Krnáčová půjde z magistrátu. Otázka je kdy

Domácí
10. 11. 2015
Zatím ještě pražská primátorka Adriana Krnáčová.
Zatím ještě pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Koalice řídící hlavní město se definitivně rozpadla. Se zelenými se jednat nedá, prohlásila ČSSD, a tím skončil plán primátorky udržet současnou vládu v metropoli. Rýsuje se nějaká jiná, lepší, stabilnější?

Schůzka koaličních stran skončila velmi záhy s tím, že se koalice rozpadla a začínají jednání o nové. Velké překvapení to nebylo, spojenectví bylo mrtvé dávno. Poslední jednání pražského zastupitelstva minulý týden připomínalo spíš politický kabaret než jednání vážené instituce pečující o blaho města. I člověk trochu znalý poměrů v pražské politice měl problém podle projevů poznat, který řečník je z opozice a který z radniční koalice. Ta se otevřeně nerespektovala, hlasovala proti sobě a její členové nezakrytě porušovali dohody staré pár desítek hodin.

"Koalice je mrtvá," říkali už ten den politici. Problém je, že složit jinou koalici je mnohem obtížnější než v minulém volebním období, kdy na radniční převrat stačila dohoda dvou partají. Nyní v zastupitelstvu sedí zástupci deseti politických stran. Zopakujme si trochu počty.

Zastupitelstvo hlavního města má 65 členů, minimální většina je 33. Právě zemřelá koalice měla 33 hlasů - 17 ANO, 8 ČSSD a 8 Trojkoalice (složená ze čtyř zelených, dvou lidovců a dvou starostů za STAN). A tím její roztříštěnost nekončila. ANO je rozdělené na krnáčovce a kleslovce cca v poměru 1:2. Lidovce reprezentují pragmatický Jan Wolf a aktivistický Jan Čižinský. Kdyby Trojkoalici nedržela dohoda o rozdělení státního příspěvku, nezbyl by z ní kámen na kameni.

Jan Wolf (zleva), Petr Štěpánek, Karel Březina, Adriana Krnáčová, Michal Hašek, Radmila Kleslová, Jana Plamínková a Miloslav Ludvík.Opozice je tvořená čtyřmi komunisty, které z hygienických důvodů zatím nikdo veřejně do koalice nechce, i když v minulosti dokázali být velmi konstruktivní opozicí. Pirátský kvartet jako spojence používala někdy primátorka Adriana Krnáčová, nicméně většina opozičních i dosud koaličních politiků se nechává slyšet, že s "takovými fanatiky nikdy". Další je ODS s osmi zastupiteli a TOP 09. Ta po volbách disponovala 16 křesly, ale po vyhazovu exprimátora Tomáše Hudečka z partaje se její klub ztenčil na 12 členů. Hudeček a odpadlíci z TOP 09 tvoří tříčlenný nezávislý klub a jako volná nezařazená částice v zastupitelstvu funguje Monika Krobová Hášová podporující koalici za křeslo v dozorčí radě PRE.

Před vyjednávači je nyní úkol složit politické puzzle mnohem komplikovanější než po volbách. V kuloárech se jako nejpravděpodobnější jeví varianta, že Trojkoalici nahradí TOP 09. Konzervativnější část ANO a ČSSD by se tak zbavily zelených, především Matěje Stropnického, a Jana Čižinského z KDU-ČSL, který některým socialistům pil krev skoro jako Stropnický. V rezervě by mohl zůstat zbytek Trojkoalice, starostové a současný radní Wolf. Otázkou je, jestli je pro ně cennější angažmá v radě nebo příspěvek za volby. Koalice by mohla mít dost hlasů, aby případně vykryla i slabší loajalitu Krnáčové a jejích spojenců.

Proti se zatím staví centrály ANO a TOP 09. Anisté si na přání Andreje Babiše odhlasovali zákaz jednání s topkaři, ale jak jsou v pražském ANO rozložené síly, ukáže jeho sobotní sněm, který zvolí nové vedení pražské organizace. Předseda ANO Babiš několikrát ohlásil, že čistí hnutí od neposlušných, pokud by ale dost pražských politiků seznalo, že s nimi nepočítá, možná jeho přání nebude mít tu sílu, co dosud. Ostatně neperspektivních politiků bez politické budoucnosti je pár i v TOP 09, a když se dohromady dohodnou, že zájmy Pražanů jsou víc než partajničení, koalici ČSSD s topkaři a anisty nebude najednou nic bránit.

Každá koalice by měla mít alespoň 33 hlasů, ne vždy je však nutné, aby to byla plnohodnotná spolupráce. V minulém volebním období uzavřela TOP 09 s ČSSD opoziční smlouvu a vládla magistrátu s podporou opozičních socialistů. Podobný scénář lze čekat i nyní. ANO s ČSSD se může dohodnout na koalici, která se nechá podporovat od opozice. Pokud by se TOP 09 zalekla spolupráce s babišovci, respektive babišovci si netroufnou obejít Babiše a otevřeně vládnout s TOP 09, mají možnost opřít se o "konstruktivní opozici". Ani ODS, která vylučuje účast v jakékoliv koalici, neodmítá podporovat z opozice "opatření v zájmu města". A kdyby Adriana Krnáčová a její věrní s podobným scénářem nesouhlasili, zbytek ANO s ČSSD podpořený ODS a TOP 09 by dal potřebnou hlasovací většinu dohromady

Po volbách byla teoreticky možná i koalice TOP 09 a ANO, měla by 33 křesel. Nemyslitelná byla kvůli předvolební rétorice, dnes by však potřebovala dalšího partnera, protože ani jeden z klubů už není schopen garantovat všechny hlasy, které před rokem získal.

Aliance proti ANO je málo pravděpodobná, musely by se shodnout TOP 09, ODS, ČSSD a Trojkoalice. Sice by dohromady dala 36 hlasů, stále by zůstal problém zelených a Čižinského, takže by se rada pravděpodobně rozpadla stejně jako ta dosavadní. Počítat s nezávislými kolem Hudečka nebo s piráty by také stabilitě nepřidalo. A představa "aktivistické koalice" Krnáčové, pirátů, Trojkoalice s TOP 09 a nezávislými s podporou komunistů je teoreticky možná, v případě její realizace by přestala platit věta mnohých účastníků posledního zastupitelstva, že "horší to už být nemůže".

Současné zastupitelstvo je politicky rozdrobené a osobními animozitami rozdělené natolik, že sestavit stabilní radu je extrémně obtížné. Oznámení o smrti současné koalice by normálně byl signál, že je dohodnutá alternativa a koncem listopadu na zastupitelstvu bude zvolena nová rada. Podobných signálů za poslední rok bylo několik a vždy skutek utek, takže udržovací bezzubá rada může ještě několik měsíců pokračovat.

Novou radu asi těžko povede primátorka Adriana Krnáčová, která investovala velký politický kapitál do spojenectví ANO, ČSSD a Trojkolice. Navíc se neprojevila jako nejobratnější politička - počínaje problematickou komunikací a konče kauzami typu Škodův palác, kdy vycházela vstříc protistraně. To neušlo hnutí, které ji na magistrát instalovalo, proto už v létě ANO sondovalo, jak zařídit její důstojný odchod. Na ministerstvu zahraničí podle informací TÝDNE poptávali místo pro jazykově vybavenou Krnáčovou, ale funkce typu generálního konzula nebyla volná.

Takže nová pražská rada je nakonec dost možná závislá na tom, až se pro současnou primátorku uvolní flek v diplomacii a spor v pražském ANO bude definitivně zažehnán jejím odsunem daleko, hodně daleko, od pražského magistrátu.

Autor: David JarešFoto: ČTK , Doležal Michal, Šulová Kateřina

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné