Miliardová krabice od bot

Domácí
15. 5. 2012 18:55
David Rath.
David Rath.

V reakci na zadržení středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), že "sociální demokracie v krajích dramaticky ohrožuje čerpání peněz z unie". Jinými slovy - ohrožuje finanční stabilitu země. Anebo: "Alespoň se ukazuje, že kontrolní mechanismy fungují."

Že by poslední střet dvou nesmiřitelných rivalů, díky jejichž bonmotům je, tedy byla - Sobotka už Ratha definitivně pohřbil -, v zatuchlé české sněmovně ještě alespoň nějaká sranda?

Jakkoli se nechci velkolepého "moralizátora" Ratha zastávat - sedm milionů v krabici od bot, to je holt už drzost největší. A jakkoli ani nechci znevažovat analytické myšlení správce státní kasy, je třeba na rovinu říct: Čerpání operačních programů ohrožují nejen cinknuté veřejné zakázky zadávané v rámci regionálních operačních programů (zřejmě případ Rath), ale především vláda sama. Kvůli programům, spadajícím pod nekompetentní ministerstva.

Až o 297 miliard korun - tedy o trojnásobek svého současného deficitu (!) - může totiž přijít státní kasa, nesplní-li během tohoto měsíce požadavky Bruselu. Bez těchto peněz by se stav tuzemských veřejných financí přiblížil obřím skokem k Řecku.

Největší průšvihy za sebou zanechali na dopravě Vít Bárta (pozastavil členství ve VV), na průmyslu Martin Kocourek (ODS). Kalousek - ač za tyto maléry osobně nemůže - si jich musí být už jen z podstaty své funkce vědom. Vždyť pokud vláda přece jen všechny chyby napraví, zůstane i tak po eurofondech úctyhodná sekera. Jde o 32,6 miliardy korun, jež už stát z peněz českých daňových poplatníků zaplatil, ale příliš nedbal na to, zda je utratí podle pravidel. Proto je z Bruselu zpět pravděpodobně nikdy nedostane.

Ostatně k závěru, že regionální programy jsou na tom poněkud lépe než ty vládní, dojdeme i za předpokladu, že se budeme pouze držet vyjádření koaličních politiků. Naposledy jde o výroky nového ministra školství Petra Fialy, jenž v neděli zopakoval, že by se část z operačního programu určeného pro rozvoj školství převedla právě pod kraje.

Tento nechvalně proslulý vládní program zaměřený na konkurenceschopnost (53 miliard korun) - stejně jako program na výzkum (50 miliard korun) - je v ohrožení. Aktuálně vyšlo najevo, že za nepřijatelné Brusel považuje sedm nových projektů (například jakýsi webový registr vzdělávací soustavy); jejich hodnota je 1,56 miliardy korun. Spolu se čtyřmi velkými projekty za necelé 1,4 miliardy, jež Brusel již za véčkařského ministra školství Dobeše smetl ze stolu (OKNO, SPORT atd.), se tak celková částka blíží ke třem miliardám korun.

Operační programy jsou jen jedny - byť se dělí se na regionální a vládní. Jestliže Kalousek prohlásí, že v krajích je čerpání dramaticky ohroženo kvůli soc. dem., je třeba též dodat, že kvůli neschopnosti vlády hrozí pozastavení peněz pro celou zemi. Je totiž pak nevěrohodné jeho tvrzení, kdy s poukazem na kauzu Rath situaci shrne slovy: "Domnívám se, že tímto můžeme demonstrovat, že Česká republika z hlediska auditu i kontroly dělá maximum."

Nedělá. Ale kéž by tomu tak skutečně bylo. Bohužel případ Rath je jen jedním zrnkem písku na obří pláži, kde zlobivé děti místo hradů stavějí tunely.

Autor: Marek PřibilFoto: montáž TÝDEN.CZ

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ