Takhle umírá demokracie. Nenápadně, skoro bez povšimnutí a hlavně bez boje. Soumrak demokracie nezačíná revolucemi, zavíráním lidí do vězení nebo střílením odpůrců. Začíná tím, že byrokratickou silou umlčíte někoho, jehož názor se vám nelíbí. A přesně to se teď stalo v Českém rozhlase.
Vedení Českého rozhlasu potrestalo editora Rádia Česko a také šéfredaktora této stanice za to, že dopustili, aby se ve vysílání objevil komentář Adama Drdy, známého jako spoluautora dokumentárního cyklu Příběhy 20. století. Komentář, který pojednával o volbě prezidenta, byl podle stížnosti levicového aktivisty Štěpána Kotrby nevyvážený. Text se dá najít už jen přes archiv (zde). Byl už totiž rozhlasem stažen (tedy cenzurován).
Zdá se, že se v Česku objevil nový fenomén - nevyvážený komentář. Dělám přes deset let novinařinu a ještě nikdy v životě jsem toto slovní spojení neslyšel. Naopak. Vždy mě učili, že komentář je už ze své podstaty autorský, což mimo jiné znamená, že je subjektivní, nevyvážený, zaujatý. A to v jakémkoliv čase. Třeba před volbami. Komentář je novinářský útvar, ve kterém autor projevuje svůj subjektivní názor. V komentáři by se nemělo lhát, což je asi tak všechno, co by mělo být v komentáři zakázáno. Nic víc, nic míň. Komentář je subjektivní záležitost, což dokonale ukazuje Tyden.cz, kde dva různí autoři mají na stejné téma opačný názor. Nikdo je necenzuruje, neříká jim, zda mají právo věci vidět tak, jak je vidí, a být přitom sebevíc zaujatí, neobjektivní a sarkastičtí. Zdá se, že tahle dosud naprosto normální praxe v Českém rozhlase už skončila.
To, že Český rozhlas nyní přistoupil na podivnou hru Štěpána Kotrby, že je třeba finančně trestat editory a šéfredaktory za zveřejňování ostrých komentářů, které se někomu nelíbí, je zatraceně nebezpečný precedens. Co bude dál? Budou se teď editoři bát zveřejňovat texty, které jsou kritické vůči vládě, prezidentovi a vlastně vůči čemukoliv, co se dogmatikům jako Kotrba nelíbí? Bude se od teď v rozhlase jen chválit? Veřejnoprávní médium by nemělo mít až tak jiná pravidla než média soukromá. To, že se mu dnes někdo snaží v podobě finančních trestů nasadit náhubek, je prostě špatně. Takhle totiž umírá demokracie.