Nevíme, co máme dělat, ale NATO nám to řekne

Domácí
18. 8. 2014
Martin Stropnický (vlevo) a Bohuslav Sobotka.
Martin Stropnický (vlevo) a Bohuslav Sobotka.

V polovině června poslankyně Jana Černochová (ODS) interpelovala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) kvůli postoji České republiky k dění na Ukrajině. Odpovědi se nedočkala, alespoň ne odpovědi, která by český postoj srozumitelně vysvětlila.

Očima Davida Jareše.V úvodu připomněla jeho výroky odmítající přítomnost aliančních vojsk na českém území i podobné od ministra obrany Martina Stropnického. Sobotkovi v interpelaci položila tři otázky:

1. Jaká je Vaše strategie, potažmo strategie České republiky v zajištění vlastní bezpečnosti, když odmítáte pomoc v rámci NATO?

2. Jaké jsou dlouhodobě plánované výdaje Vaší vlády na obranu v poměru k HDP? Plánujete tyto výdaje postupně zvyšovat tak, abychom dostáli našim závazkům, a zároveň tak, jak jste se společně s ostatními předsedy demokratických stran ve společné deklaraci zavázal?

3. Jakým způsobem koordinujete zahraniční politiku s prezidentem republiky, který má na danou věc zcela opačný názor?

Jak vlastně Černochová se svými dotazy dopadla?

1. Nemáme, žádnou strategii, zeptáme se NATO. Když se nám jejich doporučení nebude líbit, nebudeme dělat nic.

2. Výdaje zvedneme, co se dá dělat, nic jiného nám nezbývá. Vy jste na tom byli lépe, v Rusku byl klid. Ale vyskakovat si NATO moc nesmí!

3. Do toho vám nic není.

Premiér, respektive jeho spolupracovníci, po dvou měsících poslankyni poslali čtyřstránkový dopis. Kdo by čekal analýzu situace a jasný popis postoje české vlády, měl by smůlu. Odpověď však není úplně bezcenná, je naprosto ukázkovým příkladem pokusu, jak mnoha slovy neříci vůbec nic. Při pečlivém čtení se však dozvídáme mnohem víc, vláda je naprosto bezmocná a zoufalá a v případě Ukrajiny si nejspíš neví rady. Nejdůležitější politikou je zajistit, aby si toho voliči a opozice nevšimli. Pokusme se o překlad premiérova dopisu do běžné češtiny.

"Dovolte mi nejprve zdůraznit, že se jedná o komplikovanou problematiku. Vláda vnímá situaci na Ukrajině za nejvážnější bezpečnostní krizi v Evropě od konce studené války."
Obrana útokem. Ženská, nerozumíš tomu, nenuť mě, abych o tom přemýšlel. Zaorálek říkal, že je to průšvih, ale snad to přejde, když se budeme tvářit zodpovědně.

"Severoatlantická aliance na zhoršenou situaci rychle zareagovala. Český příspěvek je podstatný a srovnatelný s příspěvkem členských zemí obdobné velikosti."
Ještě, že nás do NATO vzali, kdo by nám jinak říkal, co máme dělat? Díkybohu za Američany, není tak vidět, že kromě předvádění v telce neděláme vůbec nic, stejně jako většina ostatních v Evropě.

Bohuslav Sobotka na Dnu pozemního vojska Bahna 2014."Příspěvek ČR obsahuje celkem pět položek, z nichž nejdůležitějšími jsou prodloužená mise na ochranu vzdušného prostoru Islandu z pěti na devět týdnů na podzim tohoto roku, nabídka vyslání dvou čet pozemní protivzdušné ochrany do Pobaltí a častější vysílání letounů do pravidelných cvičení na území Litvy."
Necháme gripeny o chvíli déle na Islandu. Snad se Putin nebude zlobit, jestliže do Pobaltí pošleme dvě čety, když má na ukrajinské hranici 50 tisíc vojáků. To zas velká provokace není, ne?

"Za klíčový prostředek pro posílení obranyschopnosti a odstrašující kapacity NATO pokládá vláda ČR alianční cvičení s vyvedením vojsk."
Na cvičení se vojáci maximálně zraní, nemusíme pak utrácet za státní pohřby. Je to rozpočtově odpovědné. Siloviky v Kremlu to asi neodstraší, ale někoho by tam mohla klepnout pepka, až se bude válet smíchy na podlaze.

"Na základě tohoto zhodnocení pak NATO přistoupí ke konkrétním změnám realizovaným v následujících měsících a letech."
Nevíme, co se děje a co s tím dělat, ale NATO nám to řekne.

"V případě, že na základě provedené analýzy dospěje NATO k závěru, že by některé prvky alianční infrastruktury mohly být umístěny na území ČR, protože to dává smysl hlediska spojenecké i kolektivní obrany, bude se tím vláda vážně zabývat a potřebám Aliance vyjde maximálně vstříc."
Na českém území Amerikány nechci, doufám, že to tak chápe více soudruhů v Evropě. Kdyby náhodou ne, budeme se tím vážně zabývat tak dlouho, až to NATO vzdá.

"Vláda ČR usiluje o to, aby byla naše země spolehlivým a odpovědným spojencem."
Vláda ČR usiluje o to, aby po ní nikdo nic nechtěl, ale aby byla chráněná i proti náletu moskytů.

"Po deseti letech soustavného snižování výdajů na obranu za předchozích vlád se naše vláda jasně přihlásila k zastavení tohoto negativního trendu, který nejenže výrazně ohrožoval naši vlastní obranyschopnost, ale rovněž omezoval naše schopnosti plnit spojenecké závazky."
Konečně za něco nemůžeme! Kašlali jste na peníze pro obranu (s naším souhlasem), teď to na vás můžu hodit. Až na to, že mám smůlu, že nějaké zlaťáky pro armádu najít budeme muset.
Jana Černochová.
"Co se týče dlouhodobého hlediska, jsem přesvědčen, že ideální hladina rozpočtu ministerstva obrany je kolem 1,4 % HDP."
Jsme pevný a neochvějný spojenec NATO. Chcete po nás dvě procenta na obranu? Dáme víc! 1,4 procenta stačí?

"Chtěl bych podtrhnout, že vnímám jako klíčové, aby v oblasti zajištění obranyschopnosti panovala co možná nejširší politická shoda napříč politickým spektrem."
Pokud s obrannou politikou nebude souhlasit KSČM a Okamura, radši se necháme od Ruska demokraticky sežrat. Máme trénink z minulosti.

"Vážená paní poslankyně, velmi si vážím vašeho zájmu o tuto problematiku. Je zřejmé, že sdílíme názor, že zahraniční a bezpečnostní politika v souvislosti s narůstajícím napětím na Ukrajině vyžaduje patřičnou pozornost."
"Tuším, že na východě se děje něco nebezpečného, ale co mám dělat, když tolik lidí od nás i od vás paní poslankyně, je tak rusofilních? Paštika je důležitější než svoboda, to si zapište za uši a příště s podobnými interpelacemi radši neotravujte.

 

Foto: ČTK , Vostárek Josef, Peřina Luděk, Eret Petr

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné