Pokud vás již od rána trápí, jaká témata se uprostřed týdne probírají ve světových médiích, můžete si nyní s klidným srdcem vypít svůj zasloužený šálek kávy, neboť vám přinášíme krátký výběr ze zahraničních webů! The Guardian přinesl zprávu o schůzce dvou kontroverzních postav - Donalda Trumpa a Kanyeho Westa. O prastaré bankovce nalezené v dřevěné buddhistické soše se dočteme na CNN a britská BBC píše o masivní podmořské lavině.
U Donalda Trumpa se dveře netrhnou. Tentokrát budoucího šéfa Bílého domu navštívil rapper Kanye West, píše server The Guardian. Na ani ne hodinové schůzce v newyorské Trump Tower mluvili o multikulturních problémech, včetně šikany, vzdělání a násilí v Chicagu, jak napsal rapper na svém Twitteru. Donald Trump setkání okomentoval slovy: "Život. Probírali jsme život."
Kanye West se netají svou ambicí jednoho dne kandidovat na prezidenta. A taktéž neskrývá sympatie k Trumpovi, což jen potvrzuje jejich schůzka. Na listopadovém koncertu v San Jose prohlásil, že sice nepůjde volit, ale kdyby šel, dal by svůj hlas Trumpovi. Mnoho posluchačů na jeho názor reagovalo pískotem.
Letitá bankovka
Zajímavý nález se podařil v Austrálii, informuje CNN. V dřevěné buddhistické soše byla objevena stará čínská bankovka. Při bližším zkoumání bylo zjištěno, že se jedná o sedm set let starou bankovku z doby, kdy Říši středu vládla proslulá dynastie Ming. Právě za vlády dynastie Ming došlo k rozkvětu zahraničního obchodu a velkému nárůstu populace, což zapříčinilo, že dlouho používané zlaté a stříbrné mince byly nahrazeny bankovkami. Nalezená bankovka je vyrobena z papíru, který se v Číně získával z kůry morušovníku.
BBC přinesla zprávu o masivní podmořské lavině, kterou se vědcům podařilo zachytit a zmapovat u pobřeží Kalifornie. Ačkoli vědci o podmořských lavinách vědí již dlouho, je to vůbec poprvé, kdy se jim povedlo pozorovat tento jev v "přímém přenosu." Masa písku a kamení urazila přes padesát kilometrů a přesunula se z tří set metrů pod hladinou až do téměř dvou kilometrů. Rychlost laviny dosahovala přibližně třiceti kilometrů za hodinu. "Tyto proudy, nazývané kalové proudy, jsou jedny z nejsilnějších proudů na planetě," řekl Dan Parsons, účastník výzkumu a profesor sedimentologie na univerzitě v britském Hullu.