V Česku se vydavatelství Ringier ČR stalo nejsilnějším hráčem na poli bulvárních deníků. Dvojici Blesk a Aha! se podařilo potopit konkurenční deník Šíp, vydavatelství slavilo úspěchy i s edicí levných DVD. S novými projekty ale kvůli krizi vyčkává.
Vydavatelství se chce v budoucnosti zaměřit zejména na posílení stávajících titulů, rozvoj webu a mobilních služeb, žádný nový tištěný produkt ale nechystá. „Jsme velmi obezřetní, to je součást filozofie firmy Ringier. V letošním roce určitě nebudeme startovat s novými tituly, ale budeme rozvíjet, to co máme," řekla na dnešní tiskové konferenci generální ředitelka české pobočky vydavatelství Libuše Šmuclerová.
On-line deníku TÝDEN.CZ potvrdila, že to bude především rozvoj webu. „Podpora webu byla jednou ze součástí reorganizace, kterou jsem udělala hned po svém nástupu do vydavatelství v roce 2007. Přeřadila jsem on-line redaktory dovnitř jednotlivých redakcí, zodpovědnost za weby jsem přesunula na šéfredaktory tištěných titulů. Integrovaný newsroom považuju za nejlepší řešení. V současnosti chceme rozvíjet zejména úspěšný portál Blesk a pod něj zavěšovat další a další služby podle uživatelské poptávky."
ČTĚTE TAKÉ: Mediální magnát Michael Ringier slaví šedesátiny
Web časopisu Reflex si ale musí na svůj rozvoj počkat. „Musíme se řídit ekonomikou. V tuto chvíli má Reflex daleko menší inzertní potenciál než Blesk," řekla Šmuclerová. „Naplánované to ale je," dodala.
Podle informací společnosti ABC ČR, která ověřuje náklady periodického tisku, Reflexu z hlediska prodeje prospěla výměna šéfredaktorů v minulém roce. Petra Bílka v červnu vystřídal Pavel Šafr, po jehož jeho nástupu stoupl prodaný náklad časopisu z padesáti na šedesát tisíc.
Podle tiskové zprávy vydavatelství dosáhl Ringier ČR v uplynulém roce obratu 181,5 milionu CHF (přes tři miliardy Kč), což představuje zvýšení o 28,4 milionu CHF (přes půl miliardy Kč). Za úspěch může podle Šmuclerové především silná pozice bulvárních deníků Blesk a Aha! Redakce dvou podobně zaměřených deníků prý zůstávají autonomní. „Kompetice není hraná, ani jedna redakce netuší, co bude mít konkurenční deník druhý den na titulce. Při akvizici Aha! jsme uvažovali o sloučení redakcí, ale nakonec jsme se rozhodli pro jejich zachování a tak to bude i nadále," řekla Šmuclerová.
Přesto se předminulou sobotu objevil v Aha! i Blesku totožný rozhovor s Petrou Paroubkovou. Tisková mluvčí vydavatelství Kateřina Kuchařová na otázku TÝDNU proč oba listy zařadily tentýž text, odpověděla lakonicky: "Proč ne?" a víc nechtěla věc komentovat.
Zisk přinesl vydavatelství i projekt levných DVD. V uplynulém roce Ringier ČR prodal 611 titulů v 60 milionech kopií. „S nadsázkou by se dal loňský rok považovat za rok DVD, ale z hlediska obratu tvoří jen 5%," uvedla ředitelka.
Vlastník firmy a šéf představenstva Ringier AG Michael Ringier řekl, že nevidí budoucnost tištěných médií tak černě, jak to naznačují zvláště americká média. „Doba je pro média těžká a namáhavá, ale stále mám důvody pro optimismus. V první řadě je to fakt, že vydavatelství Ringier během 176 let své existence překonalo několik válek i recesí, zavedení televize a mnoho černých scénářů. Za druhé je to neochvějná důvěra v žurnalismus a za třetí existence internetu, jehož hranice tkví v jeho bezmeznosti," řekl na konferenci.
Vydavatelství Ringier ČR patří pod švýcarský mediální koncern Ringier AG. Do portfolia firmy patří deník Blesk, deníky Aha! a Sport a časopisy Reflex, ABC, Blesk pro ženy, Blesk zdraví, Blesk Křížovky a Blesk Hobby. Společnost provozuje internetové servery svých periodik.
Foto: archiv