Evropská asociace vydavatelů novin (ENPA) v pátek vyzvala členské země Evropské unie, aby upustily od opatření, která jsou v rozporu se základními právy a svobodou vyjadřování a přístupu k informacím. Jako příklad uvedla novelu trestního řádu v České republice, která mimo jiné zakazuje zveřejňování odposlechů.
Výzva je součástí takzvané Pražské deklarace, kterou asociace přijala na valné hromadě ENPA v Praze. Novinářům to po valné hromadě řekl předseda asociace Valdo Lehari.
Asociace bude také usilovat o to, aby na vydávání novin byla uplatněna nulová daň z přidané hodnoty, jak je tomu například v Belgii, Británii či některých severských státech.
"ENPA vyjadřuje své obavy kvůli pokusům na národní úrovni omezit svobodu tisku či novinářských aktivit, předkládané v souvislosti s úpravami zákonů, jako je například u nového trestního zákona zde v České republice," píše se v deklaraci.
ČTĚTE TAKÉ: Novinářům se nelíbí zákaz zveřejňování odposlechů
Novela trestního řádu, kterou před týdnem schválila sněmovna, podle kritiků výrazně omezí média při referování o zločinech. Lidé, kteří se stanou obětí zločinů, mají být podle normy více chráněni před zveřejněním informací o svém soukromí.
Podle kritiků ale novela chrání vedle obětí trestných činů i jejich pachatele, nelíbí se jim ani zákaz zveřejňování odposlechů. Někteří z nich hovoří o útoku na svobodu tisku či o cenzuře médií. Ministerstvo spravedlnosti s kritikou nesouhlasí.
Asociaci se také nelíbí další případné omezování reklamy v tisku, konkrétně u inzerátů na auta. Kritizuje zejména to, že podle připravované novely směrnice o označování výrobků by měla 20 procent reklamy na auto tvořit informace o emisích, jimiž znečišťuje ovzduší. Inzeráty na nová auta by pak mohly vypadat jako krabičky cigaret, jejichž velkou část nyní zabírá varování před škodlivostí kouření.
"Hovoříme o stovkách milionů inzerátů. Protože automobilový průmysl to nebude dělat, odejde od novin a zkusí najít jiné cesty, například product placement či podlinkovou reklamu," řekl Lehari.
Automobilový průmysl je přitom jedním z hlavních zadavatelů inzerce a tím i jedním z hlavních zdrojů příjmů pro vydavatele novin.
Velké zákazy již platí pro tabákovou reklamu, politici také zvažují omezení u reklam na alkohol či nezdravé jídlo. "Další omezování reklamy by mohly znamenat jasné porušení základních práv na svobodu vyjadřování, která zahrnuje i komerční komunikaci," myslí si Lehari.
Foto: General Anzeiger