Honění atomového trika

Domácí
11. 4. 2015 06:50
Jaderným programem si honil triko prezident Mahmúd Ahmadínežád. Je ale bomba skutečný cíl?
Jaderným programem si honil triko prezident Mahmúd Ahmadínežád. Je ale bomba skutečný cíl?

Půlka světa jásá, když Írán a šest velmocí oznámily dohodu o omezení perského jaderného programu, druhá půlka se bojí, že to nestačí, nebo dokonce Peršanům ještě víc uvolní ruce. Mám pocit, že ti i oni íránský jaderný program přeceňují.

Ano, Teherán roky mlžil, tutlal, vykrucoval se, sabotoval inspekce a vesměs nebyl zrovna spolehlivým partnerem a členem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA). To vše je ale na hony daleko držení, natož pak použití atomové bomby. Je dost dobře možné, že Írán ani neměl v úmyslu bombu skutečně vyvinout, podle hesla "i cesta může být cíl". Už samotný vývoj jaderných technologií přidává zemi na kreditu, značí, že je nějak ekonomicky a technologicky vyspělá. Ostatně atomovky snad nikdo nevyvíjí s úmyslem je opravdu použít a rozpoutat armageddon, jejich hlavní rolí je zastrašení. K odstrašení tak může do jisté míry stačit už to, že se o vás ví, že jaderné zbraně dokážete v dohledné době vyvinout. Obdobnou doktrínu má ostatně Izrael - mlžení a udržování světa na pochybách o jeho možném jaderném programu je explicitní vládní politikou. A snad nikdo nepochybuje, že i kdyby Tel Aviv atomové zbraně neměl, dokáže si je opatřit dostatečně rychle. A Západ to Izraeli toleruje a odpouští, ačkoli se vůči IAEA či Radě bezpečnosti OSN chová o poznání arogantněji než Írán.

V případě Íránu navíc Západ zapomíná, pomíjí či nechápe jednu důležitou věc: oba nejvyšší vůdci, ajatolláhové Chomejní a jeho nástupce Chameneí, opakovaně označili zbraně hromadného ničení za islámsky nepřípustné, haram. Mnohým ale taková argumentace nestačí, že totiž tyto náboženské výnosy neboli fatvy nejsou nikde pořádně černé na bílém a řada lidí pochybuje o jejich existenci či platnosti. Ale dokázat to může například paralela z války s Irákem v osmdesátých letech. Teherán takřka dokončil vývoj chemických zbraní, ale Chomejní to generálům zatrhl a raději před Saddámem Husajnem (který plynem útočil na vojáky i civilisty) kapituloval. Fatva nemusí být formálně vyhlášena a propagována, takovéto výroky a pokyny nejvyššího vůdce prostě platí. Těžko si představit o hodně silnější hrozbu, než byly tehdy Husajnovy chemické útoky, nebo zkrátka podmínky, za jakých by vůdce fatvu odvolal či změnil - ať už ten stávající, nebo některý příští.

Ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf a jeho triumfální návrat z ženevských jednání.Rozhodně netvrdím, že by uran obohacený na dvacet procent a více, podzemní zařízení ve Fordó, vývin rozbušek pro atomové bomby nebo těžkovodní reaktor v Araku byly prostředky k mírovému vývoji a výzkumu, ovšem spíš než úmysl jaderné zbraně vyvinout v tom vidím blufování a honění si trik. Ať už minulého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda na mezinárodní scéně, nebo třeba Revolučních gard, které si udržují velice zvláštní postavení mimo státní struktury. Velitel gard s aktuální dohodou souhlasí a prezidentem je rozumný Hasan Rúhání, takže věřím, že dohodu dodrží. Ale důležitější než zkrocení jaderného programu jako takové by mělo být úsilí normalizovat vztahy s Íránem, konstruktivně ho zapojit do blízkovýchodní politiky, a hlavně mu nabídnout alternativu zahraniční politiky, která teď do velké míry sází na podporu šíitských milicí a teroristů v okolních státech. V tom je totiž skutečný problém, který Teherán představuje. Musíme doufat, že uvolnění obchodních a finančních sankcí přivede íránský režim k rozumu. Jak argumentuje Barack Obama, za pokus to stojí a sankce se mohou zase rychle obnovit.

O jaderné dohodě se také dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 13. dubna 2015.

Autor: Martin ValešFoto: , prezidentský úřad íránu

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ