Na digitalizaci vyčlení Česká televize <span>téměř sto milionů</span>

9. 10. 2009 18:15
Česká televize vyčlenila na digitalizaci 95 milionů.
Česká televize vyčlenila na digitalizaci 95 milionů.

Česká televize vyčlenila na digitalizaci 95 milionů.Česká televize příští rok utratí 95 milionů korun za informační kampaň k přechodu na digitální televizní vysílání a služby spojené s digitalizací. Tento rozpočet schválila Národní koordinační skupina pro digitální vysílání, informoval ČTK mluvčí projektu digitalizace Rostislav Starý.

Rozpočet zvláštního účtu ČT pro rok 2010 musí ještě schválit vláda. Z celkové částky podle Starého půjde 59,75 milionu korun na informační kampaň, 21 milionů na podporu specifických skupin obyvatelstva, zdravotních zařízení a ústavů sociální péče. Zbylých 14,25 milionu je určeno na úhradu DPH. "Pokles z příjmů reklamy jsme společně s Českou televizí předvídali. Že budeme v roce 2010 pracovat v informační kampani s menšími prostředky proto efektivitu kampaně nijak neohrozí, byli jsme na tuto situaci připraveni," komentoval návrh rozpočtu národní koordinátor Zdeněk Duspiva.

ČTĚTE TAKÉ: Web o digitalizaci bude spravovat Czech info

Digitální vysílání na celém území ČR by mělo začít 30. 6. 2012.Jaký byl rozpočet na letošní rok, se ČTK nepodařilo zjistit. Podle Starého byl však vyšší než na rok 2010. Ještě v letošním roce se NKS zaměří na přechod na digitální vysílání v Praze a Středočeském kraji, který má nastat 31. října vypnutím analogového vysílače Praha - Cukrák a dalších vysílačů v této oblasti. Dále se NKS podle Starého zaměří na zahájení kampaně na Sušicku, kde zemské analogové vysílání skončí 28. února 2010.

Podle zprávy NKS jsou Pražané a Středočeši na ukončení analogového vysílání z vysílače Praha - Cukrák a dalších vysílačů dobře připraveni. "Podle průzkumu měsíc před ukončením analogového vysílání jen osm procent diváků s přechodem váhá, tedy jde o podobný trend, jako tomu bylo v případě dříve řešených regionů," dodal Duspiva.

Poslední vypnutí analogového signálu se týkalo územní oblasti Plzeň, kam patří Karlovarský kraj, část Plzeňského, Ústeckého a Středočeského kraje. Zde si pouze televize Nova ponechala dva analogové vysílače, jelikož podle jejího stanoviska nebyly naplněné podmínky Technického plánu přechodu (TPP) schváleného vládou k jejich vypnutí. Český telekomunikační úřad dal Nově za pravdu.

ČTĚTE TAKÉ: Analogové vysílání pro střední Čechy končí v říjnu

Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top boxu.Ke konci roku se NKS zaměří také na další oblast, kterou čeká přechod na digitální vysílání, Sušicko. "Regionální fáze informační kampaně na Sušicku zesílí začátkem prosince," řekl Duspiva. Podle něj se NKS nyní znovu zaměří také na potřebné legislativní úpravy.

"Navážeme tak na návrhy úprav zákona o elektronických komunikacích, které vznikly v podstatě ihned po dokončení schvalování takzvané diginovely před dvěma lety a které po schválení vládou před rokem úspěšně projednávaly garanční výbory sněmovny až do přerušení kvůli zkrácení mandátu Poslanecké sněmovny," řekl Duspiva.

Proces digitalizace začal v roce 2005.Proces digitalizace začal v roce 2005 a plně digitální vysílání na celém území ČR by mělo začít 30. června roku 2012. V té době by se měly vypnout poslední analogové vysílače na Zlínsku a Jesenicku.

Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top boxu nebo televizoru s digitálním tunerem. Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa, pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech.

Foto: Robert Zlatohlávek, AP, Petra Mášová

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ