Asi tři miliony lidí přišly v noci na pátek o televizní program ČT2. Nahradilo ho digitální vysílání. Aby ho mohli sledovat, musí si diváci pořídit převodník (set top box). Kdo jej už má, musí jej přeladit. Obyvatelé Prahy a Brna budou muset navíc pohnout anténou.
České Radiokomunikace v pátek ráno spustily naostro digitální televizní vysílání. Signál Sítě 1 pro Českou televizi a Český rozhlas je nyní na trvalých kmitočtech dostupný pro téměř tři pětiny obyvatel České republiky. Síť 2, ve které vysílá Nova a Prima, je podle ČRa dostupná pro polovinu lidí.
Změny na mapě digitálního pokrytí jsou nejrozsáhlejší, jaké vůbec v průběhu zavádění digitální zemské televize nastanou. Celý proces má skončit v roce 2012.
"Ukončili jsme provoz čtyř analogových vysílačů ČT2, zcela skončilo vysílání přechodné digitální sítě. A především se spuštěním řady vysílačů Sítě 1 podstatně rozšířilo pokrytí republiky digitálním signálem," informoval mluvčí České televize Ladislav Šticha.
Pro start veřejnoprávního multiplexu bylo nutné vypnout analogovou ČT2. Ve čtvrtek přestal její signál šířit vysílač v Praze na Žižkově, v Chebu na Zelené hoře, v Plzni z Krašova a v Ústí nad Labem z vysílače na Bukové hoře. O analogovou ČT2 tak přišly zhruba tři miliony lidí.
Veřejnoprávní síť pro digitální TV označovaná číslicí 1 byla v Praze spuštěna ve čtvrtek večer, v pátek ráno se tak stalo v Brně z vysílačů Hády a Barvičova, v Ostravě z vysílače Hladnov, v Ústí nad Labem z Bukové hory a v Chebu ze Zelené hory.
Již dříve byla tato síť spuštěna v západních Čechách z vysílače Krašov a v jižních Čechách z vysílače na Kleti. Před týdnem se tak stalo také v Domažlicích z vysílače Vraní vrch. Podle údajů České televize má nyní k Síti 1 přístup 57,2 procenta obyvatel.
V pátek dopoledne pak technici ČRa odstartovali vysílání Sítě 2 pro komerční Novu a Primu. Postupně se tak stalo v Praze a středních Čechách z vysílače na Žižkově a z Cukráku u Prahy, v Ostravě z vysílače Hladnov, v Brně z vysílačů Barvičova a Hády, na Plzeňsku z vysílače Krašov, v Domažlicích z vysílače Vraní vrch a v Ústí nad Labem z Bukové hory.
"Vysílače Praha-město (na Žižkově) a Brna-Barvičova vysílají s vertikální polarizací. Vysílač Krašov vysílá s horizontální polarizací," upozornila mediální zástupkyně ČRa Marie Fianová. Vertikální polarizace znamená, že se signál lépe šíří v hustě zastavěných oblastech. Pro jejich obyvatele to ale přináší starost navíc: mnozí budou muset vylézt na střechu a pohnout anténou, aby vertikálně šířené vlny zachytila.
Českou televizi i Novu již přes zemské digitální TV vysílání (zkráceně DVB-T) bylo možné naladit, ale dosud až na výjimky pouze na dočasných kmitočtech v takzvané síti A. Prima vysílala v síti označované písmenem B.
Vypínáním analogové ČT2 nyní vznikl prostor pro veřejnoprávní síť, síť A se pak změnila na trvalou síť 2; obě provozují ČRa. Síť B se změní v trvalou síť číslo 3, kterou provozuje Czech Digital Group.
Pro diváky to znamená, že pokud již sledovali DVB-T díky set-top boxům nebo přes televizory se zabudovaným digitálním tunerem, musí nyní své přístroje přeladit na nové kmitočty.
"Digitalizace TV vysílání v ČR zažila v noci na pátek nejrozsáhlejší operaci ve své historii," uvedl mluvčí ČT Ladislav Šticha.
"Oficiální přechod dočasné sítě A do finální sítě 2 je pomyslný milník v historii české digitalizace. Nyní čeká ČRa velký kus práce, do konce roku 2011 musíme postavit nejlepší komerční multiplex v ČR," uvedla již dříve generální ředitelka ČRa Jane Hannahová.
Foto: Jan Zatorsky