<span>Změny v České televizi</span>: zmizí třeba ředitel zpravodajství

Relax
3. 3. 2010 12:54
Ředitel Jiří Janeček má velké plány (ilustrační foto).
Ředitel Jiří Janeček má velké plány (ilustrační foto).
Ředitel Jiří Janeček má velké plány (ilustrační foto).Českou televizi čeká od začátku příštího měsíce historický přerod, který připraví o posty řadu ředitelů. Mezi nimi bude zaručeně ředitel zpravodajství Milan Fridrich a programová ředitelka Kateřina Fričová. Změny budou součástí dlouho připravované restrukturalizace veřejnoprávní televize, jejíž obrysy dnes nastínil generální ředitel ČT Jiří Janeček.

Ke zrušení pozic programového ředitele a ředitele zpravodajství by mělo dojít nejpozději k 1. lednu 2011, informoval Janeček Radu České televize. Jaký bude osud obou zmíněných ředitelů, vedení televize zatím nezveřejnilo. Janeček však média v minulosti opakovaně ujišťoval, že s Fridrichem ve svém týmu nadále počítá. "K tomu se zatím nebudu vyjadřovat," odpověděl dnes Fridrich on-line deníku TÝDEN.CZ na otázku, zda už dostal nějakou konkrétní nabídku.

ČTĚTE TAKÉ: Změny ve zpravodajství ČT: místo Fridricha Bradáč?


Dosavadní systém, v němž měli televizní výrobu a vysílání na starosti ředitelé, chce Janeček nahradit specializovanými úseky: vlastní tvorbu televize bude mít pod vedením dramaturga na starosti úsek vývoje nových formátů pořadů, programové plánování pak bude spadat pod úsek programových okruhů, který bude rozhodovat o struktuře a objemu nákladů.

Pod ředitelem programových okruhů, jehož pozice má být "dominantně manažerská", budou pracovat šéfeditoři jednotlivých programů. Budou mít na starosti programové zaměření, strategické plánování, vytváření programové poptávky, agendu a zabezpečení denního vysílání. První dva šéfeditoři by měli podle Janečkova návrhu začít pracovat už od 1. dubna. Budou mít zodpovědnost za chod programů ČT24 a ČT4 a do konce roku si rozdělí pravomoci ředitele zpravodajství. Šéfeditoři ČT1 a ČT2 by měli podle plánu nastoupit až 1. ledna 2011.

ČTĚTE TAKÉ: Česká televize ruší post zpravodaje v Moskvě

"Rozsah změn je v případě ČT24 a ČT4 významně menší než v případě ČT1 a ČT2 (...) je to proto, že koncepce ČT24 a ČT4 už vycházela z digitalizace a plánované budoucí restrukturalizace ČT," zdůvodnil nezbytnost dvou termínů Janeček.

Méně ředitelů, větší důraz na internet

Změny se dotknou i současného šéfa zpravodajství Milana Fridricha.Okruh nejvyššího řízení, který v současnosti čítá jedenáct manažerů, se podle Janečkova návrhu má zúžit na pět odborných ředitelů. "Samozřejmě zůstávají v souladu se zákonem o České televizi ředitelé jednotlivých studií v Brně a Ostravě," ujistil radu Janeček.

K prvnímu dubnu by podle generálního ředitele mohla vzniknout mimo jiné i funkce manažera nových médií. Nová média, která zahrnují především aktivity na internetu, jsou momentálně koordinována programem digitalizace České televize. Podle návrhu by mělo jejich řízení dostat stejnou strukturu, jakou bude mít správa jednotlivých programů. "Dokument předpokládá, že nová média jsou svým způsobem pátým programem České televize," zdůvodnil své rozhodnutí generální ředitel.

Podle Janečka není restrukturalizace koncipována jako nástroj pro řešení krize a jejím hlavním cílem není přinést televizi úspory. "Není problém stabilizovat ekonomiku ČT, ale je problém ji stabilizovat a v maximální míře zachovat původní tvorbu," řekl Janeček.

Vlastní tvorba televize je přitom podle něj rozhodujícím faktorem pro budoucí podobu vysílání, hlavní změny tak směřují především do oblasti programového plánování a dramaturgické přípravy. "Zásadní a nejviditelnější je oddělení vysílatele a vývoje produkce a výroby pořadu," zdůraznil ředitel.

Schvalovat či neschvalovat?

Radní se během jednání zabývali tím, zda by návrh restrukturalizace vzhledem k své závažnosti neměl projít schvalovacím procesem. Televizní rada má v plánu podrobněji projednat návrh na uzavřeném semináři, který by se měl konat 24. března. Podle Janečka však není problém posunout začátek plánovaných změn na pozdějši datum, než je 1. březen. Generální ředitel také nabídl radním možnost konzultací s ním i šéfem restrukturalizačního týmu Pavlem Hanušem.

Restrukturalizace podle dřívějších informací počítá mimo jiné se zrušením více než stovky pracovních míst v tomto roce a s dalšími úsporami jako je například snížení nákladů služebních cest či počtu zpravodajských štábů v zahraničí.

Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ