Úterní rozhodnutí mandátového a imunitního výboru je skoro jisté. Pokud jeho členy Miroslav Kalousek nevyzve, aby se zastřelili, nebo rezignovali pro neschopnost - a pokud ho neposlechnou -, výbor doporučí vydat Vlastu Parkanovou k trestnímu stíhání. Ale i ve sněmovně se zdá, že se její místopředsedkyně stává kůlem v plotě. Zlí jazykové v jedových koutech politických kuloárů kmitají, že vysvětlení je jednoduché: převrat na ministerstvu spravedlnosti a dusná atmosféra nátlaku na vyšetřovací a dozorové orgány už vše zajistily. Neprůstřelná Vlasta může na výslechu klidně žvýkat a dělat na Mazánka bubliny. Prásk!
Ne, nemusí to tak být. Na plánování příliš složitých společenských procesů nedojeli kdysi jen komunisti, ale dnes a denně na na ně dojíždějí i špionážní agentury digitálního věku. Natož politikové. Na tom, o co se teď snaží, je nejdůležitější, jak se nevratně - s konečnou platností - obnažili. Elita je nahá.
Nechme stranou Petra Nečase, který do smrti nepřizná, proč odvolal Jiřího Pospíšila málem s pomocí velkého hadronového urychlovače (reálně na to stačil Václav Klaus). I když všichni vědí, že příčinou byl jmenovací dekret pro návladní Lenku Bradáčovou na Pospíšilově stole.
Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek se odkopal až lascívně. Bradáčovou místo Rampuly na Vrchním státním zastupitelství v Praze si prý ještě pěkně rozmyslí. Nejvyššímu návladnímu Pavlu Zemanovi se evidentně chystá vytknout, že lítá po tiskovkách, namísto aby pracoval. Že šéf státních zástupců tiskovkou čelil brutální veřejné "rampulovštině", Blažka zjevně nezajímá. "Tyhle věci se mají vyřídit trošku doma. Nevím, proč s tím okamžitě chodí do médií," řekl ministr v nedělních Otázkách Václava Moravce.
Zkrátka, všechno se má vyřídit "v klasickém správním řízení", v nepřítomnosti médií a nejlépe pod kobercem. K tomu už Vlastimila Rampulu nepotřebujeme, je tu homo novus (nový člověk), Ferda mravenec, práce všeho druhu. Na kameru České televize Pavel Blažek klidně odpálkoval loňský i letošní závěr dvou vrcholných soudů - ústavního a správního - o tom, že státní zastupitelství je "zvláštní samostatný orgán sui generis (svého druhu)". Ne, "ústavně právně je státní zastupitelství součástí výkonné moci a dokonce (dokonce!) vládní agendy," řekl Blažek. Buď změňte ústavu (na to se nenajde potřebná většina), nebo připravovaný (Pospíšilův) zákon (jejž stačí zlikvidovat Blažek - a nejen v Praze bude pak výdělkářům blaze?). Takový právní stát svět neviděl. A pes to nežral.
Nejvíc se mi líbilo, když se Pavel Blažek pozastavil nad "hysterii kolem obsazování funkcí státních zástupců", kterou přiřkl "mediálním vlnám", jež "někdo vyvolává". Důvod jeho znechucení? "My žijeme v demokracii přes dvacet let." A to má být záruka? My přece už přes dvacet let žijeme v demokracii, kde se ostošest krade. A kde nastává rozruch teprve tehdy, když má být konečně zameteno i se zametači.
Jak průhledné! Blažek mluvil o pravidlu svých špatných začátků. Vzniká tu asi pravidlo nové: špatné konce.
Společenské uspořádání České republiky se ovšem v neděli otřáslo z jiných důvodů: Karel Schwarzenberg přišel o svoji auru spravedlivého aristokrata liberální demokracie, která stojí a padá s dělbou moci. Nebudu na Parkanovou tlačit, aby se vydala, "poněvadž ji považuju za naprosto nevinnou," prohlásil. A znovu: "Ten problém je, že já ji považuju v této záležitosti za nevinnou." Problém je, že si pan Schwarzenberg hraje na soud.
Možná ještě větší problém je, že sám by se prý - coby nevinný - klidně ke stíhání vydal. "Ale já jsem starej ostřílenej kozák, mně je všecko jedno." Kalousek tohle měl dát na volební plakáty TOP 09, hned pod fotografii partajního maskota s modrou krví: "Všecko je mi jedno."
Všecko je jim jedno. Mediální útoky na policii, "vysvětlovací" telefonáty, ba nátlakové schůzky na protikorupčním, lživě zdůvodněný průvan na ministerstvu spravedlnosti. Ale špatně - málo přesvědčivě - si to naplánovali. A nebude jim v Praze blaze, těm našim ostříleným kozákům. Ani s Blažkem.