Facka klimatické dohodě aneb Trumpovo rozumné rozhodnutí

2. 6. 2017 11:20
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump.

Globální antioteplovači dostali políček. Americký prezident Donald Trump jim jejich pařížskou klimatickou dohodu hodil na hlavu. A dobře udělal.

Prodavači strachu vzlykají. "Je mi líto rozhodnutí amerického prezidenta," sdělila světu Angela Merkelová prostřednictvím svého mluvčího. K německé kancléřce se vzápětí připojil francouzský prezident Emannuel Macron nebo eurokomisař pověřený bojem proti změnám klimatu Miguel Arias Cañete.

Skutečný důvod k pláči však mají pouze ti, kdo z antioteplovacího byznysu tyjí. Kromě nejrůznějších neziskových organizací se na boji proti změnám klimatu dobře živí už i velké nadnárodní korporace. Ano, přesně ty, které jsou symbolem znečišťování životního prostředí, tání ledovců a umírajících ledních medvíďat. Nevěříte? Jak jinak tedy číst například prohlášení výkonného ředitele Exxon Mobile o tom, že potřebuje "pracovat s určitým rámcem, jak čelit klimatickým změnám"?

Celá pařížská klimatická dohoda (známá pod označením COP 21) je jen a pouze o penězích. Evropská unie na boj proti klimatickým změnám pro období 2014 až 2020 vyčlenila 180 miliard eur, tedy větší částku, než jaká odpovídá jednomu ročnímu HDP České republiky. Obyčejným smrtelníkům je však COP 21 prezentovaná jako zásadní dokument, jenž má odvrátit katastrofu, do které se lidstvo neomylně řítí. Indoktrinace globálním oteplováním, za které je prý odpovědný člověk, už dosáhla takového stupně, že klimatickou dohodu oplakávají i lidé, kteří na ní nejsou nijak hmotně zainteresováni.

Jednoduše věří, že skrze nedobrovolnou askezi a přerozdělování obrovských hromad peněz poručíme větru dešti. V zájmu záchrany planety jsou ochotni vzdát se svých svobod a totéž vyžadují po ostatních. Když to nepůjde po dobrém, půjde to po zlém. Pochybovači jsou nemilosrdně ostrakizováni.

Budoucí generace se naší éře budou smát. Budou se za břicho popadat, až si o nás jednou v učebnicích přečtou, jaké skopičiny jsme vyváděli. Že jsme místo potravin na polích pěstovali pohonné hmoty, přijímali jsme emisní normy na motory do aut, které jsme okamžitě začali obcházet, nebo jsme na loukách místo ovcí pásli solární barony. A to všechno jen proto, abychom nějaké zvýšení globální průměrné teploty reálně oddálili asi o pět let.

Chovat se vůči přírodě ohleduplně má smysl každý normální člověk to dělá. Nenormální a hlavně nemorální je dělat si z ochrany přírody dojnou krávu. Bude-li včerejší rozhodnutí Donalda Trumpa znamenat začátek konce zeleného tmářství, pak je třeba mu zatleskat. R.I.P. COP 21.

Autor: Petr MusilFoto: ČTK , imago stock&people

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ