Hledáček

12. 5. 2017 11:29
Očima Jaromíra Slomka.
Očima Jaromíra Slomka.

Bývalo to takové počestné technické slovo: hledáček. Nikdy neoznačovalo člověka, malého hledače, ač mohlo, potenciál na to mělo. Hledáček se říkalo a dodnes říká zařízení na fotografickém aparátu či filmové kameře. Pouze se služebnou rolí se však tento terminus technicus "nespokojil". Dal vzniknout metafoře, pro české žurnalisty dnes už návykové.

Očima Jaromíra Slomka.Jungmannův Slovník česko-německý samozřejmě žádného hledáčka ani žádný hledáček nezná. Hledače ano, to je jiná. Pro Příruční slovník jazyka českého je "hledáček" krátce a jasně "zařízení k vyhledání motivu na fotografickém přístroji". Ta definice není moc dobrá, navíc nemá ideální slovosled, ale nedá se nic dělat, na papíře už v této podobě zůstane. Tvůrci poválečného Slovníku spisovného jazyka českého se z chyby poučili a připsali "hledáčku" dva významy: "1. zdrob. k hledač (neživ.): h. na přijímači; h. dalekohledu; fot. zařízení na kameře pro vyhledání předmětu a jeho umístění na snímku 2. hledací světlomet (motor.); zř. malá lampička vůbec: svítil jen h-em; - příd. hledáčkový: fot. h. objektiv (u kamer s dvěma objektivy, rozl. od snímací)", slovníkáři Filipec, Daneš, Machač a Mejstřík to ve Slovníku spisovné češtiny pro školu a veřejnost zase zjednodušili: hledáček je prostě "(u fotografického přístroje) zařízení pro vyhledávání a umístění předmětu na snímku" (v 1.vydání z roku 1978 je v závorce "u fotografického aparátu", od 2. vydání z r. 1994 se z "aparátu" stal bůhvíproč "přístroj").

V českých médiích se v poslední době s hledáčky roztrhl pytel. Dá se říci, že není dne, aby někdo nebyl či něco nebylo v něčím hledáčku. Například v pondělí 1. května napsali v Blesku.cz, že "Babiš je v hledáčku policie kvůli dluhopisům". Byla to první část titulku, druhá zněla: "Vidí za tím Chovance." V článku pak stojí: "Nedaněné cenné papíry, které si pořídil vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), už neprověřuje jen specializovaný finanční úřad, ale zajímá se o ně i policie." Zdá se, že "v hledáčku policie" je spojení asi nejčastější. Zdrobnělinou se nenechme mýlit, tady už neběží o nic malého, něžného, roztomilého, podobně třeba slovo "ochranka" neoznačuje nic titěrného, naopak, "ochranka", to jsou "gorily", a proto se "pánská ochranka" už sotva ujme, ač by to bylo pojmenování přiléhavé.

Také "hledáček tajných služeb" je oblíbený, sám o sobě ani ne, jen v případě, když se do něj někdo dostane. V ČT 1 vykládal 2. května moderátor Kubal o jisté ženě "s československými kořeny", jež se provdala "za prominentního bojovníka organizace Islámský stát." Redaktorka Zlatohlávková přispěchala s informací, že ten pán se dostal "do hledáčku tajných služeb".

Také kopaná, jež by se za normálních okolností měla objevovat leda v hledáčku fotoreportérů, se může dostat do hledáčku policie. Deník.cz měl sice 3. května na mysli funkcionáře Peltu, chápal ho ovšem jako zosobnění u nás nejpopulárnějšího sportu: "Český fotbal se ocitl v hledáčku policie." Den nato (tedy 4. května) jsme mohli číst na stránkách Sport.aktualne.centrum.cz, že tato aféra vyvolala žertovné reakce čtenářů: její účastníci se prý dostali "do hledáčku vtipálků".

O den později (5. května) se v podání stránek sport.iDNES.cz dostal do hledáčku pohár pro vítěze sportovní soutěže. Chrudim (míněni tamní futsalisté) prý "má v hledáčku třináctý mistrovský pohár (jedenáctý v řadě) a žádné zakolísání si v semifinále nepřipouští". To se hezky čte, člověk si v různých situacích zakolísání připouští, Chrudim nikoli.

A 6. května v Českém rozhlase na otázku moderátora Šťáhlavského, "v jaké kondici vůbec je francouzská ekonomika v tuto dobu", odpověděl Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank pro Česko, Slovensko a Maďarsko, že "Francie je v hledáčku, euro v souvislosti s tím posiluje a v tuhle chvíli tomu nic nebrání." V jakém hledáčku? A sejde na tom ještě? Být v hledáčku, toť vše.

Buďme však spravedliví. Tu a tam se něco dostane i do starého dobrého hledáčku v nepřeneseném slova smyslu, viz třeba Polar.cz 2. května: "Lenka a Stanislav Rekovi objevují krásu těchto dnes již opuštěných míst prostřednictvím hledáčku fotoaparátu." Jak radostné je potkat se s hledáčkem v jeho původním významu!

Další čtení

Pět dní pod troskami. V Barmě vytáhli ze sutin živého muže. VIDEO

Zahraničí
2. 4. 2025
ilustrační foto

Rusko dluží Česku už 100 milionů za nájmy. Ovládá tu osmdesát domů a bytů

Domácí
2. 4. 2025

Nehoda s benzenem: Viníkům hrozí až osm let vězení a vymáhání stovek milionů za škody

Domácí
2. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ