Režimy a novináři
Svoboda médií? Barma se lepší, Maďarsko padá
02.05.2012 11:20
Svoboda médií ve světě poprvé po osmi letech neklesla. Vyplývá to podle agentury AP z žebříčku, který zveřejnila americká nevládní organizace Freedom House. Loni se svoboda tisku zlepšila například v Barmě či v severní Africe. Naopak Maďarsko se v žebříčku propadlo. Česká republika je na tom relativně dobře - na úrovni Kanady.
Globálně se loni svoboda médií příliš neměnila. Zhroucení nebo uvolnění autoritářských režimů však umožnilo rozšíření svobody pro novináře v zemích, jako jsou Egypt, Libye a Tunisko, které jsou mezi zeměmi s částečně svobodnými médii. Barma patří navzdory mírnému zlepšení stále mezi nejhůře hodnocené země.
Jako obvykle se nejlépe umístily západní demokracie, které většinou patří do kategorie svobodných zemí. Zcela v čele žebříčku Freedom House je trojice severských zemí Finsko, Norsko, Švédsko. Česká republika je na sdíleném 25. místě - těsně za Spojenými státy - společně s Kanadou, Barbadosem a Kostarikou. Slovensko je na 31. příčce spolu s Rakouskem, Británií či Austrálií. Za sebou nechaly země jako Francie, Španělsko, Polsko nebo Slovinsko. USA si mírně pohoršily kvůli omezování práce žurnalistů pokrývajících protesty hnutí Okupujte Wall Street.
Cenzura v Maďarsku
V kategorii zemí s jen částečně svobodnými médii jsou například Itálie, Maďarsko a balkánské státy. Itálie si přitom mírně polepšila díky rezignaci mediálního magnáta Silvia Berlusconiho z funkce premiéra. Jeho vliv je však údajně stále velký.
Maďarsko se do skupiny států s částečně svobodnými médii propadlo kvůli "soustředěnému úsilí konzervativní vlády premiéra Viktora Orbána získat kontrolu nad právním a regulačním rámcem pro média". Zpráva zmiňuje zřízení maďarského Národního úřadu pro ochranu údajů omezujícího přístup k informacím, neudílení frekvencí kritickým rozhlasovým stanicím, množící se zprávy o cenzuře a autocenzuře ve veřejnoprávních médiích i zhoršené ekonomické podmínky pro provozování nezávislých médií. Maďarská vláda zprávu označila za zaujatou.
Mezi zeměmi s nesvobodnými médii je například na 172. příčce Rusko. Právě Rusko, ale i Čínu, Írán a Venezuelu uvádí zpráva Freedom House jako země, které vězní kritiky, zavírají redakce a stíhají novináře. Žebříček 197 států uzavírají Írán, Bělorusko, Eritrea, Uzbekistán, Turkmenistán a Severní Korea.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.