Právo na synekdochu

3. 2. 2017 05:40
Hospodyňka. Ilustrace Artuše Scheinera.
Hospodyňka. Ilustrace Artuše Scheinera.

České feministky udělaly svým křikem nad neškodným čítankovým rýmováním reklamu jednomu básníkovi, patřícímu k těm, kteří, řečeno s Arnem Novákem, "uvázli v středních a nižších polohách poezie". V jeho říkačce se jim nelíbí, že odpověď na otázku "K čemu jsou holky na světě?" zní: "Aby z nich byly maminky." To, že se tam poměrně nevynalézavě rýmuje maminky/malinký/maminky a pohádku/v pořádku, jim nevadí, estetické kvality veršů neposuzovaly.

Očima Jaromíra Slomka.Na "závadný" text upozornil filmový režisér, na jehož jméně v této pseudokauze nezáleží, klackovitými slovy psanými bez diakritiky, jako kdyby posílal telegram: "K cemu jsou kluci na svete? Aby psali takovyhle debility." Není to zrovna minuciózní literárněkritický výkon, ale budiž. Nemají nakonec pravdu ty emancipované ženy, jež se s režisérovým nesalonním výrokem ztotožnily? Je jisté, že všechny holky nejsou na světě proto, "aby z nich byly maminky", některé jsou na světě i proto, aby z nich maminky nebyly. Přesto by se žádnému básníkovi nemělo upírat právo na synekdochu. Co by ty kritičky vlastně chtěly? Aby se v čítance pro druhý ročník základní školy traktovala problematika hnutí LGBT?

Od září 2003 do počátku roku 2004 se v Obecním domě v Praze konala výstava nazvaná Cestička do školy - nejkrásnější české slabikáře. Při té příležitosti Obecní dům vydal pěknou antologii Okouzlené oči (sestavili ji Jarmila a Hugo Schreiberovi), výbor z českých slabikářů "od konce 19. století do poloviny století následujícího", uvedený známou básní Jaroslava Seiferta Píseň o slabikáři: "Zní opět staré vzpomínky,/ nikdo jim neodolá:/ Jde chlapec vedle maminky/ a už začíná škola..." Amazonky by mohly požadovat její odstranění z dosahu dětských očí. Proč jde chlapec jen "vedle maminky"? Proč nejde vedle tatínka? Maminka je degradována na bonu, přivázanou k dětem, otročící u plotny, škopku, necek, žehlicího prkna a v manželské posteli, a nemá čas na osobnostní rozvoj. A kdepak je tatínek? V práci? Podívejme! A proč si ten sobec nevzal neplacené volno, když děcko, které zplodil se svou manželkou, jde poprvé do školy? Tak důležitý moment v životě dítěte ho nezajímá? Hodil potomka na krk manželce: "Starej se!"

V Okouzlených očích je také básnička Hospodyňka. "Stelu, metu, stírám prach,/ přebírám též někdy hrách;/ sekám cukr, nudle válím,/ ani chvilku nezahálím./ Ale, to vám povídám,/ nikdy že nic nemlsám." Protože z textu není jasné, kdo se to tu stylizuje do role hospodyňky, Artuš Scheiner svou ilustrací napověděl: u kamen stojí děvčátko. "Ženy české, matky české", nenechte to tak! Pokud by ta básnička měla být ještě někdy zveřejněna (implicitně se v ní cosi říká o zdravé výživě), ať tam nějaký zručný výtvarník citlivě přikreslí chlapeckou postavu. Válet nudle, sekat cukr a stírat prach musí přece ve společné domácnosti i muž!

V příběhu Drak četli naši předkové: "Byl podzim. Vítr foukal. Děd slíbil malému Bedřichovi, že mu udělá draka. Připravil si proutky, dvě dřívka, barevný papír a dlouhý motouz. Babička jim uvařila škrob k lepení. Bedřich udělal z papírových článků dlouhý ocas. Dědeček svázal z proutků a dřívek draka." Atd. Je to "genderově vyvážené"? Moc ne, babička je ponížena na technicky nezdatnou puťku, schopnou leda uvařit škrob. Proč by nemohla draka vyrábět ona? Ošklivý stereotyp.

A co text Panák a panna, ha? "Ota má panáka, Ema pannu. Na panáka volali: Pepo! Na pannu: Mileno! Má panna kouli? Koulela Ema panákovi? Ema koulí Pepovi i Míle. Ivan nemá panáka. Má Vilím panáka? Máte také pannu?" Je to sice dada, jenže - proč je panna delegována Emě? Aby z Emy jednou byla maminka? Jak průhledné.

Pod obrázkem tří chlapců s flintičkami či šavlí čteme básničku Vojsko: "Rovně seď a rovně choď!/ Každý rád to vidí./ Císař pán chce vojsko mít/ z rovných, statných lidí.// Císař pán má vojsko rád/ se statnými údy,/ takové jen uhájí/ rodné naší půdy." Hm, děvčata snad nejsou "se statnými údy"? Jak by ne! A pokud dnes chtějí ženy sloužit v armádě, nikdo by jim v tom neměl bránit. Máme na to kvóty? Paní Marksová, prověřte to!

V knížce Okouzlené oči stojí i toto: "Doma. Mami velí: Mílo, mel! Mele Míla? Ola mele. Míla umývá mísy a vály." Než to kdo vezme útokem, nechť uváží, že Míla může být i chlapec. Vážně. Tak zachovejte klid, prosím.

Autor: Jaromír SlomekFoto: , Repro z knihy Okouzlené oči.

Další čtení

Na hradech a zámcích ve správě NPÚ začíná hlavní turistická sezona

Domácí
5. 4. 2025

Po celých Spojených státech se uskuteční přes 1000 demonstrací proti Trumpovi

Zahraničí
5. 4. 2025

Lidé si dnes mohou prohlédnout stavbu na pražském Masarykově nádraží

Ekonomika
5. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ