Klaus, kmotři a zánik demokracie

Domácí
24. 9. 2012 12:05
Glosa Martina Fendrycha.
Glosa Martina Fendrycha.

Václav Klaus hrozí zánikem evropské demokracie. Snahy o federalizaci Evropy (prezident, který si jmenuje ministry, evropská armáda atd.) dosluhující hlava státu vidí jako "konečnou fázi" zániku demokracie a národního státu. Britskému listu The Sunday Telegraph řekl: "Musíme se zamyslet nad tím, jak obnovit naši státnost a naši suverenitu. To je ve federaci nemožné. Evropská unie by se měla vydat opačným směrem." Nic nového, ale zároveň silné varování. Máme je brát vážně? Hrozí zánik eurodemokracie?

Klaus prorockého ducha má. Do Evropské unie ryje už dlouho a jeho varování se částečně vyplnilo, krize EU přišla. Dlouhodobě je zastáncem národního státu oproti tomu, aby české občany zčásti řídil nějaký vyšší, nedostupnější, vzdálenější celek. To je vážné a rozumné varování. EU nejsou Spojené státy. Klaus má pro federální touhy předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa jednoduché vysvětlení: nadnárodní úroveň politikům umožňuje vyhnout se částečně dohledu voličů a zvýšit moc. Tuhle obavu nutno brát vážně, zažívali jsme desetiletí diktát Moskvy, na což Klaus taky odkazuje, prý je na to citlivější než jiní západní politici; žil léta v komunismu. V roce 1989 by ho prý nenapadlo, že dnes bude muset připomínat hodnotu demokracie. "Považuji to za ironii dějin," pravil.

Jenže to srovnání kulhá na obě nohy. Sovětský svaz nebyl Evropská unie. To snad ani není třeba dokazovat. Sovětský svaz byl totalitní okupantský moloch.

S Evropskou unií je to jinak. Sami jsme se do ní dobrovolně přihlásili. Dojíme ji, co to jde - evropské dotace převyšují značně sumy, které do EU posíláme. Často se stává, že se místní občané dovolají práva až ve Štrasburku, u nás buď vůbec ne, nebo za strašně, zoufale dlouhou dobu. Takže pro Čechy je EU spíš garantem demokracie než jejím ničitelem. Federalizace je na hony vzdálena, je to dnes spíš Barrosův sen. A zase: nikdo by nás do federálu nenutil.

Typické: Klaus varuje před zánikem eurodemokracie, ale nevidí, jak chorá je demokracie česká. Tady stojí na úplně opačné pozici. Léta napadá Ústavní soud, je mu fuk, že mizerně fungují soudy obecné, v policii nedávno podpořil slaboučkého policejního prezidenta zřejmě jen proto, že si ho vybral superguru Vít Bárta (VV). Navíc prezident dělá, že u nás žádný problém jménem kmotři neexistuje. Jeden příklad za všechny: s ČEZ a Martinem Romanem je jedna ruka.

Můžeme v klidu říct, že Česko má s demokracií a s tím, že tu vládnou víc kmotři, lobbisti a "klienti" než vláda, mnohem větší problém než Evropská unie s demokracií. A dodejme, že kmotroprostředí je asi tak stejně demokratické jako báťuška Vladimír Putin, k němuž Klaus (oproti Barrosovi) uctivě a také obdivně vzhlíží.

Nelze přehlédnout ještě jeden aspekt Klausova rytí do EU. Sedmadvacítka je v krizi, hledá cesty, jak pomoci nejpostiženějším zemím. Ale Václav Klaus nikomu pomáhat nechce, navrhuje v podstatě toto: starejme se jen a jen o sebe, ať nám do toho nikdo zvenčí nekecá. Poctivé by bylo dodat: a zevnitř taky ne. Občan tu je od toho, aby jednou za čtyři roky hodil lístek do urny, zbytek už dohodne Nečas s Oulickým, Paroubek s Bendou, Sobotka s Janstou, Bém s Janouškem, Topolánek s Dalíkem, Bárta s Klausem, Kuba s Dlouhým atd.

Autor: Martin FendrychFoto: archiv

Další čtení

Sněmovna schválila pravidla pro lobbování

Domácí
16. 4. 2025

Soud neschválil dohody o vině a trestu podnikatelů z kauzy Dozimetr

Domácí
16. 4. 2025
ilustrační foto

Osm z deseti Čechů považuje vedení volebních kampaní za neetické

Domácí
16. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ