolutně ne právo producenta, tedy televize - což není v pořádku.
Kauza Kohout
Nedávno Pavel Kohout v MF Dnes napsal, že jste ho nechala vypracovat scénář k Čapkovým povídkám a ve chvíli, kdy byl napsaný, jste se rozhodla, že ho vlastně nechcete.
Tak to mě velmi roztrpčilo. Jen úcta, kterou chovám k panu Kohoutovi, podotýkám, jako k dramatikovi, mi drobně brání říct, že je to lež od začátku do konce. V tomhle případě pan Kohout nezapře svou profesi, je v tom více než dramatická nadsázka.
Jak to tedy bylo?
Centrum dramatické tvorby oslovilo několik scenáristů pro připravovaný cyklus Čapkových povídek. Nedošlo k dohodě s dvěma tvůrci ohledně podmínek, nicméně s pěti ano, což bohatě stačilo, proto jsme se s Ivanem Hubačem dohodli, že další smlouvy uzavírat nebudeme. Po čase se ozval Jiří Srstka, který zastupuje Pavla Kohouta, jestli si to nerozmyslíme. Odmítla jsem, že už je rozhodnuto, že už žádný další scénář neumístíme. Na to mě Jiří Srstka ubezpečil, že to nevadí, že pan Kohout na látce ještě nezačal pracovat. Později jsem mluvila přímo s panem Kohoutem. Říkal, že ho to mrzí, že by si Čapka rád napsal. Zopakovala jsem, že už to není možné a bavili jsme se o nové látce. A na konci srpna zavolal Kohout Hubačovi, že u nás nechá na vrátnici hotový scénář k Čapkovi. Nechápali jsme to, vždyť jsme několikrát opakovali, že ho nechceme. Pan Kohout vzkázal, že to nevadí a ať jen si to přečteme. Potom ještě napsal dopis, že nám scénář věnuje zdarma. Hmm. Odepsala jsem, že jsem mu osobně říkala, že už je „přečapkováno" a musíme natáčet i jiné autory. Dlouhou dobu se nedělo nic - až najednou vyšel ten článek. Nechápu to a štve mě to.
Vzápětí vyšel text v Reflexu, který kritizoval poměry v centru hrané tvorby...
To byl příšerný článek. Už jenom to, že je plný faktických chyb, co to je proboha za práci. Autor se například ani nenamáhal si ověřit funkci Ivana Hubače, což by zvládl během chvilky u internetu. A roztomile převezme tvrzení P. Kohouta a nijak se netrápí tím, že by si třeba věc ověřil. Celé to je asi na žalobu.
Ovšem je fakt, že šéfdramaturg Ivan Hubač je osobou, která v České televizi rozhoduje, jaké scénáře se budou točit.
Ne tak úplně, dramatickou tvorbu v současné době točí šest center, ne jeden Hubač.
Je pravda, že Hubač a jeho kolega Jan Otčenášek nabízí České televizi scénáře pod pseudonymy?
Vždycky tak psali, ještě před tím, než nastoupili do ČT. Každý ví, že Hejma je Hubač a Zikmund Otčenášek. Ale za dva roky, kdy jsem tady, žádné své scénáře v ČT nenatočili.
Není to absurdní, když sami schvalují vlastní práce?
To s vámi souhlasím, to by nebylo normální, sám sobě schvalovat.
Anonymní hodnocení
Zarážející jsou také anonymní posudky, které si necháváte na scénáře vypracovat od externistů. Proč jejich jména nezveřejňujete?
To je běžná věc třeba i v nakladatelské praxi. Já samozřejmě vím, kdo to psal, ale autorům scénáře ta jména vymazávám.
Proč?
Těch důvodů je několik. Hodnotitelé by byli zavaleni telefonáty, každý by se chtěl vyptávat a argumentovat. Byli by pod děsivým tlakem a stouplo by riziko, že nenapíší natvrdo, co si opravdu myslí. Slíbila jsem jim anonymitu a dodržuju to. Upřímně - překvapuje mě, že je mi to vyčítáno, vždyť tím jsem rozšířila spektrum názorů a nespoléhám jen na hlasy odsud z televize.
A kdo to tedy je?
Jsou to tvůrci, scenáristé, filmoví teoretici, publicisté. Jsou mezi nimi i mladí, což v situaci, že většině dramaturgů je 50 a více, je pro mne hodně důležité. Je totiž pravda, že mám ohromný problém sehnat mladé dramaturgy hrané tvorby. Absolventi FAMU mají ambice psát, ale dramaturgem nechce být nikdo.
Kolik lidí čte jeden scénář?
To záleží na okolnostech. Čím rozporuplnější je scénář, tím více lidí ho posuzuje. Běžné je, že scénář čtou čtyři interní lidé a dva externí.
Jak vnímáte spolupráci vašeho syna s Českou televizí, pro níž jeho produkční společnost vyrábí pořady a znělky?
Ne jeho, ale ano, i jeho. To je věc, kterou musím dokola vysvětlovat. Můj syn v televizi vyrostl a pracuje v ní od svých šestnácti let. Dělal střihače, režiséra, producenta... Pracoval pro ČT daleko dřív, než jsem já nastoupila. Jeho firma vytvářela například kampaň na ČT Plus, za kterou televize dostala cenu na mezinárodním festivalu Promax zaměřeného na znělky, selfpromotion. Když jsem se ucházela o toto místo, řekla jsem komisi, že jsem v této situaci, a že bych to v budoucnosti nerada řešila. Všichni mě ubezpečili, že je to v pořádku.
ČTĚTE TAKÉ: Videopůjčovna ČT končí, byla prodělečná
Jenže takhle může každý říct: Fričová dohazuje synovi kšefty...
Ale jaké? Například vyhráli tendr na grafickou výbavu pořadu v Brně - ale anonymně! Navíc to, co vydělá v České televizi, je jen zlomek jejich ročního obratu. Pracují i pro Novu, zahraniční produkce, dělají triky pro filmy, vyrábějí reklamy. To je živí.
Má prý produkovat jeden z těch pořadů, který střídá Noc s Andělem.
To je totální nesmysl. Už jsem to také slyšela a ráno jsem si kvůli tomu promluvila s Pavlem Andělem, který se mi dušoval, že tu lež nevypouští... Ale nic se neděje náhodně, tyhle kampaně mají vždycky nějaký cíl.
Uvažujete o odchodu?
Ne, neuvažuju. Když se generální ředitel rozhodne mě odvolat, tak je to jeho právo. Ale já tlakům podléhat nechci, připadala bych si jako srab. Holt, radost jim neudělám!
Foto: Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek, Petra Mášová