Umírání v přímém přenosu? Ano, ale ne jako show
31.05.2007 18:21 Původní zpráva
Pořad nizozemské televize BNN Velká dárcovská show, který odstartuje v pátek 1. června, vyvolal v posledních dnech vášnivé diskuse. V osmdesátiminutovém programu se má nevyléčitelně nemocná žena rozhodnout, komu z trojice soutěžících daruje svoji ledvinu. Problém je podle českých odborníků zejména ve způsobu, jakým chce stanice citlivé téma veřejnosti tlumočit.
Tabu „umírání v přímém přenosu“ již média překročit dokázala. Například stanice BBC natočila ve druhé polovině devadesátých let dokument, ve kterém sledovala umírajícího člověka a doprovázela ho objektivem až na samý konec života. Podle mediálního analytika Milana Krumla vůbec není možné předpovědět, jak nakonec pořad vyzní. „Téma smrti v přímém přenosu nepovažuji za neetické. Problém mám ale s formátem. Velká show by se z toho dělat neměla,“ říká Kruml s tím, že vždy jde o to vyvážit podobu a obsah. Spojení velké soutěžní show s tématem transplantace v podobě Big Donor Show se mu nezdá úplně přiměřené. „Odvysílání takového pořadu je za veškerými etickými hranicemi. Tímto způsobem nemohou média jít,“ dodává na vrub pořadu Barbora Osvaldová ze syndikátu novinářů.
Podle Krumla to však tak jednoznačné není. Vše totiž závisí na formátu pořadu. „Nikdy nevíte, jak pořad dopadne. Někdy to zní šíleně, a nakonec z toho vyplyne hezké poselství,“ tvrdí. Například nedávná volba miss mezi postiženými dívkami podle něj vyzněla velmi pozitivně. Podobně dopadla také nedávná reality show společnosti BNN Over My Death Body (v překladu Přes mou mrtvolu), kde účinkovali smrtelně nemocní. „Nakonec z kontroverzního zadání vyplynulo, že si člověk má vážit každého dne a prožívat jej naplno,“ chválí pořad Kruml.
Velkou dárcovskou show se nezabývají jen mediální odborníci. Razantní odpor vůči ní vyjádřili i specialisté, kteří se zabývají lékařskou etikou. Předseda etické komise ministerstva zdravotnictví docent Petr Hach se dokonce obává, že takový pořad může vyvolávat nebezpečný tlak směřující k potlačení důstojného nakládání s lidským tělem. „Je to jen krůček k tomu, abych záměrně vztáhl ruku na druhého,“ konstatoval Hach.
Program se se zdrcující kritikou setkal i přímo v zemi tulipánů. „To je šílenství. Přece tady, v Nizozemsku, nelze jen tak hlasovat o tom, kdo získá ledvinu,“ uvedl v tiskovém prohlášení Joop Atsma z vládnoucí Křesťanskodemokratické strany (CDA).
Za jednoznačně závadný označuje pořad i anglický profesor John Feehally. „Toto nepřispěje k lepšímu poznání ledvinových obtíží,“ uvádí, „pořad je z etického hlediska naprosto nepřípustný."
Vedení BNN se brání tvrzením, že inkriminovaný pořad pomůže zvýšit zájem o transplantace. „Ano, je to nechutné rozhodnutí, ale realita je ještě horší,“ tvrdí předseda sítě BNN Laurens Drillich. Má pro svá slova důvod. Zakladatel BNN Bart de Graaff zemřel roku 2002 poté, co sedm let marně čekal právě na transplantaci ledviny. "Nejde nám o senzace, přímý průběh zákroku vysílat nebudeme," uvádí Drillich. Část veřejnosti přesto žádá zastavení show. "Co bych jim vzkázal? Máte publicitu, kterou jste chtěli, tak ten pořad zastavte," prohlásil Paul Beerkens, ředitel Nizozemské ledvinové společnosti.
Nizozemská mediální scéna je považována v tomto směru za jednu z nejpokrokovějších v Evropě, na trhu probíhají těžké boje o diváka. O sledovanost se perou desítky televizních společností, takže Holanďané jsou zvyklí na velmi propracované pořady. „Zdá se, že snaha BNN je nejspíš pouze šokovat veřejnost a tím si zajistit sledovanost,“ uvažuje Kruml. V Česku by podle něj takový program rozhodně neprošel. Smrti, stáří, lidskému neštěstí a podobným tématům se totiž česká společnost raději vyhýbá. „U nás jsou pořád populární velkolepé zábavné pořady estrádního typu, než že by společnost chtěla přemýšlet sama o sobě,“ stěžuje si trochu na zaostalý český rybníček Kruml.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.