Před BBC se demonstrovalo <span>proti extremistovi Griffinovi</span>

23. 10. 2009 10:13
Televizní debata vyvolala bouřlivou reakci, před BBC se demonstrovalo.
Televizní debata vyvolala bouřlivou reakci, před BBC se demonstrovalo.

Televizní debata vyvolala bouřlivou reakci, před BBC se demonstrovalo.Vzrušené scény přinesla ve čtvrtek večer dlouho očekávaná televizní debata BBC, do níž byl poprvé pozván předák xenofobní Britské národní strany Nick Griffin. Všichni účastníci debaty, stejně jako naprostá většina publika ve studiu, Griffina ostře napadali za jeho extremistické názory, zatímco on tvrdil, že není nacista.

Griffinova kontroverzní účast v prestižním diskusním pořadu, která rozdělila Británii, vyvolala také demonstraci několika set odpůrců BNP před londýnským studiem BBC. Debaty se zúčastnil také labouristický ministr spravedlnosti Jack Straw, muslimská členka Sněmovny lordů za Konzervativní stranu Sayeeda Warsiová, liberálnědemokratický stínový ministr vnitra Chris Huhne a černošská dramatička Bonnie Greerová.

ČTĚTE TAKÉ: BBC pozvala xenofobního politika do televize


Griffin popírá holocaust a chce vystěhovat "barevné" z Británie.Griffin za hučení publika popíral všechny kontroverzní výroky z minulosti, které mu diváci či diskutující připomínali. V souvislosti s tím, že popíral holocaust, prohlásil pouze, že za to nebyl "odsouzen".

Prohlašoval také, že není nacistou a nikdy jím nebyl. Opětovně napadal islám, který prý neodpovídá hodnotám britské společnosti, a zdůrazňoval, že jeho strana hájí zájmy "původních" obyvatel Británie. V tomto okamžiku zazněl v sále ojedinělý slabý potlesk.
BNP nepřijímá členy jiné rasy než bílé, i když minulý týden pod tlakem soudního rozhodnutí uvedla, že změní své stanovy. Prosazuje zastavení veškeré imigrace, stejně jako dobrovolné vystěhování všech imigrantů a Britů černé pleti či pocházejících z Asie.

Griffina média přirovnávají k Le PenoviJeden divák tmavé pleti se ho zeptal, kam by měl jít, když se v Británii narodil a je tam doma. Prohlásil naopak, že spousta lidí by uvítala, kdyby se odstěhoval Griffin. Nejlépe prý na jižní pól. "Tam je bezbarvá krajina, to by vám vyhovovalo," řekl divák.
Pozvání pro Griffina do pořadu Question Time vyvolalo v zemi řadu kritik, podle nichž BBC tak legitimizuje extremistickou stranu. Vedení BBC ale zdůraznilo, že musí dát prostor zástupci strany, kterou v eurovolbách volilo šest procent lidí a má dva poslance Evropského parlamentu.

Kontroverze přitáhla asi 500 protestujících před studio BBC v západním Londýně, kde se debata odehrávala. Během hlučné a poněkud chaotické demonstrace se skupinka protestujících v jednu chvíli dostala přes bezpečnostní kordon do budovy, ale policisté je vyvedli.

Šest lidí bylo zatčeno a tři policisté zraněni. Další odpůrci BNP v menším počtu demonstrovali před kancelářemi BBC v dalších britských městech.
Premiér Gordon Brown ve čtvrtek řekl, že pozvání je záležitostí BBC. "Nesnažíme se zasahovat do jejího rozhodování," řekl v rozhlasu. Doufá ale, že pořad ukáže "rasistické a bigotní názory" BNP.

Debata s Griffinem rozdělila Británii.Politolog James Shields z university ve Warwicku přirovnal Griffinovu účast v Question Time k podobnému vystoupení předáka francouzské krajně pravicové Národní fronty Jeana-Marieho Le Pena v roce 1984. Popularita Národní fronty se potom zdvojnásobila.
Jack Straw v diskusi prohlásil, že BNP na rozdíl od ostatních britských politických stran se neřídí žádným "morálním kompasem". Sayeeda Warsiová zase Griffinovi řekla, že "neustále klame".

Griffin si v rozhovoru, který ve čtvrtek otiskl deník The Times, pochvaloval, že ho BBC pozvala, a ocenil "politiky za to, že jsou tak hloupí" a popraskem kolem jeho účasti v Question Time udělali jeho straně jen reklamu. BNP prý v posledních dnech zaznamenává rekordní dárcovské příspěvky.

Foto: ČTK/AP, Reuters, Wikipedia, ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ